
11 poginulih, zabrana rada, hapšenja u ministarstvu: Sve što znamo o požaru u domu za stare u Barajevu
Osam osoba je poginulo, a sedam je povređeno kada je 20. januara oko 3.30 sati izbio požar u domu za stara lica "Ivanović" u Velikom Borku u Barajevu. Vatrogasci, policija i hitna pomoć odmah su izašli na lice mesta, a uviđaj je trajao sve do 13 sati. U sredu je pristigla vest da su tri korisnice doma preminule u bolnici od posledica povreda.
Požar je brzo ugašen, ali to nije sprečilo tragediju za 11 porodica. Sedmoro povređenih imalo je trovanje teškog stepena i trovanje srednje teškog stepena, sa znacima bronhoopstrukcije i zapaljenskih promena na plućima.
Korisnik doma zapalio dušek
Iz vatrene stihije spaseno je 13 osoba. Po neke od njih su tokom prepodneva došli njihovi najbliži, dok su drugi prevezeni na sigurno, u kuću vlasnika doma za stare. Do požara je došlo tako što je korisnik doma tokom noći zapalio dušek na kom je spavao, a vatra se potom proširila na ceo gornji sprat. Goreo je zadnji deo doma, u kom se urušio i krov. Među nastradalima je i korisnik doma koji je požar izazvao.
Nakon gašenja požara usledio je višesatni uviđaj, a na licu mesta sve vreme su bili dežurni tužilac, inspektori i policajci, vatrogasci i forenzičari. Uzimani su dokazi kako iz unutrašnjosti objekta, tako i sa urušenog krova, koji su proveravali forenzičari i vatrogasci.
Kako je za Telegraf.rs ispričao Dragan Petrović, čiji je rođeni brat korisnik doma i koji je, na sreću, prošao bez povreda, na spratu objekta bili su muškarci, a u prizemlju žene.
- Tretman je uvek bio dobar. Ovde je četvrtu godinu. U domu mu je bilo bolje nego kod kuće jer bi tamo morao da ostaje sam. Posećivao sam ga koliko sam mogao, s obzirom na to da do ovde moram da pešačim osam kilometara. Rano jutros čuo sam na vestima šta se dogodilo, pretrnuli smo, nisam imao mira dok nisam saznao da mi je brat dobro. Vlasnik doma je one koji su preživeli prebacio u svoju kuću, rekli su mi da mi je brat tamo, treba da odem da ga vidim - rekao je.
Njegov sin istakao je da su šest sati bili u iščekivanju, ne znajući šta se dogodilo.

Nepristupačan teren
V. d. načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić rekao je da je požar, kada su vatrogasci pristigli, bio u rasplamsaloj fazi.
- U dokumentaciji je stajalo da je objekat kvadrature oko 500 kvadratnih metara, međutim ima indicija da se radilo i na nekom proširenju, a to će naravno istraga sve da pokaže. U jednom momentu se urušilo 150 kvadrata krova - rekao je Čaušić.
Rekao je da je prilaz domu za stara lica "Ivanović", u kom je juče izbio požar, specifičan, jer se radi o neasfaltiranom i uskom putu, a pored toga su vremenski uslovi - poledica i hladnoća - otežavali posao vatrogasno-spasilačkim jedinicama.
Istakao je da se starački dom nalazi daleko od prometnih saobraćajnica, ali da su vatrogasne ekipe stigle brzo i odmah započele gašenje i evakuisale 13 korisnika doma iz vatre, dok su sedmoro povređenih predali ekipama Hitne pomoći. Napomenuo je da je tragedija "mogla da bude i daleko veća".
Video: Prvi snimci požara u staračkom domu u Velikom Borku
Uhapšeno troje
S druge strane, oni čiji su najbliži izgubili živote, uvedeni su u dom kako bi pokušali da ih identifikuju. Jedino što su neki od njih rekli jeste da su ih pozvali inspektori i da je identifikacija bila teška. Naložena je obdukcija tela nastradalih, a utvrđuju se sve okolnosti slučaja nakon čega će Više javno tužilaštvo u Beorgadu da odluči o daljim koracima.
Nakon što je uviđaj u potpunosti završen, slobode su lišeni bračni par Gorica (52) i Aleksandar Ivanović (52), kao i njihov sin Miloš (29) zbog sumnje da su izvršili krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti, za koje je zaprećena zatvorska kazna od dve do 12 godina.
Oglasio se zaštitnik građana
Zaštitnik građana Zoran Pašalić od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zatražio je istog dana informacije u požaru, kao i o broju korisnika usluga doma u trenutku požara i informacije o načinu zbrinjavanja preživelih.
Tražio je i podatke o posedovanju licence za rad i maksimalnom broju korisnika usluga koji je ta ustanova za stare mogla da prihvati na staranje, kao i relevantne informacije o uzroku požara. Kako je navedeno u saopštenju, ombudsman je sa predstavnicima Sektora za hitno postupanje na licu mesta utvrdio činjenično stanje o tom požaru.
Licenca i blokada računa doma
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović rekao je dan posle požara da su jedan od najvažnijih preduslova za dobijanje licence valjani protivpožarni uslovi i da se utvrđuju činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad domu za stare u junu 2021. godine.
On je tada rekao da je licenca bila važeća, a da je u domu sprovedeno osam inspekcijskih nadzora tokom prethodnih godina, od kojih poslednji mesec i po dana pre požara i to po prijavama koje su dobijane u vezi sa održavanjem septičke jame. Tada su, kako je rekao, "inspektori utvrdili određene nepravilnosti u vezi sa vođenjem personalnih dosijea korisnika" i istakao da su pokrenuti postupci koji nisu bili u vezi sa bezbednošću.
Starović je rekao da "postoji više povezanih pravnih lica, takozvanih ćerki firmi", kao i da je porodica "očigledno preko različitih tekućih računa vodila poslovanje".
- Postoji sumnja da u kobnoj noći nisu bile poštovane određene bezbednosne procedure, u vezi sa prisustvom, činjenjem ili nečinjenjem odgovornih lica za bezbednost - istakao je Starović.
Nakon hapšenja porodice koja je bila vlasnik doma, otkriveno je da su računi doma bili blokirani zbog duga od 11,6 miliona dinara. Međutim, to nije jedini dug koji imaju. Porodica Ivanović je do pre manje od mesec pre požara vodila Dom za stare u Velikoj Moštanici, ali je to preduzeće prinudno likvidirano zbog duga većeg od 4,1 miliona dinara. Ukupni dugovi ove porodice tako prelaze 15 miliona.
Prema podacima dostupnim na Agenciji za privredne registre, direktor preduzeća "Ivanović i sinovi" bio je upravo uhapšeni Miloš. Kao "ostali zastupnici" navedeno je ime njegovog oca - Aleksandra. Razlog prinudne likvidacije je to što nadležnom registru nisu dostavljeni finansijski izveštaji za 2021. i 2022. godinu, do kraja prethodne poslovne godine (2023) kao godine u kojoj se podnose ti finansijski izveštaji. Kao datum objave, navodi se 30. decembar 2024. godine.
Prema podacima na sajtu Narodne banke Srbije (NBS) navodi se da su računi ovog preduzeća ukupno 1.271 dan u blokadi, kao i da je ukupni iznos blokade 4.129.546 dinara.
Video: Starović: Osam žrtava požara u domu za stara lica u Barajevu, sumnja se da je podmetnut
Premestili korisnike drugog doma
Kako tvrde meštani naselja Veliki Borak, koji žive nedaleko od Doma za stare, čuli su da je Aleksandar zatvorio dom u Velikoj Moštanici manje od mesec dana pre požara i sve njegove korisnike premestili u dom koji je izgoreo.
Prema nihovim rečima, Aleksandar, Gorica i Miloš su dom za stare koji je ponedeljak ujutru izgoreo renovirali nedavno, a da su nekoliko godina ranije dograđivali dom i to upravo deo koji je skroz izgoreo. Kako su istakli, misle da je to urađeno kako bi bio povećan kapacitet doma.
Domu zabranjen rad
Odgovornom licu doma za stare "Ivanović" sredinom januara ove godine izrečena je zabrana rada, saopšteno je iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
"Povodom katastrofalnog požara koji je juče u ranim jutarnjim časovima zahvatio objekat Doma za smeštaj odraslih i starijih inspektori socijalne zaštite Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izvršili su vanredni inspekcijski nadzor", navedeno je u saopštenju.
Kako je navedeno, u trenutku izbijanja požara dom je raspolagao važećom licencom za pružanje usluge domskog smeštaja i utvrđeno je da je na smeštaju bilo 34 korisnika, od kojih je, do tog momenta, osam preminulo od posledica požara.
U cilju utvrđivanja uzroka požara u ovom domu nadležne službe, kako je navedeno, preduzimaju aktivnosti iz svog delokruga rada. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja navelo je da sarađuje sa Upravom kriminalističke policije i nadležnim tužilaštvom u cilju rasvetljavanja okolnosti tragedije.
Tužilaštvo otkrilo uzrok požara
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je 22. januara da postoji sumnja da osumnjičeni od neutvrđenog dana do 20. januara 2025. godine nisu postupili po propisima predviđenim odredbama Zakona o zaštiti stanovništva o izloženosti duvanskom dimu, kojim je zabranjeno pušenje u prostorijama ustanova socijalne zaštite.
Suprotno Odluci o imenovanju lica ovlašćenog i zaduženog za kontrolu zabrane pušenja, kojom je imenovana Gorica Ivanović, ona nije kontrolisala zabranu pušenja u prostoru u kojem je pušenje zabranjeno i to u spavaćim sobama u kojima su smešteni.
Takođe, osumnjičeni nisu postupili po odredbama Zakona o pravima korisnika usluga privremenog smeštaja u socijalnoj zaštiti, kojima je između ostalog, predviđeno da je ustanova obavezna da korisnika smeštaja blagovremeno upozna da mora da poštuje pravila ponašanja i organizacije života kod pružaoca usluga, a ukoliko ih korisnik ne poštuje i time ugrožava bezbednost, zdravlje i život ostalih korisnika, da odluči o prestanku njegovog smeštaja.
Takođe nije izrađena ni Procedura o postupanju slučaju nastupanja incidentnih situacija, te osumnjičeni nisu postupali ni po tehničkim pravilima o merama zaštite, kao ni po Aktu o proceni rizika na radnom mestu i radnoj okolini koji je donela i potpisala osumnjičena Gorica Ivanović, čime su izazvali opasnot za život, telo ljudi i imovinu većeg obima.
Usled svega navedenog u sobi u potkrovlju, koju je koristio jedan korisnik doma došlo je do izbijanja požara kontaktom užarenog predmeta (žara cigarete ili otvorenog plamena upaljača) sa zapaljivom materijom u zoni kreveta. Osumnjičeni su pri tome olako držali da do smrti i zadobijanja telesnih povreda korisnika neće doći ili da će to moći da spreče, međutim nastupila je smrt osam korisnika doma, dok je teške telesne povrede zadobilo njih sedmoro.
Video: Stefanović: Uhapšeno 4 inspektora soc. zaštite jer su omogućili rad domu u Barajevu
Uhapšeni zaposleni ministarstva
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadinci Ministarstva unutrašnjih poslova 13. februara je uhapšeno četvoro zaposlenih Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zbog sumnje da su od januara 2014. do decembra 2024. godine iskorišćavanjem svojih službenih ovlašćenja i nevršenjem svoje službene dužnosti omogućili obavljanje delatnosti Domu za smeštaj odraslih i starijih "Ivanović" u Barajevu, iako za to nije ispunjavao zakonske uslove.
Na taj način su pribavili imovinsku korist tom pravnom licu kroz naplaćene usluge korisnicima u iznosu ne manjem od milion i po dinara.
Načelnica Odeljenja za inspekcijski nadzor, Sektora za brigu o porodici i socijalnoj zaštiti Ana V, kao i inspektori socijalne zaštite Nataša S, Marijana G. i Miodrag T. na saslušanju su negirali izvršenje krivičnih dela za koja se terete. Nakon saslušanja, tužilaštvo je predložilo da im bude određen pritvor kako ne bi uticali na svedoke, u kratkom vremenskom roku ponovili krivična dela i zbog uznemirenja javnosti.
Video: Hapšenje odgovornih za rad staračkog doma bez dozvole koji je izgoreo u Barajevu
Nataši S, Marijani G. i Miodragu T. na teret se stavlja krivično delo Zloupotreba službenog položaja u saivršilaštvu, dok se Ana V. tereti za krivično delo Nesavestan rad u službi.
Postoje osnovi sumnje da su vršili periodične redovne i vanredne nadzore, utvrđivali postojanje nepravilnosti u radu, a zatim u rekordnim rokovima utvrđivali otklanjanje istih nepravilnosti, iako to nije bio slučaj. Sumnja se i da nisu pokretali postupke za oduzimanje licence za rad domu.
Pre svega, omogućili su da ovaj dom u januaru 2014. godine dobije privremenu licencu za rad na pet godina, iako za to nisu postojali uslovi propisani zakonom, kao i da su 2021. godine, i pored svih do tada utvrđenih nepravilnosti, kao i pored saznanja da ista lica pored navedenog doma drže još dva nelegalna doma koja su u međuvremenu zatvorena, produžili licencu za još šest godina.
Ana V. je kao načelnica Odeljenja za inspekcijski nadzor nesavesno postupila u vršenju službe, navedeno je iz tužilaštva, iako je bila svesna da usled toga može da nastupi teška povreda prava drugog, koja je, naposletku, i nastupila.
Ona je u septembru 2023. godine propustila da pokrene ili da inspektorima naloži pokretanje za suspenzicu licence doma, iako su je dve inspektorke socijalne zaštite obavestile da dom nije postupio po predloženim merama i da, nakon suspenzije, licenca treba da se oduzme, odnosno da mu zabrani dalji rad.
Video: Načelnica u haljini i papučama, plače: Hapšenje odgovornih za rad staračkog doma bez dovole
11 žrtava požara
Ove godine objavljena su i imena osam žrtava požara. U pitanju su Vesna S. (59), Mila M. (47), Natalija I. (92), Đurđevka I. (76), Radiša P. (72), Velibor Ž. (89), Zoran S. (69) i Milan D. (73).
Nakon obavljenih DNK analiza od strane Instituta za sudsku medicinu, 4. februara su identifikovani posmrtni ostaci šestoro nastradalih u požaru
U sredu, 26. marta, saopšteno je da su tri ženske osobe preminule u bolnici od posledica požara, što je broj žrtava povećao na 11. Nisu saopštena njihova imena, ali je saopšteno da su starosti 91, 69 i 48 godina.
(Telegraf.rs)
Video: Aleksić: Osobe koje su pronađene na Beljanici u dobrom zdravstvenom stanju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Iko
A sta je sa pijanog vozaca vojske Sr koji je pregazio petoclanu porodicu (troje dece)?. O tome se slabo pise i govori . I tada su mediji tiho o tome izvestavali.
Podelite komentar