Zoljom hteo da raznese Đinđićevu kolonu?! Tojaga optužio Zvezdana da laže, pa odrobijao 15 godina za atentat
Pre kobnog 12. marta i atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića, kriminalci iz Zemunskog klanu su, zajedno sa nekoliko pripadnika Jedinice za specijalne operacije MUP-a Srbije planirali atentate na više lokacija u Beogradu i širom Srbije. Jedan od glavnih planova za ubistvo predsednika Vlade Srbije sastojao se u toma da se zaustavi kolona pod pratnjom kod hale "Limes" na auto-putu. Jedan od planova bio je da u tom momentu dođu "zemunci" sa dugim cevima, ali ne samo to. Danima je, naime, u gradilištu hale "Limes" (današnja Beogradska arena) "dežurao" Željko Tojaga, zvani Žmigi, koji je važio kao "doktor za Zolju".
Plan je bio da, po zastavljanju premijerskog obezbeđenja, Tojaga aktivira "zolju" i na taj način projektilom ubije premijera, kako je pisalo u optužnici.
Tojaga, koji danas ima 54 godine, je jedan od prvih osuđenika za ubistvo Zorana Đinđića koji se našao na slobodi. On je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine. U obrazloženju sudske odluke bilo je navedeno da je Tojaga učestvovao u pokušaju ubistva premijera Zorana Đinđića kod tadašnje Hale Limes" na Novom Beogradu, kada je sa Zvezdanom Jovanovićem (52) "zoljom" trebalo da puca na premijera.
Na suđenju je pokazao i novinarsku fotografiju rekonstrukcije pokušaja ubistva premijera kod Hale "Limes", tvrdeći da "zoljom" nije moguće gađati automobil u pokretu sa bočne strane. Takođe, on je na sudu tvrdio da nikada nije video Dušana Spasojevića zvanog Šiptar, da ne poznaje članove "zemunskog klana" i da jedino zna Milorada Ulemeka Legiju.
On je nazvao lažnom izjavu Zvezdana Jovanovića zvanog Zveki, koji je osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera, koji je izjavio da je Tojaga učestvovao u pokušaju ubistva.
Na suđenju je tražio da se suoči sa Zvezdanom Jovanovićem, kako bi dokazao da sa atentatom nema nikakve veze.
- Voleo bih da Zvezdan Jovanović Zveki, koji me je jedini doveo u vezu sa atentatom, i Dušan Krsmanović progovore i kažu istinu o ubistvu premijera, koja je suprotna njihovim izjavama iz istrage. Oni se brane ćutanjem, a ja sam zbog tih lažnih izjava 533 dana bez razloga u pritvoru - rekao je Tojaga na suđenju u septembru 2004. godine.
On je bio jedan od nosača kovčega Milorada Bracanovića, dugogodišnjeg radnika službe Državne bezbednosti i nekadašnjeg oficira za bezbednost JSO, koji je i sam bio osuđen zbog neprijavljivanja pripreme ubistva Ivana Stambolića i atentata na Vuka Draškovića u Budvi.
Pripadnici JSO su ga zvali "doktor za zolju", a kaznu je služio požarevačkom zatvoru "Zabela", u kojem je boravio od 2007. godine kada je bio osuđen. On je bio optužen da je trebao da "zoljom" kod Beogradske arene gađa automobil u kojem je bio Đinđić.
- Žmigi je tada radio u jednoj firmi koja se bavi distribucijom kafe. Bukvalno je izašao nakratko s posla da bi mogao da bude na sahrani. Nije imao kada ni da se presvuče, već je bio u svojoj radnoj uniformi. Nije se dugo zadržao, već je odmah posle pokopa krenuo nazad na smenu. Tojaga je dve godine ranije bio i na sahrani Bracanovićeve sestre - rekao je tada jedan od ljudi koji su prisustvovali ispraćaju.
Na suđenju koje je usledilo nakon "Sablje", Tojaga je negirao krivicu, ali je 2007. godine osuđen na 30 godina zatvora.
Krajem 2008. godine, Vrhovni sud Srbije uvažio je žalbe odbrane i prepolovio mu kaznu na 15 godina zatvora.
Željko Tojaga pet godina pre isteka robije je pisao molbe i žalbe za uslovni otpust, ali je bio odbijan.
- Nadležni nisu želeli da ga puste na slobodu pre isteka cele zatvorske kazne, iako je još u aprilu 2013. stekao uslov za prevremeno puštanje na slobodu, pošto je tada odslužio dve trećine kazne - rekao je tada dobro upućen izvor.
Inače, Tojaga je poslednje četiri godine boravio u poluzatvorenom delu "Zabele" i redovno je dobijao slobodne vikende, koje je koristio za druženje sa suprugom i decom.
- U početku je bio u strože čuvanom delu kazamata, ali je dobrim vladanjem stekao uslov za premeštaj u poluotvoreni deo, u kojem je imao slobodnije kretanje. Redovno je obavljao svoje zatvorske obaveze - objasnio je sagovornik.
Pre njega je 2013. iz zatvora u Sremskoj Mitrovici izašao Saša Pejaković Pele (47), koji je odslužio osam godina zatvora zbog pomaganja Đinđićevim ubicama.
Tojaga sada radi u jednoj privatnoj firmi i živi sa porodicom kao podstanar. Navodno se preselio iz Beograda u jedan drugi grad.
(Telegraf.rs / Informer)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bukač
... Tojagi i Zvezdanu ukupan iq je 0,1.
Podelite komentar