Potrebno je raditi na osnaživanju žena da prijavljuju nasilje: Oglasio se ministar Dačić
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je da je borba protiv nasilja nad ženama jedna od prioritetnih aktivnosti MUP-a i da treba i dalje raditi na osnaživanju žena da prijavljuju nasilje.
Kako je poručio ministar Dačić na konferenciji povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je prvi preventivni zakon koji uvodi policiji novi pristup u radu, „u smislu prevencije i reakcije policije pre izvršenja krivičnog dela ili prekršaja, kao i zaštite žrtava dajući im mogućnost da ostanu u svom okruženju dok nasilnom članu porodice nameću određena ograničenja“.
„Jasno je da nema uspešne borbe protiv nekog zla ako oko toga ne postoji širi konsenzus, odnosno ukoliko oko toga ne postoji upriličen društveni stav. Mi, nažalost, nismo u prilici da imamo ujednačene stavove o mnogim problemima sa kojima se kao društvo suočavamo. Uzeću kao primer Zakon o bezbednosti saobraćaja gde mi svake godine radimo na pooštravanju sankcija i svake godine konstatujemo da to nije dovoljno, a jedna sekunda je dovoljna da izmenite i upropastite i svoj život i živote drugih ljudi. Svi bismo voleli da se sve to završi na nekim preventivnim stvarima, odnosno na apelovanju na svest, apelovanju na ljude da se jednostavno eliminiše to zlo. Ali ja se bojim da to neće biti moguće te s toga se više oslanjam na ministarstva unutrašnjih poslova i pravde, jer od toga će zavisiti i ova borba“, rekao je ministar Dačić.
On je naveo da je od januara do 20. novembra 2024. godine evidentirano 25.897 učinilaca nasilja u porodici, od čega 20.598 muškog pola.
„U istom periodu, izrečeno je 26.950 hitnih mera po zakonu, a u istom vremenskom periodu produženo je 18.540 mera. U ovom periodu bilo je 29.049 žrtava nasilja u porodici, od kojih je 20.138 žrtava ženskog pola, a 8.911 muških. Od početka godine do 17. novembra na teritoriji Srbije izvršeno je ukupno 3.575 krivičnih dela nasilje u porodici, u okviru čega je oštećeno 2.956 lica ženskog pola i 950 lica muškog pola. Ukupan broj učinilaca za navedena krivična dela je 3.327, od čega je 318 lica ženskog pola i 3.009 lica muškog pola“, poručio je ministar Dačić.
Ministar je istakao da treba da podržimo sistem prijavljivanja nasilja u porodici, da se podstiču žrtve da prijavljuju nasilje i da postoji jedno razumevanje za težinu tog dela, kao i da svi zajedno probamo da smanjujemo broj povratnika u vršenju krivičnih dela.
Naglasivši da policija godišnje izrekne 30.000 mera zabrane prilaska, Dačić je poručio da MUP želi ne samo da bude aktivan u sprečavanju nasilja nad ženama, već i da bude njihov saradnik kako bi zajednički radili na prevazilaženju i neutralisanju, kako je izjavio, ovog zla.
Govoreći o značaju rada pripadnika policije u oblasti borbe protiv nasilja nad ženama, ministar je pozvao mlade, kao i pripadnike nacionalnih manjina, da se u što većem broju prijave za rad u policiji.
Ministar je precizirao da u Ministarstvu unutrašnjih poslova postoje jasni sistemi kontrole - unutrašnja kontrola i da se nepravilnosti uvek proveravaju.
„To je jedna od osnovnih stvari da građani imaju poverenje u policiju. U ovom slučaju bitno je da imaju poverenje u onog kome prijavljuju nasilje, a ne da imaju opstrukciju od strane policije, pa i pravosuđa“, rekao je Dačić.
(Telegraf.rs)
Video: Novi upad u institucije u Kosovskoj Mitrovici, Srbi u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.