Nemački eksperti 13. marta 2003. tražili drugog snajperistu! Đinđić ubijen sa udaljenosti od 129 metara

E. H.
E. H.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 8

Nemačka ekipa izvršila je trodimenzionalno snimanje objekata sa spoljne strane i terena (zgrade Vlade Srbije i zgrade u Ulici admirala Geprata 14). Cilj je bio utvđivanja pravca putanje projektila, a osnovni zadatak da se otkrije da li je bio još jedan pucač na premijera Zorana Đinđića i telohranitelja Milana Veruovića.

"Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine hicem koji je ispalio atentator, udaljen od njega 129 metara! Samo dan posle atentata to je utvrdila ekipa stručnjaka iz Nemačke, koja je u Beograd stigla samo dan posle atentata!"

Ovo se navodi u službenoj belešci MUP-a Srbije, u kojoj se naglašava da je "četvoročlana ekipa stručnjaka Savezne policije Nemačke (VKA) iz Vizbadena stigla 13. marta 2003. na čelu sa Hans Urlih Rozenbergom. Zadatak ekipe je bila "obrada lica mesta, određivanje stajnog mesta strelca i putanje projektila".

Gde je stajao strelac

- Ekipa je izvršila trodimenzionalno snimanje objekata sa spoljne strane i terena (zgrade Vlade Srbije i zgrade u Ulici admirala Geprata 14), a u cilju utvrđivanja pravca putanje projektila. Laserskim merenjem je utvrđeno da je rastojanje od mesta ubistva premijera do stajnog mesta strelca 129 metara. Stručnjacima, koji su radili stajno mesto strelca, predočena je eventualna mogućnost pucanja iz nekog drugog pravca. Obzirom da su izvršili uvid u kompletnu dokumentaciju i snimanje lica mesta, odbacili su mogućnost pucanja iz nekog drugog pravca. U toku 13. i 14. marta 2003. ekipa stručnjaka iz Nemačke izvršila je naknadni uviđaj, primenjujući metode koje koristi nemačka policija, pri čemu nije pronašla nijedan dodatni trag u odnosu na prvobitno izvršen uviđaj - navedeno je u službenoj belešci tadašnjeg načelnika odeljenja krim-tehnike MUP-a Srbije.

Zoran Đinđić, godišnjica, Ana Brnabić Foto: Tanjug/Rade Prelić

Dan posle atentata, preko Interpola, u Institut u Visbadenu poslati su na analizu materijalni tragovi pronađeni u Gepratovoj 14 - ćebe zatečeno na prozoru i jedna od pronađenih čaura kalibra "308 vinčester", a zbog utvrđivanja eventualnih bioloških tragova na ćebetu i određivanja vrste oružja iz koje je ispaljena čaura.

- U telefonskom razgovoru, 14. marta 2003. potvrđeno je iz laboratorije u Visbadenu da se radi o kalibru "308 vinčester", a da je čaura ispaljena iz oružja proizvođača "Hekler i koh" ili oružja koje koristi ovaj sistem. Model oružja je G-3 (formacijsko oružje). Stručnjaci iz Nemačke su zatražili da sa sobom, u cilju detaljnijeg ispitivanja, ponesu delove projektila pronađenih na mestu ubistva. Ovi tragovi su im predati po odobrenju tužioca. Sa tragovima projektila predata su im i tri opuška, pronađena na vratima kaljeve peći u Gepratovoj 14, fotodokumentacija kriminalističke tehnike MUP Srbije, skica lica mesta i obdukcione slike sa fotografijama - piše u izveštaju.

Zbog čega su dokazi poslati u Visbaden, a ne povereni našim stručnjacima, zanimalo je i tadašnjeg istražnjeg sudiju Okružnog suda u Beogradu Aleksandra Čolića, koji je prvi izašao na uviđaj sa zamenicom tužioca Jasminom Vasić. Njemu je bilo neobično i što dežurni istražni sudija i dežurni zamenik javnog tužioca nisu obavešteni od MUP-a Srbije i pozvani na uviđaj, što je bilo veoma neobično i protivno Zakoniku o krivičnom postupku. On je to izjavio 2019. u ekskluzivnom intervjuu koji je dao autoru ovog teksta i naveo da su on i zamenica tužioca za atentat čuli na TV i da su samoinicijativno otišli u dvorište zgrade Vlade. Sa njima je tada bio i glavni tužilac Okružnog tužilaštva Rade Terzić, koji nije želeo da vrši uviđaj već je otišao u zgradu Vlade.

- Neposredno po saznanju iz televizijskog programa da su 12. marta 2003. u 13.30. u dvorištu Vlade teško ranjeni dr Zoran Đinđić i pripadnik njegovog obezbeđenja Milan Veruović, izašao sam na uviđaj sa dežurnim zamenikom Okružnog javnog tužioca u Beogradu Jasminom Vasić. Do našeg dolaska na lice mesta, MUP Srbije nas nije obavestio o događaju. Uviđaj sam započeo u 13.30, najpre u dvorištu Vlade Srbije u Nemanjinoj 11, ispred ulaza broj 5. To mesto je već bilo obeleženo i obezbeđeno od strane dežurne službe SUP Beograd, čijom ekipom je rukovodio inspektor-major Branislav Mrvić, a kriminalističko-tehnički pregled mesta vršio je kriminalistički tehničar Radivoje Stojanović - istakao je sudija Čolić.

Ostali dokazi?

Ispred ulaza broj 5 zatečeni su tragovi krvi, oštećenje na zidu, dva dela projektila, jedan metak, jedno oštećenje na gornjem stepeniku, dve štake na prvom stepeništu i crna majica, napisao je još u zapisniku o uviđaju sudija Čolić.

Oko 14 sati su, kako je dodao, otišli u zgradu u ulici Admirala Geprata 14, zbog sumnje da je otud pucano na premijera.

- Na drugom spratu zgrade, u kancelariji 55, nalazi se prozor u pravoj liniji, bez ikakvih prepreka okrenut prema ulazu broj 5, a postoji sumnja da je sa njega pucano. Prozor je bio otvoren, a na njemu preko simsa prebačeno je ćebe. U blizini prozora nađena je kutija od "parker" olovke i stolica. Ispod tog prozora, u unutrašnjosti kancelarije, nađen je deo cigarete bez filtera. U istoj kancelariji, na otvorenim vratancima ložišta kaljeve peći, zatečena su tri opuška od cigareta "davidof" - opisao je precizno sudija Čolić, prenosi Informer.

Oko 14.30 je sa zamenicom tužioca i inspektorom Mrvićem otišao u Urgentni centar, gde ih je direktor te ustanove obavestio da je Đinđić, po prijemu, a posle hirurške intervencije, preminuo u 13.30 časova.

Ulazna rana na prednjoj desnoj strani

Potom su u 20.30 u Institutu za sudsku medicinu obavili spoljašni pregled tela, a zatim i obdukciju.

- Spoljašni pregled tela pokojnog Zorana Đinđića ukazuje da postoji jedna ulazna rana na prednjoj desnoj strani grudnog koša i jedna izlazna na zadnjoj strani grudnog koša - naveo je istražni sudija u zapisniku.

Obdukciji je prisustvovao i tadašnji ministar zdravlja u vladi Srbije dr Tomica Milosavljević. Obdukcija je počela u 19 časova, a završena u 23 časa. Obdukciju su radili prof.dr Dušan Dunjić, Slobodan Savić i sada pokojni patolog Branimir Aleksandrić. Sve faze obdukcije su fotografisane i snimane kamerom. Kako je navedeo u zapisniku sa obdukcije , prof dr Savić je autopciju snimao digitalnom kamerom, kao i krim-tehnika MUP Srbije.

- Na osnovu obdukcionog zapisnika i podataka iz medicinske dokumenatacije, smrt je nasilna i nastupila je usled razorenja srca, pluća jetre, želuca i slezine iz projektila ispaljenog iz ručnog vatrenog oružja. Ulazni otvor prostreline grudnog koša prolazi iz trbuha, koji se kanalom nastavlja kroz prednji zid grudnog koša u grudnu duplju, prolazi kroz srce, levo plućno krilo, jetru, želudac i slezinu, završavajući se izlaznom ranom na levoj bočnoj strani grudnog koša -naveo je tim obducenata u svom nalazu.

(Telegraf.rs / Informer)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milan

    5. decembar 2024 | 07:02

    Dosli da pokupe svog snajperistu i dokaze

  • Pluskvamperfekat

    5. decembar 2024 | 07:24

    I da je 30 metaka ne sme da se dokazuje u čemu je problem..gotovo je sa tim "analizama"odavno kao i sa vojnicima na Topčideru

  • Toni

    5. decembar 2024 | 07:55

    E svabama versatile. Bruka. Dovedite fbi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA