Dečak (3) se popario vrelom vodom, umirao u mukama, a majka "nekažnjena": 2 godine od strave i užasa u Nišu
Trogodišnji Nišlija G.S. preminuo je u mukama na današnji dan 2022. godine a suđenje njegovoj majci Tamari S. (34) koja se tereti za kršenje porodičnih obaveza iz člana 198. Krivičnog zakonika, još nije počelo. Razlog što se početak suđenja odlaže je sumnja u majčinu uračunljivost zbog čega je nekoliko puta veštačena. Dosadašnji nalazi veštaka, od kojih je poslednji predočen sudu u 25, januara, pokazali su da je sposobna da prati suđenje pa se očekuje da će sredinom marta, za kada je zakazan sledeći glavni pretres, sudski postupak, koji je zatvoren za javnost, najzad početi.
Trogodišnjak je 28. januara 2022. godine preminuo u stanu svoje bake D.T. u ulici Nova železnička kolonija nakon što se, kako su njih dve tada kazale ekipi Hitne pomoći a zatim i policiji, popario vrelom vodom iz tuša. One su tada objasnile da je mališan izmakao njihovoj pažnji dok su hranile i oblačile ostalo dvoje dece T.S. Tvrdile su da je dečak nakon povređivanja bio živ te da su ga namazale mašću za opekotine a da su primetile da ne diše tek oko tri sata ujutro. Međutim, na saslušanju pred Osnovnim javnim tužilaštvom T.S. se branila ćutanjem a njena majka, protiv koje je takođe podneta krivična prijava za isto delo u redovnom postupku, je promenila prvobitnu izjavu. Tvrdila je da ni ona ni T.S. nisu bile prisutne u vreme povređivanja trogodišnjaka, odnosno da su u to vreme bile u Centru za socijalni rad. Prema navodima D.T., njena jedanaestogodišnja ćerka je bila ta koja je kupala mališane i G.S. poparila vrelom vodom Njene navode potvrdila je i jedanaestogodišnjakinja koja ima status posebno osetljivog svedoka.
Obdukcija je pokazala da je trogodišnjak zadobio bezuslovno smrtonosne povrede jer je imao duboke opekotine na preko 90 odsto tela. Nalaz patologa doveo je u sumnju navode da je dečak bio živ još nekoliko sati nakon povređivanja.Tamara je veštačena odmah posle nesreće i ustanovljeno je da je privrremeno procesno nesposobna, Sledeće psihijatrijsko veštačenje pokzalo je da je u stanju da prati sudski postupak pa je Osnovno javno tužilaštvo 28. decembra 2022. godine protiv Tamare podnelo optužni predlog, predložilo je da je sud oglasi krivom i osudi na kaznu zatvora u trajanju od sedam godina. Međutim, tokom cele prošle godine suđenja su odlagana jer su se i dalje lomila koplja oko njene sposobnosti da joj bude suđeno.
Tamarin branilac advokat Miroslav Ristić objašnjava da je tražio da njegovu klijentkinju veštački komisija veštaka jer, kako kaže, ako je u vreme prethodnog psihijatrijskog pregleda bila sposobna za suđenje, to ne znači da je i dalje u takvom stanju.
- Sud je prihvatio naš predlog da se o njenom stanju izjasni komisija veštaka. Oni 23. novembra prošle godine, samo na osnovu Tamarine dokumentacije, utvrdili da je sposobna za suđenje. Suđenje je trebalo da počne 25. januara ali smo ustanovili da na nalazu veštaka postoji greška u datumu, odnosno da stoji da je urađen 22. septembra 2022. godine a veštačenje je obavljeno 23. novembra 2023. Iz tog razloga zahtevali smo da se glavni pretres odloži dok se te nejasnoće ne razjasne pa je suđenje zakazano za sredinu marta - kaže advokat Ristić.
Komentarišući moguću kaznu koja preti Tamari, njen branilac kaže da se nada što blažoj sankciji jer je komisija veštaka predložila da joj se izrekne mera bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja na slobodi.
- To što nije predlaženo institucionalno lečenje daje nam nadu da će i krivična sankcija koja se izriče uz meru bezbednosti obaveznog lečenja, biti što blaža. Imamo u vidu i član 58. Krivičnog zakonika koji predviđa da sud može osloboditi od kazne učinioca krivičnog dela učinjenog iz nehata kada ga posledice dela tako teško pogađaju da izricanje kazne u takvom slučaju očigledno ne bi odgovaralo svrsi kažnjavanja, pa se nadamo da će sud i ovu zakonsku normu uzeti u obzir - zaključio je Ristić.
Ovaj član Krivičnog zakonika primenio je 29. marta 2015. godine Osnovni sud u Aleksincu kada je amnestirao od odgovornosti tada dvadesetdevetogodišnju Biljanu Milenković koja je skrivila smrt svoje dvoje dece. Sud je tada Biljanu oglasio krivom ali je oslobodio kazne baš pozivajući se na član 58. jer je smatrao da je ona u tolikoj meri pogođena smrću svoje dece da joj teža kazna ne treba.
Biljana je 24. aprila 2014. godine sa trogodišnjom ćerkicom i jedanaestomesečnim sinom pokušala da pregazi reku Turiji u selu Bankovac gde je živela ali su joj se tom prilikom oba deteta utopila. Pred sudom se branila ističući da je učinila sve da ih spasi.
- Da sam znala šta će se desiti, ne bih ih ni izvela iz kuće. Pošli smo do reke, ćerka je bacila kamenčić u vodu, zanela se i upala u vodu. Skočila sam u reku da je spasim dok mi je sin bio u rukama, voda je i njega odnela. Deca su dušu ispustila pred mojim očima, to mi je najteža kazna - govorila je Biljana pred sudom.
(Telegraf.rs)
Video: Božićni koncert u Kolarčevoj zadužbini
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.