Godinu dana od brutalne likidacije vođe škaljaraca u Turskoj: Vukotića ubili pred ženom i detetom
Vođa škaljarskog klana Jovan Vukotić ubijen je u Turskoj pre tačno godinu dana. Vukotić je u Turskoj bio u bekstvu, a ubijen je sa četiri hica.
Vukotić se, u trenutku ubistva, navodno vozio automobilom sa suprugom i detetom u luksuznom kvartu Medidijekoj kada su se u jednom momentu pored njegovog vozila zaustavila dva napadača na motociklima.
U vođu škaljarskog klana ispalili su pet hitaca, od kojih su ga četiri pogodila. Napadači su nakon napada pobegli motorima. Lekari su Vukotiću pokušali da spasu život, ali mu spasa nije bilo.
Sa Vukotićem je u automobilu bio i njegov vozač Emre Karanapadača, za kog se kasnije ispostavilo da je poznati narko-bos koji je hapšen sa 800 kilograma kokaina u Holandiji i 4,5 miliona evra u stanu u Roterdamu. Karapandača je tada uhapšen s bratom muškarca iz Vranja koji je bio jedan od najbližih saradnika Igora Dedovića koji je bio Vukotićev kum. Zajedno su bili na čelu škaljaraca.
Vozač je tvrdio da porodicu Jovana Vukotića nije poznavao, iako je policija, vodeći se izjavama očevidaca, pronašla dva mobilna telefona za koje se pretpostavljalo da su pripadala ubijenom škaljarcu i za koje se verovalo da ih je Emre bacio kako bi ih sakrio.
Vozač je u policiji tvrdio da mu se Jovan Vukotić predstavio kao Nikola.
Govoreći o tome da je Vukotića, njegovu trudnu suprugu i ćerku tada prvi put vozio, Emre Karanapadača je navodno rekao da su mu rekli da idu u tržni centar "Zorlu".
- Dok sam vozio oko Mečičijekoja u južnom pravcu E5, dve osobe su pucale u vozilo sa motocikla čiju tablicu nisam video. Video sam samo muškraca koji je bio pored mene i koji je rekao da se zove Nikola. Vikao je od bola i bio je pogođen. U tom trenutku sam u šoku zaustavio vozilo. Kasnije je osobu na koju je pucano odvezla Hitna pomoć koja je došla na lice mesta. Odvezli su i suprugu i ćerku - rekao je.
Policija je otkrila da je Vukotić četiri meseca praćen pomoću GPS uređaja koji su mu bili zakačeni na automobil. Nakon likvidacije pronađeno je tri takva uređaja za satelitsko praćenje. Dva su se nalazila u gepeku, a jedan ispod automobila. Kako su naveli iz turske policije, više puta su planirani napadi vođu škaljaraca, ali za njih "nije bio dobar trenutak".
Ubistvo Vukotića "radile" su dve ekipe po nalogu, kako se sumnjalo, kavačkog klana, a za likvidaciju je plaćeno 1,5 miliona evra.
Bojun je angažovao dvojicu svojih pripadnika da pronađu izvršioca koji će da ubije Kotoranina, a kao direktni izvršilac spominjan je Emirkan S.
Bojun je navodno letos zatečen i legitimisan u jednom beogradskom kafiću u društvu svog prijatelja, takođe Turčina, i jedne devojke, posle čega je brže-bolje napustio Srbiju. Pomenuta žena je ponovo legitimisana na aerodromu "Nikola Tesla". Službenici Evropola kasnije su njegovo prisustvo evidentirali u Italiji, gde je i uhapšen.
Navodno su prihvatili da izvrše zločin jer su ostali bez novca, te je pozamašna naknada za likvidaciju bila primamljiva. Turcima angažovanim za ubistvo Vukotića navodno je pomogao i brat od tetke vođe kavčana Radoja Zvicera Radoje Živković, koji je poznatiji pod nadimkom Žuti.
Turski mediji su u vreme ubistva pisali da je glavni planer zločina Beograđanin koji se krije u Španiji, a da je naručilac likvidacije Radoje Zvicer. Ono što je u to vreme bila najveća misterija je da nije postojala nijedna fotografija sa mesta ubistva.
Koristio lažni identitet
Vođa škaljarskog klana je tokom svog skrivanja u Turskoj imao lažni identitet. Koristio je pasoš sa imenom Georgi Andonov, ali to nije uspelo da mu sačuva život.
Vukotić je na tursku teritoriju ušao sa falsifikovanim dokumentima na ime Predrag Popović, koje je nabavio na Kosovu.
Kako su tada naveli iz turske policije on se takođe podvrgnuo operaciji izmene lica.
Supruga dala iskaz o kobnom danu
Vukotićeva supruga Maša M, koja je u trenutku likvidacije bila trudna, saslušana je u Turskoj, a ispričala je da su Vukotić i ona sa detetom živeli u naselju Atakoj u Istanbulu, koje važi za elitno.
U danu kada je ubijen krenuli su u tržni centar koji je udaljen oko pola sata vožnje od mesta gde su stanovali.
Ona je opisala da je njihovom automobilu prišao motocikl na kom su bila dva muškarca, a da je pucao muškarac koji je sedeo pozadi.
Vukotić je u Turskoj živeo normalnim životom i ponašao se kao da se za njim ne traga. Luksuzni kvart u kom je živeo ima svoje obezbeđenje bilo je poznato da u njemu žive imućniji građani. Osim toga, pojedini mediji pisali su i o tome da je Vukotić imao i lično obezbeđenje.
Brojni osumnjičeni
Nakon sprovedene istrage utvrđeno je da je napad izveo Radoje Živković, inače šef kriminalne organizacije "Kavač", preko svojih veza u Turskoj. U akciji hapšenja, sprovedenoj 16. septembra, uhapšeno je ukupno 12 osoba, među kojima su Živković i Zdravko Perunović.
Tokom pretresa zaplenjeno je 11 lažnih ličnih karata, šest lažnih pasoša i dva komada oružja koja je korišćeno u incidentu.
Krajem septembra u Turskoj je uhapšen još jedan Crnogorac, Podgoričanin Milan Vujotić, koji je u bezbednosnim službama označen ka visokopozicionirani član kavačkog klana. On je slobode lišen po međunarodnoj poternici.
Ime Milana Vujotića pojavilo se na stupcima crne hronike 15. februara 2014. godine, kada je u podne u Bloku pet, u Podgorici, aktivirana eksplozivna naprava ispod njegovog blindiranog automobila, dok je bio u obližnjem lokalu sa porodicom.
Iako je tada javnost prvi put čula za njega, u policijskim evidencijama Vujotić se dovodio u vezu sa grupama koje su se bavile švercom narkotika.
Ipak, 1. oktobra je sapšteno da Vujotić nije povezan sa ubistvom Jovana Vukotića. Policija je otkrila da je Vujotić boravio u svojoj luksuznoj vili u Istanbulu, nakon čega je provedena akcija hapšenja.
Vukotićev vozač Emre Karanapadača uhapšen je u oktobru. Ključno što je policija otkrila jeste da je Karanapadača nakon likvidacije pokušao da sakrije dva telefona koja su pripadala njemu, a ne Vukotiću, kako se isprva sumnjalo. Utvrđeno je da je Emre Karanapadača pre ubistva obavio telefonski razgovor i imao sastanak sa članom jedne od dve grupe koje su u turskoj bile angažovane da likvidiraju vođu škaljaraca.
U martu ove godine Vanraspravno veće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je optužnicu protiv Petra Mujovića, okrivljenog da je, prema Skaj komunikacijama, a po nalogu Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana trebalo da ubije Jovana Vukotića.
Mujović se našao na optužnici SDT-a nakon što je "Skaj" komunikacija razotkrila da je po nalogu Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana trebalo da ubije Jovana Vukotića 31. jula 2020. u Baru, i to na sahrani njegovog kuma i vođe barske grupe Alana Kožara.
Optužnicom je predstavljeno da je Petar Mujović tokom druge polovine 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije, koju je organizovao Radoje Zvicer.
Vukotić je tri dana pre sahrane Kožara izašao iz pritvora pošto je, usled nedostatka dokaza, oslobođen od optužbi da je pokušao ubistvo Miloša Radonjića i Vojina Stupara.
Taj navodni plan je propao jer Vukotić nije dolazio na sahranu već je, kako se navodi u optužnici, boravio u kući porodice Kožar. Drugi plan po kojem je Mujović trebalo da ubije Vukotića bio je prilikom glasanja na parlamentarnim izborima 30. avgusta 2020. godine, međutim Vukotić nije došao na glasanje.
Mujović je, prema navodima optužnice, bio deo i trećeg plana ubistva Vukotića, koji nije uspeo. Navodno je u oktobru 2020. godine ispred zgrade kotorske policije, prema navodima istrage, trebalo da puca u vođu "škaljaraca".
Dodatna hapšenja dogodila su se u julu ove godine kada su uhapšena još tri muškarca, a nakon toga im je određen i pritvor.
Jezivi detalji optužnice
U optužnici za ubistvo Vukotića navedeno je da je jedan od svedoka rekao da je jedno lice veoma pomno mobilnim telefonom snimalo Vukotića kako umire. Ta osoba je osumnjičena da je poslala slika ubicama.
Optužnicom je na 91 strani opisan plan i izvršenje likvidacije, a za to je od strane turskih istražitelja osumnjičeno 16 osoba koje su označene kao pripadnici i saradnici kavačkog klana.
Član kavačkog klana koji je ugradio GPS praćenje u Vukotićev auto pratio je vozilo korak po korak. Fotografije praćenja pronađene su u mobilnom telefonu Radoja Živkovića koji je važio za jednu od glavnih osoba koje su sprovodile plan likvidacije.
Osim toga, oduzeta je i arhiva ubistava i mučenja od kojih je jedno izvršeno u Istanbulu.
Vukotić je bio jedan od najvažnijih aktera u trgovini kokainom u Evropi. Njegov neprijatelj je bila banda kavač, sa kojom je ušao u veliki rat nakon godina zajedničkog trgovanja kokainom. U osmogodišnjem ratu izvršeno je blizu 50 ubistava u sedam evropskih zemalja. Bombe su postavljene na vozila, snajperisti su ubijali njihove mete. Plaćenici su počinili ubistva kao ubice za bande. Tela članova bande ubijenih mučenjem uništena su kiselini.
Prema optužnici, uvidom u zapise kamera, policija je utvrdila da je Vukotićevo vozilo pratilo vozilo registarske oznake '35', odnosno Izmir, od trenutka kada je napustio luksuznu rezidenciju u Atakoju. U ovom vozilu bili su Furkan Ješil, član bande Binali Camgoz sa sedištem u Izmiru, i njegova žena Elanur Tuna. Pregledom retrospektivne kamere i hotelske evidencije utvrđeno je da je Vukotić bio praćen četiri meseca.
Evidencija sistema za prepoznavanje registarskih tablica pokazala je da je vozilo registarske oznake '35' pratilo Vukotićev automobil korak po korak više od 15 dana. Nekoliko minuta nakon što je Vukotić prošao pored blagajne, vozilo koje je jurilo bilo je vidljivo. Nakon toga izvršena je detaljna pretraga "opela" i ispod vozila su pronađena dva GPS uređaja za praćenje i GPS traker u gepeku.
Policija je pregledala hotelsku dokumentaciju i utvrdila da su Furkan Iesil i Elanur Tuna od 16. avgusta boravili u raznim hotelima u Istanbulu. Iz zapisa kamera utvrđeno je da su 23. avgusta 2022. godine u četiri sata ujutru izašli iz hotela u Kučukčekmečeu i otišli u ulicu u kojoj je bio Vukotićev vozač. U međuvremenu su na beli "opel" postavili GPS uređaje za praćenje. Ali bilo im je nemoguće da GPS uređaj stave u prtljažnik automobila.
O likvidaciji se govorilo i na suđenju Belivuku
Okrivljeni saradnik na suđenju Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i njihovom kriminalnom klanu Nikola Spasojević, je u okviru svog iskaza pred sudom rekao da je prenosio eksploziv koji je bio namenjen za likvidaciju Jovana Vukotića.
- Vozio sam bombu koja je bila namenjena za ubistvo vođe šškaljarskog klana poklojnog Jovana Vukotića. Vlade Draganić je iz tajne prostorije izneo eksplozivnu napravu valjkastog oblika. Bila je u torbi, ali mi ju je pokazao. Stavili smo je u štek kod ručne u "smartu". Uputili smo se na stadion Partizana i tamo sam ostavio napravu u kuhinji restorana. To je trebalo sutradan da se transportuje do Orlovače. Na kraju nisu mene angažovali za to, Miloš Budimir je to odneo negde - rekao je Spasojević.
Istakao je da je preuzeo i dron koji je takođe bio namenjen za likvidaciju Vukotića.
- Našao sam se s Kamiondžijom na auto-putu blizu Šimanovaca. Dron sam zadržao par dana kod svoje kuće, a posle sam odneo do Orlovače i predao istom kamiondžiji sa podgoričkim tablama. Kamiondžija je stariji, ćelav krupniji čovek - objasnio je Spasojević koje su sve oružje pripremali za likvidaciju vođe škaljarskog klana koji je prošle godine ubijen u Istanbulu.
Ko je bio Jovan Vukotić?
Vođa škaljarskog klana ubijen u Istanbulu samo je dva puta osuđivan, a dovođen je u vezu sa brojnim likvidacijama. Njegovo ubistvo pokušano je u zatvoru u decembru 2019. Tada su četvorica muškaraca uhapšena zbog sumnje da su pripremali likvidaciju Jovana Vukotića koji je tada bio u Okružnom zatvoru u Beogradu gde je čekao izručenje Srbiji.
Među njima je i Marko Drakula, kom se sudi za taj pokušaj ubistva, a takođe je obuhvaćen optužnicom protiv Vračarske grupe.
Njegovo ime spominjano je i u kontekstu podstrekavanje članova kriminalne grupe da ubiju Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana, navodne vođe kavačkog klana. Takođe, sumnjičio se za stvaranje kriminalne organizacije, teško ubistvo putem podstrekavanja i teško ubistvo u pokušaju izvršeno pomaganjem.
Kriminalna organizacija, koju je navodno Vukotić predvodio, imala je posebne organizovane grupe za nabavku eksploziva, vozila i plovnih prevoznih sredstava. Nekoliko dana ranije, za Vukotićem je tragala policija, a pretresani su njegovi objekti u Crnoj Gori. Za njim je raspisana i poternica zbog stvaranja kriminalne organizacije i teškog ubistva putem pomaganja.
Porodica Vukotić dobro je poznata i policiji i tužilaštvu. Od pre nekoliko godina svaki trag se izgubio Igoru Vukotiću, rođenom bratu jednog od vođe škaljaraca. Nakon zatvorske kazne koju je odslužio u Brazilu, bratu Jovanu se pridružio u kriminalnim aktivnostima. Sumnja se da su njih dvojica organizovali krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike u zemlje zapadne Evrope.
Njihov otac Veselin Vukotić ubijen je pre tri godine u Dobroti. Ubica još nije pronađen. Tada se iz bekstva oglasio čituljom u novinama Jovanovov brat Igor.
Rat kavačkog i škaljarskog klana počeo je 2014. godine, pošto je iz jednog stana u Valensiji nestalo 200 kilograma kokaina. Nestanak vrednog tovara droge pocepao je do tada jedinstvenu kriminalnu grupu iz Kotora na dva dela i tada je počeo krvavi rat u kom je do sada ugašeno više od 60 života.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan Savic
Mislim objektivno da su Kavcani sada nadmoćniji od Skaljaraca.
Podelite komentar