Svakog dana jedna porodica ostaje bez člana: Obeležen Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Širom sveta juče je obeležen Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda.

- Tog dana odajemo počast svim učesnicima u saobraćaju koji su izgubili život u saobraćajnim nezgodama, ali i onima kojima su povrede u saobraćaju promenile život iz korena. Bezbednost u saobraćaju nije samo statistika ili teorija - to su ljudski životi. Svaka saobraćajna nezgoda, svako poginulo lice, svaka teža povreda gubitak su i tragedija koje duboko pogađaju nas sve. I dok brojke često zvuče apstraktno, iza svake nezgode stoji neka osoba - to su naši sugrađani, naši poznanici i prijatelji, naši članovi porodice. Nijedna delatnost nije toliko unapredila standard na globalnom nivou kao saobraćaj. Međutim, istovremeno nijedna delatnost ne odnosi toliko ljudskih života kao saobraćajne nezgode - kaže za "Telegraf.rs" Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije.  

Prema podacima Ujedinjenih nacija, godišnje u saobraćajnim nezgodama u svetu gine oko 1.350.000, a bude povređeno oko 50.000.000 ljudi, a saobraćajne nezgode vodeći su uzrok smrti dece i mladih.

Slaviša Lakićević Foto: Marko Jovanović

Uprkos navedenim podacima, i dalje smo kao društvo skloni da potcenjujemo opasnosti i rizike svakodnevnog učestvovanja u saobraćaju i da svoju bezbednost u saobraćaju smatramo zagarantovanom.

- Nažalost, u Republici Srbiji na godišnjem nivou u saobraćajnim nezgodama gine oko 500 učesnika u saobraćaju, a teške telesne povrede zadobije više od 3.000 osoba. Svakog dana jedna porodica ostaje bez oca, majke, bez deteta, a hiljade porodica se nosi sa katastrofalnim posledicama saobraćajnih nezgoda. Naš zadatak je da se setimo svih žrtava, ali i da podržimo njihove porodice i uradimo sve što je u našoj mogućnosti da nijedna osoba ne strada u saobraćajnim nezgodama. Naš zadatak je i da uverimo građane da je bezbednost saobraćaja zajednički cilj i da odgovornim ponašanjem i poštovanjem saobraćajnih propisa daju direktan doprinos da se sačuvaju životi svih učesnika u saobraćaju. I u narednom periodu pripadnici saobraćajne policije daće svoj maksimum kako bismo sačuvali bezbednost svih učesnika u saobraćaju i kako bi nam putevi bili što bezbedniji - kaže za "Telegraf.rs" Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije.

Slaviša Lakićević Foto: Marko Jovanović

Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda

Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims) obeležava se svake godine treće nedelje u novembru. Ovaj dan ustanovljen je kako bi se odala počast žrtvama saobraćajnih nesreća i pružila podrška njihovim porodicama, kao i da bi se skrenula pažnja na ozbiljnost problema bezbednosti u saobraćaju. Istorijat i svrha Svetski dan sećanja prvi put je obeležen 1993. godine na inicijativu organizacije "RoadPeace" u Velikoj Britaniji. Ujedinjene nacije su 2005. godine zvanično usvojile ovaj dan i pozvale sve države članice da ga obeležavaju. Cilj je da se podigne svest o broju stradalih i povređenih u saobraćajnim nesrećama, kao i da se apeluje na unapređenje bezbednosti u saobraćaju. Statistika i globalni kontekst Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), oko 1,3 miliona ljudi godišnje pogine u saobraćajnim nesrećama, dok je oko 50 miliona povređeno. Najveći broj žrtava čine pešaci, biciklisti i motociklisti, posebno u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Saobraćajne nesreće su vodeći uzrok smrti među mladima uzrasta od 5 do 29 godina.

Obeležavanje u Republici Srbiji

U Srbiji se Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda redovno obeležava, uz podršku državnih institucija, nevladinih organizacija i građanskih udruženja.

Održavaju se komemorativne ceremonije, predavanja, i kampanje u cilju podizanja svesti o bezbednosti u saobraćaju.

Tema ovogodišnjeg obeležavanja je podsticanje zajednica i vlasti da preduzmu konkretne mere za smanjenje broja saobraćajnih nesreća. Fokus je na unapređenju infrastrukture, edukaciji svih učesnika u saobraćaju, kao i strožoj primeni zakona. Obeležavanje ovog dana služi kao podsetnik na ozbiljne posledice nepažnje u saobraćaju, ali i kao poziv na akciju za sve nas – bilo da smo vozači, pešaci ili biciklisti – kako bismo učinili puteve bezbednijim za sve.

(Telegraf.rs)

Video: Načelnik Uprave saobraćajne policije Salviša Lakićević za "Telegraf.rs"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA