Tužiteljka o maloletničkom kriminalu u Beogradu: Ovo je njen savet svim roditeljima u Srbiji
Nataša Dubak, rukovodilac Odeljenja za maloletnike Višeg javnog tužilaštva u Beogradu kaže za "Telegraf.rs" da maloletnici u Beogradu najčešće čine krivična dela koja su vezana za imovinsku korist.
Kako bi što manje mladih prestupnika bilo u našoj zemlji Dubak savetuje roditelje da "imaju usaglašene vaspitne stavove".
- Kojih krivičnih dela među maloletnicima ima najviše?
Najviše krivičnih dela koja vrše maloletni izvršioci odnosi se na dela protiv imovine, poput krađa, teških krađa i razbojništava, mada je u poslednjih nekoliko godina zabeležen blagi pad broja izvršenih krivičnih dela.
Tako je 2020. godine za krivično delo Krađa podneta 261 krivična prijava protiv malolenika, 2021. - 211, a 2022. -185.
Trend opadanja broja krivičnih dela zabeležen je i za Tešku krađu, tako što su 2020. godine postupci za ovo krivično delo pokrenuti protiv 230 malolenika, 2021. protiv 161, a prošle godine protiv njih 125.
Prošle godine imali smo četiri Razbojničke krađe, i 20 Razbojništava, 2021. godine 2 razbojničke krađe i 29 razbojništava, a 2020. godine je 18 maloletnika prijavljeno za Razbojničku krađu i 53 za Razbojništvo.
- Sa koliko godina su maloletnici krivično odgovorni?
Maloletna lica sa navršenih 14 godina postaju krivično odgovorna.
- Šta se dešava u slučajevima kada ne mogu krivično da odgovaraju? Da li se tada postupak pokreće protiv roditelja ili staratelja?
U tim slučajevima, kada su krivično neodgovorna lica, na primer, nanela neku štetu, telesnu povredu, delima protiv imovine, ili se radi o posedovanju ili preprodaji psihoakvitnih supstanci, tužilaštvo obavezno o tome obaveštava Gradski centar za socijalni rad radi preduzimanja mera iz svoje nadležnosti, i o preduzetim radnjama dostavlja izveštaj tužilaštvu. Retko se dešava u praksi, ali je moguće protiv roditelja krivično neodgovornog deteta pokrene parnični postupak za naknadu štete.
- Koji su slučajevi po vama najteži?
Najteži slučajevi su oni sa elementima nasilja poput ubistava, teških telesnih povreda, kao i preprodaja ili uživanje opojnih droga.
- Kako se najčešće pravdaju maloletnici?
Maloletnici se brane u skladu sa savetom svojih advokata. Maloletni izvršioci krivičnih dela u krivičnom postupku uvek moraju da imaju branioca, advokata.
- U koliko slučajeva ima povratnika?
Ne posedujemo statistiku o broju maloletnih povratnika, ali najviše ih ima kod već pomenutih krivičnih dela protiv imovine.
Koji je savet za roditelje?
Savet im je da imaju veću kontrolu nad kretanjem i ponašanjem svoje dece. Takođe je važno da oba roditelja imaju usaglašene vaspitne stavove. Ukoliko primete problem kod deteta treba da se odmah obrate Gradskom centru za socijalni rad.
- Šta bi želeli da se promeni u Krivičnom zakonu, a tiče se maloletnika?
Smatram da je neophodno da se u zakonu snizi granica krivične odgovornosti sa 14 na 12 godina, s obzirom na povećan broj krivičnih dela koja čine krivično neodgovorna lica, odnosno mlađi od 14 godina.
(Telegraf.rs)
Video: Put do Linkolnove sobe u Kapitolu: U jednoj od prostorija sada stoji i potpis poznatog Srbina
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djuka
A šta je sa onim punoletnim što guraju maloletne da diluju ???
Podelite komentar
Objektivni posmatrač
Izgleda da dela ima više, da bi se zato trebala spustiti granica sa 14 na 12 godina.
Podelite komentar
Džoni
Kaže i sama da bi trebalo spustiti sa 14 na 12 godina,a sve samo krađe i razbojništva...ne bih baš rekao...
Podelite komentar