Popović: Neprimereni pritisci na pravosuđe, VST i VSS da obezbede nesmetan rad

J. P.
J. P.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Ministarska pravde Maja Popović ukazala je danas da je u poslednje vreme veoma čest neprimereni pritisak na rad tužilaštva i sudova, te da se nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu dogodio čak i jedan fizički napad na sudiju, a da je najviše napadano Više javno tužilaštvo u Beogradu.

Gostujući na TV K1, Popović je napomenula da su Visoki savet tužilaštva i Visoki savet sudstva dužni da obezbede nesmetan rad tih pravosudnih institucija i da konstatuju ko je vršio neprimereni uticaj.

"Po meni oni kasne sa svojim saopštenjima, kasne sa tim konstatacijama da su izvršeni neprimereni pritisci na rad. Ja sam čak u nekim saopštenjima pozivala njih da odmah reaguju, jer je jako bitno da se brzo i adekvatno odreaguje, da se pozovu svi ti demonstranti koji se nalaze ispred sudova, ispred tužilaštva, da ne rade to, da im se jasno da na znanje, da vrše neprimeren pritisak i da prestanu sa tim aktivnostima, u suprotnom, treba da se povedu određeni postupci", naglasila je ministarka.

Ona je navela i da bi tužioci trebalo da pojačaju komunikaciju sa medijima, jer kako smatra, time objašnjavaju građanima šta se dešava u istragama.

Ministarka je napomenula da je komunikacija beogradskog Višeg javnog tužilaštva sa medijima u slučaju tragedije u OŠ "Vladislav Ribnikar" krenula istog dana, a da se to nije desilo u slučaju pada nadstrešnice.

"Tužilac u Novom Sadu je prvog dana trebalo da izađe u medije i najavi šta će se sve raditi u tom postupku (za pad nadstrešnice)", ocenila je Popović.

Na pitanje da li je proverila zbog čega tužilaštvo u Novom Sadu nije češće izlazilo u javnost, ministarka je rekla da je njihov odgovor bio da je to "njihov stil".

Ona je navela i da je u tom slučaju optužnica podignuta u decembru i da sad Krivično vanpretresno veće ispituje da li su ispunjeni formalni uslovi za potvrđivanje optužnice, a da veće može da vrati odluku na dopunu istrage, potvrdi optužnicu, ali može da u odnosu na neke od okrivljenih odbije optužbu ako smatra da nema dovoljno dokaza.

Dodala je i da je optužnicom obuhvaćeno 13 osoba, ali da tužilaštvo u svakom trenutku može da proširi optužnicu.

Govoreći o Vrhovnom javnom tužiocu Zagorki Dolovac, Popović je rekla da je ona napadana iz mnogo razloga, ali da Dolovac ima svoj stil rada i da radi u okviru zakona.

Ministarka je podsetila da je Dolovac studente koji blokiraju fakultete, kada su došli ispred zgrade Vrhovnog javnog tužilaštva, pozvala na razgovor, što su oni odbili.

"Ona je javno pozvala studente da pošalju svoju delegaciju, da razgovaraju o bilo kojoj temi, bilo kom njihovom zahtevu, da im prosto objasni na koji način funkcioniše taj postupak. Takođe, taj poziv, koliko ja znam, je i dalje otvoren", navela je Popović.

Osvrćući se na obustavu rada advokata, ona je navela da advokati time što su obustavili rad krše Zakon o advokaturi, profesionalnu etiku advokata i Ustav Srbije, jer su dužni da obezbede minumum rada, odnosno obavezni su da postupaju, između ostalog u pritvorskim i predmetima u kojima su maloletnici.

Ona je pozvala advokate da počnu da rade, jer ih odluka Višeg suda u Beogradu, kojom je obustavljena od izvršenja odluka Advokatske komore Srbije o potpunoj obustavi rada, abolira od posledica u Komori.

Dodala je da protiv advokata koji radi tokom obustave može da se pokrene disciplinski postupak u okviru advokatske komore, ali je navela da je sigurna da neće biti doneta odluka o isključenju, imajući u vidu odluku suda i činjenicu da su oni obavezni da zastupaju građane.

Objasnila je da advokati imaju pravo da obustave rad, međutim i da su obavezni da obezbede minumum procesa rada, što trenutno nije slučaj i zbog čega sada, kako je navela ministarka, trpe građani Srbije.

S obzirom na to da je AKS kao razlog štrajka navela podršku i pridruživanje zahtevima studenata, Popović je rekla da je to paradoks jer je jedan od zahteva studenata koji su u blokadama da se što pre završi postupak za pad nadstršnice u Novom Sadu, dok advokati štrajkom sprečavaju taj postupak da teče.

Popović je navela i da je razgovarala sa mnogim advokatima i predsednicima komora, koji su protiv obustave rada, ali, kako je objasnila, postoji mala organizovana grupa advokata koja vrši pritisak preko drštvenih mreža i pojedinih medija, te se advokati koji su protiv obustave rada povlače pred naletom uvreda od strane te male grupe advokata.

(Telegraf.rs)

Video: Popović: Odluka AKS o obustavi rada suprotna zakonu o advokaturi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA