Zarila je nož u srce Miloradu, osuđena je na tri godine, Apelacija je naredila novo suđenje: Ovi su razlozi

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

Suđenje Jasmini Bajović, koja je jednim ubodom nožem tačno u srce ubila supruga Milorada će, zbog današnjeg odlaganja, ponovo da počne naredne godine. Jasmina je prvostepeno osuđena za ubistvo na mah i dobila je tri godine zatvora, ali je Apelacioni sud vratio predmet na ponovno suđenje. U obrazloženju odluke je istaknuto da u tekstu presude nije objašnjeno na koji način je Milorad Jasminu doveo ztanje jake razdraženosti.

Mišljenja o kvalifikaciji dela bila su podeljena. Tužilac je Jasmini na teret stavio krivično delo ubistvo, ali je naglašeno da nema otežavajućih okolnosti, dok od olakšavajućih okolnosti u obzir treba da se uzme to da Jasmina nije ranije osuđivana, da je majka troje dece i da se dobro držala pred sudom.

S truge strane, Jasminin branilac bio je stava da delo treba da se prekvalifikuje u tešku telesnu povredu na mah sa smrtnim ishodom.

Sud je ipak doneo odluku da je u pitanju krivično delo ubistvo na mah, za koje je zaprećena kazna od jedne do osam godina zatvora, a ona je osuđena na tri godine, kaznu za koju je predsedavajuća sudija istakla da sud smatra da je pravedna.

- Ona je, ne svojom krivicom, dovedena u stanje razdraženosti. Iz kuhinje je uzela nož i zadala mu jednu ubodnu ranu, time probivši prednji zid desne srčane komore. Suprugu je nanela tešku telesnu povredu opasnu po život, nakon koje je usledila smrt, te je izvršila ubistvo na mah. Sud nije prihvatio pravnu kvalifikaciju tužilaštva, ali ni odbrane. Krivično delo izvršeno je u stanju bitno smanjene uračunljivosti. Ono je posledica stanja koje je okrivljena godinama trpela. Odlučili smo da delo kvalifikujemo kao ubistvo na mah. Kazna za to delo je od jedne do osam godina i smatramo da je kazna od tri godine pravedna - obrazložila je sudija.

Ipak, apelacioni sud smatra da je žalba tužioca osnovana. Oni su istakli da nije sporno da su sudski veštaci utvrdili da se kod okrivljene Jasmine radilo o kumulativnom afektu koji se nagomilavao duži period, ali su istakli da jačina provokacije nije motala da bude velika, već je i na najmanje provokacije mogla burno da reaguje.

Takođe, u obrazloženju Apelacionog suda navedeno je da je sudsko veće koje je prvostepeno osudilo Jasminu, u obrazloženju presude moralo da navede radnje ubijenog Milorada koje su kod Jasmine dovele do impulsivnog ponašanja.

Sud mora da navede kako je došao do zaključka

Advokat Ivan Simić za Telegraf.rs objašnjava zbog čega je predmet vraćen na ponovno odlučivanje, ali i šta karakteriše ubistvo na mah, za koje je Jasmina osuđena.

- Prvostepeni sud uvek mora da da jasne i uverljive razloge na kojima zasniva svoju odluku. To su jaki i uverljivi razlozi o činjeničnom stanju koje dovodi pod zakonske odredbe na kojima zasniva odluku. Po stanovištu Apelacionog suda, nisu dati jasni i uverljivi razlozi koji moraju da budu dati. Sud ne može u dve rečenice da objasni da je okrivljena dovedena u stanje jake prepasti i razdražljivosti, već mora da objasni kako se to desilo, na koji način, kojom radnjom, kako je sve to utvrđeno. Ubistvo na mah je najblaži oblik krivičnog dela ubistvo - kaže Simić za Telegraf.rs.

Mora, kako kaže, da bude jasno objašnjeno na osnovu čega je sud izveo zaključak, kako je delo podveo pod tu normu i mora da bude jasno objašnjeno na koji način je utvrđeno činjenično stanje.

- Ponovo se otvara glavni pretres i tokom njega se izvode dokazi ili se cene određeni dokazi, utvrđuje činjenično stanje i onda će sud da odluči pod koju zakonsku normu će da podvede te radnje, elementi kog bića krivičnog dela su ostvareni, da li se radi o ubistvu na mah, ubistvu, da li će eventualno da je oslobode zbog nužne odbrane ili da joj, možda, daju težu kaznu - dodaje.

Advokat ističe da Apelacioni sud mora da traži jasne razloge za presudu.

- Zamislite kad bismo ubili svakog s kim smo se potukli ili ko nas je pretukao. Zato su i ustanoviljena krivična dela nasilja u porodici, mere zaštite od nasilja u porodici, da ne bismo uzimali pravdu u svoje ruke. Ne možemo tek tako nekog da lišimo života - objašnjava Simić.

advokat, ivan simić Advokat Ivan Simić; Foto: Media centar

Krivično delo ubistvo na mah, na koje je Jasmina prvobitno osuđena, podrazumeva da je ubistvo učinjeno u stanju jake razdraženosti, što podrazumeva određena afektivna stanja jačeg intenziteta koja utiču na sposobnost rasuđivanja i odlučivanja, ali ostaju u granicama normalnog i nisu u pitanju patološka afektivna stanja.

Učinilac ubistva je u takvo stanje doveden bez svoje krivice - napadom, zlostavljanjem ili teškim vređanjem od strane ubijenog. Kod ubistva na mah ne zahteva se uslov istovremenosti, jer je napad uzrok stanja jake nadraženosti i u momentu izvršenja krivičnog dela on može da prestane. Ukoliko bi napad još trajao, došla bi u obzir i primena instituta nužne odbrane.

Delo, ipak, treba da bude izvršeno na mah, odnosno odmah nakon napada, odnosno teškog vređanja, a u svakom slučaju za vreme trajanja te izazvane jake razdraženosti.

(Telegraf.rs)

Video: Direktno zakucavanje u bankinu: Šta se ovde zapravo desilo?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sd

    29. novembar 2023 | 19:45

    Kad muskarac ubije ženu dobije 15.god,a obratno žena 3.god.Gde je tu jednakost?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA