"Naneli su nam bol za ceo život": Prošlo je 11 meseci od ubistva Stefana, porodica i dalje čeka pravdu
Mladi MMA borac Stefan Savić (23) ubijen je nasred ulice pre tačno 11 meseci, a i dalje se ne zna gde se nalaze Marko Daničić (24) i Vasilije Gačević (24), koji su osumnjičeni za ubistvo.
Oni su "isparili" nakon što su Savića ubili u noći između 24. i 25. februara prošle godine ispred kluba na Dorćolu. Već 26. februara za njima je raspisana policijska potraga, ali nema informacija o tome da li je raspisana i crvena Interpolova poternica. Prema nezvaničnim informacijama, osumnjičeni su, nakon što su sa lica mesta odšetali kao da se ništa nije dogodilo, otišli u stan jednog od njih, a potom su, navodno, pobegli na Kosovo, ilegalno prešavši administrativnu liniju.
Pojavile su se informacije da se trenutno nalaze u "ilegali" u jednoj državi Centralne Amerike, ali te informacije nisu zvanično potvrđene. Pretpostavlja se da su imali pomoć i to tek nakon raspisivanja potrage. I dok i dalje ne može da im se uđe u trag, očekuje se da optužnica protiv njih bude podignuta u naredne dve nedelje.
"Kako vreme prolazi, sve je teže"
Godinu dana kasnije, Stefanova porodica i dalje čeka pravdu i i dalje su bez konkretnih informacija o osumnjičenima. Podaci o lokaciji na kojoj se nalaze i dalje ostaju na pretpostavkama i nagađanjima, dok je jednoj porodici čekanje jedina opcija.
- Mi ne znamo ništa, nema ništa novo. Nestali, izparili, otišli u nezaborav. Ja nisam videla ni da je raspisana Interpolova poternica. Bukvalno ništa ne znamo. Raspadamo se, povraćamo, muka nam je. Kako vreme prolazi, sve je teže, imate osećaj kao kad ste bolesni. Kad ste bolesni ili ćete da ozdravite ili nećete, a ovo će da traje večno. Bio je reprezentativac Srbije, u Tiranu je išao sa srpskim dresom, nije mu nikada falilo hrabrosti. Italijani su ga zvali da se bori za njih, on nije hteo. Govorio je: "Ne mogu da obučem italijanski dres, ja sam Srbin". Na kraju se sve ovo desi, pitam se da li bi bilo bolje da je otišao - kaže za Telegraf.rs Stefanova majka Jasmina.
Kako kaže, kada bi dvojica osumnjičenih bili pronađeni, a potom i osuđeni, porodica bi bar imala osećaj pravde.
- Monstrumi mogu da ubiju i da se sklone ili da ih neko skloni i to je to. Vi čekate, nemate nikakva prava. Muka je to velika, ne dao Bog nikom. Da toliko dugo ne mogu da nađu ubice, nemam reči. Van svake pameti mi je da šetaju normalno i da ih neko krije. Danas je 11 meseci kako je ubijen, a pomaka nema. Mi tražimo pravdu, a nje, izgleda, nema - dodaje.
Jasmina priča o tome da porodica Stefana često sanjam uvek lepo. Nema dana da ne odu na groblje.
- Bili smo jako vezani. Kada bi ustao ujutru, rekao bi: "Majko, hoćeš da napraviš kafu sinu, ljubi te sin". Veoma je cenio to što smo suprug i ja bili jako posvećeni njemu i njegovoj sestri. Naša deca su bila voljena, lepo smo ih vaspitavali. Stefan je brinuo o nama. Zato se zapitam zašto baš ja, zašto da se baš mom sinu desi tako nešto... - kaže Stefanova majka.
"Izboli su ga 19 puta i otišli"
Ističe da Stefan nije bio samo MMA borac, već sin, brat, prijatelj.
- Takav momak više ne postoji, mora ponovo da se rodi. Ja njega da vratim ne mogu, nosiću bol dok sam živa. Gledam da se dan što pre završi, da što pre prođe vreme. Oni su kao hijene, idu u čoporu, nisu samo njih dvojica. Bilo je pet na jednog, izboli su ga 19 puta i otišli. Puno njih stradaju nedužni, kao što je nastradao moj sin. Kada imate sina koji se bavi kriminalnim radnjama, vi strepite. Čime se baviš, od toga i stradaš. Moj Stefan se nije bavio kriminalnim radnjama. Naneli su nam bol za ceo život, svaki dan molim Boga da ih kazni. Nikada teži život nismo imali u životu, a za praznike nam je bilo posebno teško. Deca monstrumi ubijaju drugu, normalnu decu, iz dobrih porodica zato što umisle da imaju neku moć - ispričala je Jasmina.
Kako kaže, kakva je to bol može da zna samo onaj ko je tako nešto, nažalost, preživeo. Ističe da sina "nije vaspitala da se brani od monstruma", a da je možda trebalo. Pita se kakve to zveri šutiraju i ubadaju nekog ko leži i pritom ne želi da se brani.
- Ipak, ko ima dušu, on to može da oseti. A ko nema, džabe. Svet nije stao, samo je naš stao i to je to. Dokle god smo takvi, nema nam pomoći, pogledajte koliko ubistava je bilo samo od Nove godine, da mi znamo za njih. Stefan je bio stvarno divan dečko. To neće i ne sme da se zaboravi, tek će da se priča o njemu. Ja bih volela da više nijedno dobro dete ne strada. Za te monstrume me nije briga, ali oni nama zadaju bol za ceo život, a oni su živi, neko ih krije. Mi smo bili jako srećna porodica i preko noći nam se sve okrenulo. Za njih kažu da su verovatno na Kosovu i da tamo ne mogu da ih nađu - dodaje.
Jasmina ističe da je "pravda spora, ali dostižna, ali ona Božija".
- Nije ovo jedini život. Svako neka dobije po zasluzi, ja se za to svaki dan molim Bogu. Kako Pavle kaže, dobar čovek nikada ne umire, a loš i kad je živ, on je mrtav. Njegovi drugovi ,i dok je bio živ, govorili da je on bolji od svih njih. Bio je nesebičan. Ako ima Boga, naći će ih, kazniće ih adekvatno. Ovo je prvenstveno veliki gubitak za njega, onda i za nas, a potom i za društvo u celini - zaključuje majka.
Izboli ga nožem na ulici
Do ubistva je, navodno, došlo kada se posvađao sa dvojicom mladića. Kako bi izbegao sukob, počeo je da beži Dunavskom ulicom, ali su ga dvojica osumnjičenih sustigla i počela da ga šutiraju. Nedugo potom, jedan od njih izvadio je nož i izbo Savića.
Do dolaska ekipe Hitne pomoći Savić je davao znake života, pa je prevezen u bolnicu. Uprskos borbi lekara umro je sat vremena kasnije u Urgentnom centru.
Nasilje je pokušao da spreči slučajni prolaznik Stefan M. (22), ali je i on zadobio ubod nožem u grudi. Njega prijatelj stavlja u automboil i vozi ka bolnici, dok usput policiji javlja šta se dogodilo. Teško je ranjen, ali je uspeo da se oporavi, a policija je dvojici osumnjičenih ušla u trag zahvaljujući snimcima sa nadzornih kamera lokala iz Dobračine i okolnih ulica.
Na telu ubijenog Stefana Savića tokom obdukcije primećeni su mnogobrojne povrede, ali i brojni uboda od noža.
Gde su osumnjičeni?
Kriminolog Dobrivoje Radovanović ranije je za Telegraf.rs ranije rekao kako je izvesti bekstvo, naročito na drugi kontinent, izuzetno teško, ali ne i nemoguće.
- Nije to tako jednostavno, ali dobijaju se falsifikovani pasoši, ili pasoši drugih država, ukoliko ste saradnik službi bezbednosti, imate političku vezu ili jednostavno ako platite. Dobijete pasoš sa drugim imenom i malo "našminkanom" fotografijom. Ako je u pitanju čovek iz podzemlja, on ima veze u organizovanom kriminalu, trgovini ljudima, finansijskom kriminalu, koji će ga odvesti gde god želi - rekao je Radovanović za Telegraf.rs.
Ukoliko nije u pitanju osoba iz podzemlja, već osoba upletena u probleme bezbednosti koji, kako kaže, mogu da budu na raznim nivoima, onda će te službe da pomognu ukoliko im se isplati, jer se "sve radi za novac i on je glavni pokretač".
- Kada je u pitanju neko ko je običan prestupnik, nema bezbednosne veze i nije deo kriminalne grupe, njemu je teže. Oni moraju da budu negde u "ilegali", da se kriju, a ako pokušaju da putuju, postoji veća opasnost da "padnu". Ipak, i oni mogu da odu na drugi kontinent, danas je to mnogo lakše, postoji veliki broj avionskih linija, kao i česte brodske veze. Mogu ilegalno da uđu na brod, a ako još nije raspisana međunarodna poternica, to im značajno olakšava. Ljudi koji beže posle zločina uglavnom beže prvo u države sa kojima Srbija nema dobre odnose, pre nego što nastave dalje, a oni jako dobro znaju koje su to države. Cela procedura bekstva za ljude van zakona je olakšana jer mnoge države funkcionišu kao kriminalne organizacije - objasnio je Radovanović.
(Telegraf.rs)
Video: Đukić Dejanović uručila Svetosavske nagrade pojedincima i ustanovama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Željko
Sramota ne možete da uhvatite dva prestupnika. Verovatno i ovakvim stvarima treba politička volja.
Podelite komentar
Нена
Срамота за правосуђе и за државу.
Podelite komentar
Zoran
Zalosno ali takvo je sustvo u srbiji korunpirano i svaki proces traje 10 godina
Podelite komentar