Pucali na Kožara i Hadžića, pobegli kvadovima i gliserima: Otkrivamo detaljne planove grupe Belivuka i Šarića

   
Čitanje: oko 7 min.
  • 0

Suđenje Veljku Belivuku, Darku Šariću i njihovoj grupi počelo je juče u Specijalnom sudu u Beogradu, ali samo da bi odmah bilo i odloženo jer su belivuk i Šarić zatražili izuzeće tužilaca i članova sudskog veća. Naredno suđenje zakazano je za sutra, ali je neizvesno da li će biti čitanja optužnice i iznošenja uvodnih reči, s obzirom na to da je u pitanju kratak rok za donošenje odluke o izuzećima. Belivuku, Šariću i njihovoj grupi sudi se zbog planiranja i sprovođenja u delo četiri likvidacije u Grčkoj - u Atini i na Krfu.

Telegraf.rs već je pisao o tome kako su pripadnici detaljno planirali ubistvo Igora Dedovića i Stevana Stamatovića u Atini, kao i kakva je, prema tvrdnjama tužilatšva, bila podela uloga. Tekst o tome možete da pročitate ovde.

Drugo dvostruko ubistvo za koje su optuženi pripadnici klana jeste likvidacija Alana Kožara i Damira Hadžića na Krfu. Za ubistvo na Krfu optuženo je 15 od 19 osoba koje su obuhvaćene optužnicom i toDarko Šarić, Valjko Belivuk, Dragan Tomić, Milovan Zdravković, Nevojša Janković, Ratko Živković, Slobodan Vujačić, Stefan Adnrejić, Vladimir Mandić, Vladimir Vojnović, Dušan Jovanović, Miloš Jevrić, Marko Stanković, Rade Stojićević i Filip Knežević.

Kako je navedeno u optužnici, pripadnici grupe su, u periodu od početka juna do 23. jula 2020. godine u oblasti Kanuli na Krfu u dvorištu iznajmljene kuće, svesni da je njihovo delo zabranjeno, zajednički lišili žuvota Alana Kožara, državljanina Crne Gore i Damira Hadžića, državljanina Srbije, a u planiranju likvidacije učestvovao je i vođa kavačkog klana Radoje Zvicer.

radoje zvicer Radoje Zvicer; Foto: Vijesti

Navedeno je da su Belivuk, Šarić i Zvicer dobili informaciju da se Hadžić i Kožar nalaze u Grčkoj, a dojavu su pratile njihove fotografije, kao i fotografije javnih mesta koje posekuću i kuća u koje idu i u kojima borave, te su doneli odluku da ih ubiju. Bilo je potrebno da iznajme stanove i kuće kojie bi koristili za pripremu ubistva, skrivanje pre i posle ubistva i čuvanje oružja i municije kojim je likvidaciju trebalo da izvrše, a takođe je navedeno da su njih trojica sve i finansirali.

Tužilaštvo tvrdi da je okrivljeni Rade Stojićević tokom juna 2020. godine tražio Kožara i Hadžića u okolini Soluna, da bi tokom jula, po tačnom lociranju žrtava na ostrvu Krf od strane okrivljenog Milovana Zdravkovića, koji je o tome obavestio organizatore.

Vođe grupe su odlučile da će u Grčku ilegalno da uđu okrivljeni Miloš Jevrić, Filip Knežević, Dušan Jovanović i marko Stanković, kom je nalog neposredno preneo okrivljeni Dragan Tomić. Njihov zadatak je bio da iz vatrenog oružja ubiju Kožara i Hadžića. Stojićević je 11. juola 2020. godine iznajmio stan u Solunu, u koji su surtadan došli Stanković, Knežević i Vujačić, a 13. jula ih je Stojićević odatle prevezao u mesto Sivot.

U organizaciji smeštaja učestvovao je, prema navodima optužnice, i okrivljeni Vladimir Mandić, koji je rezervisao stanove i kuće putem aplikacije, a potom je dao uputstva Slobodanu Vujačića da za iznajmljivanje stanova i kuća priloži falsifikovani pasoš i ličnu kartu na me Matrogiovanni Dario Guglielmo, koje je koristio i u Atini, kao i dokumenta sa imenom Rossi marco. Rako je iznajmio jednu kuću u mestu sivota i dve na Krfu. Te kuće bile su namenjene za skrivanje oružja.

Tužilaštvo navodi da je Veljko Belivuk od 13. do 18. jula u Gečkoj direktno davao naredbe pripadnicima klana i koordinisao potragu za Kožarom i Hadžićem i kućom u kojoj borave. Kada su ih locirali, nastavili su da ih prate, kako bi odabrali najpogodnije mesto za likvidaciju. Stankoviću i Kneževiću davao je zadatke kako i odakle da osmatraju oštećene i okolinu kuće u kojoj borave, a takođe je i sam posećivao kuću i osmatrao.

Vila, Krf, Alan Kožar i Damir Hodžić Vila u kojoj su bili Kožar i Hadžić; Foto: greekvillasboutique.com

Pripadniku svog klana Nebojši Jankoviću dao je zadatak da proveri ispravnost oružja, očisti i ukloni prethodne biološke tragove sa njega, a  u pitanju su bila tri "škorpiona"i dve "češke zbrojevke", kao i municija kalibra devet milimetara, koje je Janković navodo pripremio za izvršenje likvidacije.

Okrivljeni Vladimir Vojnović je, prema navodima optužnice, sa falsifikovanom vozačkom dozvolom na ime Ivan Marić u više navrata iznajmio mali gliser u dva navrata, kao i kvad, kako bi proverio tačnu trasu bekstva sa ostrva nakon izvršenja ubistva. Okrivljeni Stefan Andrejić, Miloš Jevrić i Dušan Jovanović 19. jula došli su u Solun, da bi 20. jula, po nalogu Belivuka, bili prevezeni do Sivote. Andrejić je tamo, nakon Belivukovog odlaska, koordinisao šta rade ostali pripadnici grupe i o tome izveštavao organizatore. Sve vreme se skrivao u iznajmljenoj kući.

Sačekali ih ispred vile

Organizatori grupe doneli su odluku 23. jula da likvidiraju Kožara i hadžića, te su Jevrić, Jovanović, Stanković i Knežević kvadovima otišli blizinu kuće u kojoj su njih dvojica boravili i čekali ih u zasedi. Kada su Kožar i Hadžić automobilom došli do kuće i parkirali u dvorište, četvorica okrivljenih prišli su automobilu i ispalili najmanje 34 metka u njih. Damih Hadžić pogođen je sa najmanje osam metaka, a Kožar sa najmanje 11. Zadobili su višetruke povrede glave i grudnog koša, prostrelne i unutrašnje, zbog čega su preminuli na licu mesta.

Alan Kožar Ubijeni Alan Kožar; Foto: vijesti.me/Savo Prelević

Napadači su se kvadovima odvezli do plaže u uvali, gde ih je čekao okrivljeni Vladimir Vojinovića u prethodno iznajmljenom gliseru. Kvadove su sakrili u šiblju i gliserom su pobegli do mesta Sivota, gde su se sakrili u prethodno iznajmljenoj kući.

Tužilaštvo navodi da postoje dokazi za to ko je učestvovao u organizaciji i izvršenju ubistva, a među priloženim dokazima je i prepiska na kriptovanoj aplikaciji "Skaj", gde su pripadnici međusobno komunicirali, a takođe i slali svoje fotorgafije, kao i fotografije svojih pravih i falsifikovanih dokumenta.

Damir Hadžić Ubijeni Damir Hadžić; Foto: MUP Srbije

Svedoci prepoznali Vojnovića

Tokom istrage dvostrukog ubistva saslušavani su svedoci , a među njima je bila i žena koja je iznajmila sobe na Krfu Vladimiru Mandiću koji se predstavo kao Mario Rossi. Ona je ispričala da je on bbukirao sobu u periodu od 15. do 25. jula, ali da je stupila u direktan kontakt sa njim dogovorila se da poništi rezervaciju i da će imati sobe na raspolaganju, a da plati kada stigne. Opisala je kako izgleda čovek sa kojim se našla i kako je bio obučen.

- Rekao je da ima italijansko poreklo, iako nije imao karakterističan italijanski naglasak. Ispričao je da se bavi trgovinom luksuznim automobilima i platio je novčanicom od 500 evra, a rezervacija je glasila na tri osobe. Kada sam 20. jula ušla u sobu, videla sam da je samo jedan krevet bio korišćen, a u sobi je bila crna torba sa crnim majicama u celofanu. Ne sećam se kada su gosti napustili apartman, ja sam u njega ušla nekoliko dana nakon što su otišli. Rezervacija je izvršena sa srpskog broja telefona - rekla je svedok, a policiji je predala prepisku sa Vibera sa osobom koja je koristila navedeni broj telefona.

Kao svedok je saslušan i vlasnik firme za iznajmljivanje čamaca u Sivoti. On je ispričao da mu je 14. jula 2020. godine prišao stranac i zamolio ga da njega i još jednu osobu prebaci na Krf tako što će da mu da čamac sa vozačem. Kako je rekao, on nije imao mogućnost za to jer je imao samo male čamce, pa je stranca povezao sa svojim prijateljem koji ima veće čamce.

- Nakon dva dana sreo sam ga u istoj kafeteriji, bio je sa još jednom osobom. A ponovo smo se sreli posle još dva dana. Tada sam mu dao kontakt spomenutog prijatelja i ugovorili su da ih preveze do Krfa, nakon čega ih više nisam video. Isti muškarac me je zvao i 2. jula i rekao je da je po celoj ruci tražio da iznajmi čamac koji bi mogao i sam da vozi, bez vozača - rekao je svedok, a kada su mu pokazana falsifikovana dokumenta na Ivan Marić, koji je navofno koristio Vladimir Vojnović,  istakao je da je to osoba o kojoj je govorio.

Video: Snimak hapšenja osumnjičenih za ubistvo Kožara, Hadžića, Stamatovića i Dedovića

Ispitan je i vlasnik firme za iznajmljivanje motocikala od kog je Vojnović navodno iznajmio kvadove. On je ispričao da je kvad iznajmio osobi koja se dan ranije interesovala za njega i ostavila 50 evra kao avans za rezervaciju, rekavši da je iz Srbije.

- Ostavio je broj pasiša i platio još 100 evra za deset dana, a kvad je trebalo da vrati 30. jula. Rekao je i adresu na kojoj je odseo na Krfu. Ono što je bilo karakteristično je da je odbio da ostavi pasoš i dao je još 100 evra kao garanciju da će da vrati kvad, uzeo je još dve kacige i otišao - rekao je vlasnik firme i opisao čoveka sa kojim je imao susret, rekavši da je "ličio na Srbina".

Kada mu je pokazana fotografija sa vozačke dozvole na ime Ivan marić, rekao je da ne može 100 odsto da tvrdi da se radi o istoj osobi, ali da "mnogo liči na muškarca koji je iznajmio kvad".

Taksista, osobe od kojih je iznajmio glisere prepoznali su Vojnovića sa fotografije. Nekima se predstavljao kao Srbin, nekima kao Hrvat, a nekima kao Rus.

(Telegraf.rs)

Video: Prva izjava Lazara Bačića povređenog pripadnika Žandarmerije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA