Uživo Kroz rupe u zidu videli smo tajnu sobu: Forenzičar na suđenju Belivuku opisao pronalazak skrivene prostorije
Činjenice
- Suđenje kriminalnom klanu Veljka Belivuka i Marka Miljkovića počelo je iz početka 17. juna zbog promene predsedavajuće sudije
- Okrivljeni su izneli odbranu
- Sva tri okrivljena saradnika završila su svoja neometana izlaganja i odgovaranje na pitanja
- Danas se očekuje saslušanje policajaca koji su bili na uviđaju u kući u Ritopeku
- Od 30 okrivljenih, 14 se brani sa slobode
- Na kraju prošlog suđenja dvojica okrivljenih su pušteni iz pritvora
- Klanu se sudi sedam ubistava, trgovinu drogom, nezakonito držanje i nošenje oružja, otmice i silovanje
Uživo
Svedoči forenzičar Zoran Pavković
Od preostala dva dvedoka danas će biti ispitan jedan, Zoran Pavković, dok će Nenad Petković svedočiti u petak. Svedok Zoran pavković rukovodilac je grupe odeljenja za operativnu forenziku. Takođe je bio na uviđaju u kući u Ritopeku u kojoj su pripadnici klan vršili ubistva i uklanjali tela.
- Prvi put sam bio u kući kad je pronađena tajna prostorija i možda još dva ili tri puta, ali to nije evidentirano jer su tada vršena još neka iskopavanja gore, to mislim da je bilo pre otvaranja skrivene prostorije. Nevezano za slučaj, bio sam i na Dunavu. Mene je u Ritopeku pozvao moj tadašnji načelnik Slavko Pavlović. Objasnio mi je da je pronađena prostorija i pitao da kolega Petković i ja dođemo ranije na posao. Otvorili smo naloge, spremili opremu i otišli u Ritopek oko 18 sati - rekao je Pavković.
Kada su došli tamo, u kući je bio načelnik, SBPOK, tužilac, advokat Dejan Lazarević i još jedan, kako je rekao, mlađi advokat, kao i prethodno ispitani Vladan Milić. Istakao je da su dobili zeleno svetlo, da je bezbedno za rad.
- Obukli smo zaštitna odela i počeli da radimo. Ne sećam se ko je prvi ušao u skrivenu prostoriju, Milić nam je obezbedio koridor da možemo da uđemo u skrivenu prostoriju. Predočili smo tužiocu svoj plan rada, obeležili smo sve tragove koje smo uočili i smatrali ih bitnim. Svaki predmet smo odvojili i pogledali, bilo da je to policijska uniforma, odeća, kanap, kanta. Bio je drveni sancuk za vojnu opremu, u njemu smo našli oružje. Svaku pušku smo izvadili iz streč folije, pogledali oznake, fotografisali. Kad smo počeli da radimo, u prostoriji smo bili samo kolega Petković i ja, kao i kolega koji je vršio video snimanje. Sve smo radili u prostoriji, nakon što smo izneli predmete iz prostorije, nisu otvarani do veštačenja - rekao je Pavković.
Pauza
Forenzičar Vladan Milić završio je svedočenje, a sudija je doradila pauzu od pola sata.
Advokat Lazarević i Miljković dopunjavaju pitanja
Advokat Dejan Lazarević odlučio je da dopuni potavljanje pitanja i Miliću ponovo predočio dokumentaciju, odnosno predočio forenzički izveštja, koji se bavi gumenim čizmama i pitao da li su one bile u kesi, a Milić je odgovorio da su se one nalazile levo od ulaza, a da je on pričao o stvarima u kesama koje su se nalazile sa desne strane.
Marko Miljković pitao je ko skuplja biološki materijal, a Milić je odgovorio da na samom uviđaju to rade forenzičari, "ukoliko tužilac ne pozove stručna lica". Miljković je svedoku predočio transkript sa suđenja 20. decembra prošle godine, kada je govorio svedok Slavko Pavlović, Milićev nadređeni, i pročitao da forenzičar štapićem ssa više predmeta pokupi što više biološkog materijala i da je u pitanju lična procena.
Milić je odgovorio da ne zna da li je Pavlović mislio na njega kao forenzičara i istakao da na mestu događaja forenzičar procenjuje lično. Kada pištolji dođu u laboratoriju, tamo o izdvajanju DNK tragova odlučuju ljudi iz DNK laboratorija.
- Rekli ste da, ako je više pištolja u istoj kesi, uzimate jedan trag, jer pretpostavljate da je ista osoba manipulisala tim pištoljima, a Pavlović je rekao da se to radi da se izuzme jači trag - rekao je Miljković.
Forenzičar je rekao da je "činjenica da je bolje da se trag uzima sa veće površine", na šta je Miljković odgovorio da je iz "pasata" uzeto pet briseva i upitao zašto nisu dobili jači biološki trag. Milić je odgovorio da su u pitanju različite površine, a da su pištolji stajali zajedno i da su oni jedna celina.
- Takođe ne postoji mogućnost da ponovo uzimamo briseve iz automobila, zato je uzeto više tragova - dodao je.
Na pitanje Miljkovića da li je postojalo lice mesta gde se uviđaj vršio tako što se naknadno tri meseca odlazi na lice mesta, ističući da bio on to "baš voleo da vidi", Milić je rekao da je on forenzičar 25 godina i da je takvih slučajeva bilo.
Janković pita forenzičara o oružju
Okrivljeni Vlade Draganić pitao je forenzičara o njegovim DNK tragovima koji su pronađeni, a forenzičar je odgovorio da je njegov posao da izuzme tragove, ali ne i da utvrdi čiji su, te da on "sada prvi put čuje da su u pitnaju tragovi Vlada Draganića". Na pitanje da li su u kući demontirane lampe, Milić je odgovorio da ne zna.
Na pitanje sudije da li je sve vreme bio prisutan u skrivneoj prostoriji, Milić je rekao da je izlazio iz prostorije da ne bi pravio gužvu.
- Predmeti koji su pronađeni u međuprostoru su se nalazili sa leve i desne strane, te oni koji su prolazili u skrivenu nisu bili dovoljno blizu tragova. U samoj prostoriji je bilo dosta vlage, te je pod bio mokar. Iznosili smo kese sa stvarima u garažu, pregledali, fotografisali i ponovo pakovali. To je generalno procedura - rekao je forenzičar.
Okrivljeni Nebojša Janković takođe se javio da postavlja pitanja i forenzičara pitao da li je oružje bilo zaštićeno, da li je bilo rđe na njemu.
- Oružje sam pronašao u međuprostoru, sa desne strane. Snajper je bio u adekvatnoj kutiji, a ostatak u kesama, ali ne sećam se na koji način je bilo zapakovano. Stojim iza fotografija koje su napravljene. U međuprostoru je bilo malo manje vlage. Bilo je još oružja u tajnoj prostoriji. Ja nisam prvog dana video svo oružje. Sanduk i ormar smo pogledali samo delimično jer nije bilo vremena da odradimo sve odjednom - rekao je forenzičar, a Janković je replicirao da su njegove kolege na prethodnom suđenju rekle da je oružje bilo nauljeno i uvijeno u plastičnu foliju.
Forenzičar je rekao da se seća da je ono što je pronađeno naknadno bilo uvijeno u streč foliju, ali da se ne seća šta je sve od oružja bilo u samom međuprostoru. Na pitanje da li je u garaži ili skrivenoj prostoriji odmotavao oružje i izuzimao DNK, odgovorio je da se ne seća da li su sve odmotavali i fotografisali fabričke brojeve, ali da se nije uzimao DNK na licu mesta, već u laboratoriji.
Na pitanje sudije kakvi su uslovi potrebni za izuzimanje DNK, Milić je rekao da je na licu mesta bilo mnogo oružje i da je u prostorijama koje su za to namenjene obrada tragova mnogo lakša i bezbednija, kao i da je deo tragova izuziman po potrebi.
Nebojša Janković pitao je da li uzimaju tragove sa platnjavih ili prašnjavih površina, forenzičar je rekao da je praksa da se to ne radi, ali da, ukoliko tako mora, uuzimaju tragove i sa takvih površina, a da posle kolege koj se bave DNK analizom vide da li mogu da pronađu DNK u tim tragovima.
- Kada radimo na mestu događaja, nekad nema mogućnost da se vratimo tu i nekada uzimamo što više, a ako radimo naknadno postoji mogućnost da ponovo uzimamo tragove - rekao je forenzičar, a Janković je rekao da su u pitanju "jeftini štapići" i da za jednu površinu treba da se koristi jedan štapić, kako se ne bi desilo da se nađu četiri pomešana DNK traga.
Marko Miljković postavlja pitanja
Okrivljeni Marko Miljković javio se da postavlja pitanja forenzičaru koji svedoči. Na pitanja kada ga je policija pozvala prvi put u Ritopek i koliko je puta bio tamo od 4. do 22. februara i zašto, forenzičar je rekao da se ne seća datuma kad je prvi put bio u Ritopeku, te da "stoji iza napisanog izveštaja" i da je najmanje dva-tri puta bio u kući u Ritopeku pre nego što je pronađena skrivena prostorija.
- Kada nas pozovu na lice mesta, naš zadatak je fiksiranje mesta događaja i pronalazak i fiksiranje tragova. Ne znam da li su oni koji nas zovu bili obučeni, oni nekada odu dok mi dođemo. Nekad nam kažu ko je pronašao, a nekada ne. Oni se obraćaju starešinama, koje kontaktiraju moje starešine. U Ritopeku je stalno obezbeđivala žandarmerija, koja bi nas dočekala na kapiji, a unutra smo nekada radili i sami. Starešina je taj koji nas uputi na to šta treba da radimo - rekao je forenzičar odgovarajući na pitanja.
Forenzičar je istakao da su u jednom trenutku tokom uviđaja skidali parket i pločice da bi pronašli pločice određene boje i da se ne seća da li je u tom trenutku u kući u Ritopeku bio tužilac. Na pitanje Miljkovića da li je video pečat na kući, forenzičar je rekao da ne može da se seti, a da nije čuo da je bila pečatirana. Upitan kako zna da je na teren poslat po nalogu tužioca, Milić je rekao da je to procedura, na šta je Miljković prokomentarisao da "nešto može i van procedure".
- Dosta lica je bilo prisutno kada se otvarala skrivena prostorija, ali ne znam koliko ih je bilo u zaštitnoj opremi, a koliko bez. Kontradiverziona četa ima svoju zaštitnu opremu. Ne sećam se da li je kolega imao odelo, ali oni su u obavezi da imaju maske i rukavice i svoju zaštitnu opremu - rekao je svedok
On je ponovio koga se seća da je ulazio u tajnu prostoriju kuće u Ritopeku. Milić je opisao da su njegove kolege mogle da prođu i započnu rad u skrivenoj prostoriji dok je on radio svoj deo posla, ističući da je postojao deo kroz koji je moglo da se prođe i da je to deo u kom ne postoji opasnost od kontaminacije, odnosno da su obezbedili da prolaskom ne budu uništeni tragovi.
Advokat Lazarević postavlja pitanja forenzičaru
Adbvokat Dejan Lazarević javio se da postavlja pitanja Miliću, koji je, odgovarajući na pitanja rekao da su svi pogledali vrata, a potom su morali da izađu napolje dok ona budu otvorena. Kada u otvorena, video je malu prostoriju i još jedna vrata.
- Moj tadašnji načelnik je sigurno ušao sa mnom i mislim da je bio tužilac, ali ne mogu da se setim tog trenutka i da garantujem. ja sam imao zaštitno odelo, sve što zahteva ta procedura - nazuvice, zaštitno odelo, maska, rukavice. Nosio sma to jer je to procedura koju moramo da nas ispoštujemo, kako ne bismo kontaminirali tragove. Moj načelnik je sigurno tako bio obučen, kao i kolega koji je ušao prvi. za njim smo išli ja, pa moj načelnik. Mislim da načelnik nije mogao da uđe odmah, već tek kad smo otvorili druga vrata. Njih smo otvorili kada smo sagledali situaciju u međuprostoru, nakon što je kolega odradio pregled - rekao je forenzičar.
Opisao je da je unutra video ormar, stolicu sa torama, mašinu za tabletiranje...
- Koliko s esećam, Vi ste bili tamo, bio je tužilac, kolega, moj načelnik i mislim da je bio načelnik Nacionalnog centra za kriminalištičku forenziku. Mislim da sam bio tu kada ste Vi ušli, ali se ne sećam kako ste bili obučeni. Odela možda nisu imali svi, ali ostalu opremu kao što su maske, rukavice i nazuvice da, s tim da ne znam da li ste Vi imali nazuvice - dodao je.
Na pitanje da li je rekao da nisu svi adekvatno obučeni, rekao je da se forenzičeri oblače u zaštitnu opremu iz predostrožnosti, a da tužilac nema potrebe da oblači kompletno zaštitno odelo jer se ne zadržava u prostoru i ne radi sa tragovima.
- Ja ne znam da li ste Vi mogli da kontaminirate prostor dahom, znojem i cipalama - rekao je.
Na pitanje da li je bio prisutan Zoran Pavković, forenzičar je odgovorio da je to kolega koji je radio u skrivenoj prostoriji, kao i kolega Nenad Petković, ali da su u pitanju kolege koje su došle naknadno. Istakao je da je tužilac Saša Ivanić bio na licu mesta kada je otvarana prostorija. Advokat Lazarević pitao je svedoka poimence ko je od njegovih kolega bio na licu mesta, a ko ne, kao i gde je ko stajao u skrivenoj prostoriji.
- Ja u tom trenutku nisam ulazio u prostoriju jer je pod bio mokar i nisu postojali uslovi za rad. Iz skrivene prostorije nisam izuzimao tragove prvi dan, ali kada sam naknadno dolazio jesam. Predmete iz skrivene prostorije smo izvlačili kada su je svi napustili, ali oni koji su posle forenzike ušli u skrivenu prostoriju se nisu u njoj dugo zadržali - dodao je.
Forenzičaru su predočeni forenzički izveštaji sa lica mesta. On je istakao da beleška hemijskom na fotenzičkom izveštaju "izmeniti u omotu izveštaja" znači da se ne prosledi prvobitni izveštaj ne prosledi jer je uočena greška. Na pitanje kome daju izveštaje na kontrolu, rekao je da izveštaje kontrolišu međusobno i da je "načelnik sigurno čitao izveštaje" i da je on bio taj koji je mogao da ukaže na to da postoji greška u izveštaju.
Svedoči rukovodilac grupe za forenziku
Vladan Milić, rukovodilac grupe za operativnu forenziku, prvi je pozvan da svedoči.
- U Ritopeku sam bio više puta, na poziv SBPOK, odnosno tužioca koji je vodio predmet. Ne sećam se kada sam prvi put bio tamo, radili smo uviđaje u vezi sa kućom, izuzimali smo tragove koji mogu da doprinesu tome da se slučaj razreši. Radili smo sve što forenzika obuhvata, pronalazili smo i fiksirali materijalne tragove. Kasnije, kada je nađena tajna prostorija, bio sam tamo. Dobio sam poziv od SBPOK da je pronađen otvor u kotlarnici. Iza neke police koja je sklonjena su bila dva otvora. Videlo se u dubinu, ali nije moglo lepo da se vidi unutra - rekao je Milić.
On je ispričao da su iskoristili endoskopsku kameru koju su doneli iz BIA i da je kamera u jednom momentu naišla na prepreku, ali da je kroz dugu cev probila kamera i da su snimili tajnu prostoriju.
- Nismo znali kako se ulazi, većalo se kako da se uđe. Pretpostavka je bila da je prostorija negde iza garaže. Neko je došao na ideju da se uđe u garažu i da se skidaju cele police. Tada su pronađena vrata u desnom uglu prostorije. Čekao se tužilac i kontradiverzione čete. Kada su se svi skupili, ušli smo prostoriji, ja sam bio prvi koji je ušao u prostoriju. U fazi uviđaja postoji faza gde se pregleda lic emesta da bi se donela odluka šta radimo. Imeđu dvoje malih vrata je bio međuprostor od metar i po i doneta je odluka da ja pregledam taj deo, a da se pozovu kolege iz sledeće smene da preuzmu rad unutar prostorije - dodao je.
U međuprostoru je uzeo dva brisa sa prvih vrata da bi mogli da ih otvore, fotografisao vrata, nakon čega su ona otvorena, a njegov posao je bio da fotografiše i da izuzme tragove. Istakao je da je bilo dosta crnih džakova koji su vadili deo po deo i fotografisali napolju, u garaži.
- Pre samog ulaska prostoriju morali smo da fotografišemo te prve otvore u zidu koje smo našli, a potom i vrata kada smo ih našli i međuprostor, kao i tagove koje smo izuzeli u međuprostoru. Bilo je dosta tragova, dosta posla, ja posle toga nisam više ništa radio. Kolege su došle tokom mog rada i počele da rade unutra u prostoriji. Završio sam u 22 ili 23 sata. Dolazio sam opet, mi smo dežurna služba koja radi 24 sata i bio sam u obavezi da izađem na lice mesta kad god je moja smena - rekao je foreničar.
On je rekao da naknadno nije radio ništa u laboratoriji, već da su taj deo posla preuzele kolege koje se time bave.
Sudija proziva prisutne
Sudija je prozvala prisutne okrivljene i njihove advokate i istakla je da su u sud došli svedoci - trojica policijskih službenika.
Okrivljeni dovezeni u sud
Okrivljeni koji se i dalje nalaze u pritvoru dovezeni su u Specijalni sud. Saobraćaj u Ustaničkoj ulici obustavljen je od strane žandarmerije, kako bi prošle marice obezbeđene kolonom policijskih vozila.
Video: Labud Boža se vratio u vodu, ali je i dalje u nevolji: Drugi mužjaci su ga oterali
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.