Stravičan podatak: Za godinu dana u Srbiji ubijeno 25 žena
Borba protiv porodičnog i partnerskog nasilja prema ženama u Srbiji mora biti jača nego ikad, poručila je danas predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i ministarke kulture Maje Gojković, navodeći podatak da je ove godine ubijeno 25 žena,a u prethodnih 10 godina 340.
Gojković je, povodom 25. novembra Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, naglasila da je rodno zasnovano nasilje ozbiljan problem i u celom svetu, saopšteno je iz njenog kabineta.
Srbija je, po njenoj oceni, do sada ostvarila značajan napredak po pitanju stvaranja normativnog i strateškog okvira za borbu protiv nasilja nad ženama u nameri da se radi sistemski i udruženo kako bi se što brže i efikasnije došlo do održivih rešenja.
Gojković je podsetila da je u 2021. godini usvojen novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti, krovni zakon u oblasti zaštite prava žena, kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije i Strategija za suzbijanje i sprečavanje rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici.
Prethodno, 2017. godine, počeo je sa primenom i novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.
"Pored dobrog zakonodavnog okvira, važno je da ovom problemu, koji pogađa čitavo društvo, pristupimo sistemski kroz multisektorsku saradnju. Zato ćemo u novom sazivu Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost raditi na boljoj koordinaciji ministarstava i drugih državnih organa, kao i na produbljivanju saradnje sa međunarodnim i organizacijama civilnog društva", naglasila je Gojković u pisanoj izjavi.
Ona je navela da će se Srbija i ove godine priključiti globalnoj kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, posebno u pogledu sprečavanja nasilja nad ženama i devojčicama u javnom prostoru, kao vrlo izraženom obliku rodno zasnovanog nasilja piše RTV.
Svaki život je podjednako važan i nasilje nad ženama u okviru porodice i partnerskih odnosa nije samo privatni, niti porodični problem i zato kao društvo moramo ubuduće još više da promovisanju politike nulte tolerancije prema nasilnicima, da verujemo žrtvama i da ih osnažimo i ohrabrimo da ne ćute i ne zatvaraju oči pred nasiljem, već da ga prijave, poručila je Gojković.
Ona je pozvala sve žene koje su pretrpele ili još uvek trpe nasilje, da ga prijave, da imaju poverenje u institucije, naglasivši da je obaveza institucija "da odgovore na svaki slučaj nasilja i pruže neophodnu zaštitu i podršku".
Svet nazaduje u pogledu ženskih prava, a u proseku je u 2021. više od pet žena ili devojaka svakog sata ubijeno od strane partnera ili članova njihove porodice, pokazuju podaci Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Direktorka Agencije UN Woman u Srbiji Milana Rikanović rekla je da je nasilje nad ženama i devojčicama najrasprostranjeniji oblik kršenja ljudskih prava u svetu.
"Najnoviji podaci UN-a, pokazuju da su najveća pretnja ženama i devojčicama njihovi najbliži. U 2021. godini, oko 45.000 žena i devojčica širom sveta ubijeno je od strane njihovih intimnih partnera ili drugih članova porodice", rekla je Rikanović.
Ona je navela da se Srbija danas priključuje globalnoj kampanji 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama temom Bezbednost žena u javnom prostoru.
"Svaka treća žena doživi nasilničko ponašanje u parku ili na ulici, a svaka deseta žena doživela je silovanje ili pokušaj silovanja u javnom prostoru u Srbiji", rekla je Rikanović.
Inače, u okviru kampanje danas se u parku Kalemegdan, kod fontane Ribar, organizuje otvaranje izložbe.
Imerzivna izložbe Bezbedna svuda, koja će intervencijom u prostoru transformisati centralnu stazu na Kalemegdanu i u rekonstruisanom delu parka demonstrirati bezbednost za žene i devojke, biće otvorena narednih 16 dana, a završava se 10. decembra na Dan ljudskih prava.
Izložbu organizuju Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) u Srbiji, Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna prava, Britanska ambasada u Beogradu i JP Beogradska tvrđava.
Svaka treća žena - porodično nasilje privatna stvar
Svaka treća žena u Srbiji veruje da je porodično nasilje nad ženom privatna stvar, pokazuje istraživanje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju.
U saopštenju Poverenice za zaštitu ravnopravnosti i američke ambasade povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", podseća se da svi moramo da imamo društvenu i moralnu obavezu da prijavimo saznanje ili sumnju na nasilje i da smo kao društvo spremni da pružimo podršku.
Nasilje nad ženama je rezultat rodnih stereotipa, rodne neravnopravnosti i kulturoloških normi, kaže se u saopštenju i dodaje da problem nasilja nad ženama ostavlja ozbiljne posledice na društvo u globalu, ne samo na zdravlje i dobrobit same preživele.
Svaki novi slučaj, otvara pitanje odgovornosti svih nas i spremnosti društva da prepozna, reaguje i stvori okruženje koje će pružiti podršku, empatiju i sigurnost.
Nasilje u porodici, partnerskog i ne-partnersko je ozbiljan problem koji nesrazmerno više pogađa žene i devojčice.
Zabrinjavajuća je činjenica to što je za mnoge žene njihov dom postao najnesigurnije mesto za život, a posebno opasan trenutak za ženu je kada se odluči da napusti nasilnika.
Mnogo žena iz različitih društvenih grupa trpi nasilje, ali su starije žene, Romkinje i žene sa invaliditetom u dodatnom riziku i one se izuzetno retko usuđuju da prijave nasilje.
Ono što kao pojedinci i kao predstavnici institucija moramo raditi je da razbijamo stereotipe i da pružamo podršku žrtvama porodičnog nasilja, bez osude i kritike, ukazuje se u saopštenju.
Video: U ovoj kući je pijani muškarac ubio ženu golim rukama
(Telegraf.rs)
Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.