Nijedno nasilje ne treba ignorisati: Dačić govorio na tribini 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je na tribini "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" na Kriminalističko-policijskom univerzitetu da je borba protiv nasilja nad ženama jedna od prioritetnih aktivnosti ovog ministarstva, kao i da nijedno nasilje ne treba ignorisati, već da takve probleme treba prijaviti policiji.
- Borba protiv nasilja nad ženama je izuzetno bitna tema koja je ujedno i opomena za svako društvo, pa i za naše, i u njegovom sprečavanju moramo delovati zajedno, institucionalno i koordinisano, a paralelno sa takvim odgovorom posebnu pažnju moramo posvetiti prevenciju - rekao je Dačić.
Kako je istakao ministar, neophodno je podizanje svesti javnosti o svim oblicima nasilja nad ženama, kao i u porodici, a pre svega da nikad ne okrećemo glavu kada se ovakvi problemi dese.
- Žene koje su žrtve nasilja moraju da znaju da nisu same, a na nama je da se kao pojedinci u društvu maksimalno potrudimo da ohrabrimo sve žrtve da prijave nasilje, ili da sami reagujemo u tim situacijama. Samo na taj način možemo učiniti da žene budu sigurne, zaštićene i bezbedne, a da nasilnike i uzurpatore brže privedemo licu pravde - kazao je Dačić.
Ministar je naglasio da Ministarstvo unutrašnjih poslova i Vlada Republike Srbije prepoznaju borbu protiv nasilja nad ženama kao jednu od prioritetnih aktivnosti i ozbiljnim pristupanjem ovom problemu šalju jasnu i nedvosmislenu poruku da se snažno i odlučno zalažemo za nultu toleranciju prema ovoj negativnoj društvenoj pojavi.
- U to ime, u okviru ove globalne kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", Ministarstvo unutrašnjih poslova je sprovelo kampanju pod nazivom "Umesto komšiji – prijavi policiji", gde smo na najkonkretniji način dali veoma jasnu poruku da se pored žrtve osnaži celokupno društvo, a posebno sredina u kojoj se žrtva nalazi, i koja nipošto ne sme da okreće glavu od nasilja ukoliko ga uoči, već da ovakve probleme obavezno prijave policiji - istakao je ministar.
Takođe, on je podsetio i da je Republika Srbija 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju – Međunarodni sporazum Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i da su Vlada i Ministarstvo unutrašnjih poslova odgovorno preduzeli mnogobrojne aktivnosti za postizanje cilja ove Konvencije.
- Stoga bih naglasio i da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova svojim predanim radom postigli cilj jasno definisanih delatnosti ove konvencije u vidu prevencije, podrške, zaštite žrtava i suzbijanja nasilja, ali isto tako i kroz krivični postupak i istragu, vođenje jasnih evidencija i podataka o primeni i postupanju policijskih službenika - poručio je ministar Dačić.
Govoreći na temu borbe protiv nasilja, ministar Dačić je ukazao da je od velike važnosti bilo i uvođenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici kao preventivnog modela u naš pravni sistem i on je u primeni od 1. juna 2017. godine, otkad su žene još više motivisane da prijavljuju nasilje.
- Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je prvi preventivni zakon koji uvodi policiji novi pristup u radu, u smislu prevencije i reakcije policije pre izvršenja krivičnog dela ili prekršaja, kao i zaštite žrtava, dajući im mogućnost da ostanu u svom okruženju, dok nasilnom članu porodice nameće ograničenja. Ovaj zakon obavezuje sve institucije, organizacije, sve subjekte društva koji znaju da neko trpi nasilje, da sinhronizovano, brzo i efikasno odgovore na nasilje i pruže pomoć, podršku i zaštitu od nasilja - rekao je ministar.
On je dodao da su u ovoj oblasti policijski službenici prošli kroz niz edukacija u vidu specijalizovanih obuka kako bi stekli znanja i veštine postupanja u oblasti sprečavanja porodičnog nasilja.
- Dodao bih i da je od juna 2017. godine, kada su uvedena dva nova krivična dela u Krivični zakonik - proganjanje i polno uznemiravanje, jasno stavljeno do znanja da je kažnjivo svako nepristojno ponašanje prema ženi na javnom ili bilo kom drugom mestu - poručio je ministar.
Dačić je naglasio da je u borbi protiv nasilja neophodna edukacija našim najmlađim uzrastima, u čemu su u maksimalnim naporima uključeni policijski službenici MUP-a kroz svoje preventivne aktivnosti na podizanju svesti i obrazovanju učenika na tome kako da prepoznaju i spreče nasilno ponašanje.
- Nasilje u porodici nije privatna stvar koje se dešava u četiri zida, već je u takvim situacijama neophodno da jasno pokažemo hrabrost i solidarnost. Moja glavna poruka za građane je da ne prepuštaju situaciju slučaju ako sumnjaju ili pouzdano znaju da neko trpi nasilje, već da to odmah prijave. U tim situacijama, poziv, odnosno prijava nasilja na broj 192 ili 0800-100-600 jeste prvi i pravi korak kojim se može spasiti nečiji život - zaključio je ministar Dačić, dodavši i da policija godišnje izrekne čak 32.000 mera zabrane prilaska.
(Telegraf.rs)
Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.