Kupili bitkoine za milione evra? Krvavom novcu Belivukove grupe sada nemoguće ući u trag
Mafijaši Veljka Belivuka (35) u prethodne dve godine kupili su bitkoine za više od pet miliona evra, pokazuju najnovija operativna saznanja iz istrage, navodi Informer.
Ovaj ogroman novac sada je gotovo nemoguće pronaći i zapleniti ga, jer se kriptovalute mogu kupiti i prodavati samo uz posebne šifre poznate jedino vlasniku! Osim toga, vrednost bitkoina je samo od prošle godine uvećana za skoro sedam puta, pa je za toliko porasla i Belivukova investicija.
Izvor blizak istrazi otkrio je da je među 20 pripadnika bande Velje Nevolje, koji su uhapšeni 4. februara, i jedan ozbiljan programer.
Inače, kriptovaluta je elektronski novac, koji postoji samo u virtuelnom svetu i nije pod nadzorom nijedne centralne banke. Dok klasične banke znaju praktično sve o svojim klijentima - kreditnu istoriju, adrese, telefonske brojeve, potrošačke navike, sa bitkoinima je drugačije, jer kupac kriptovaluta ne mora ostaviti nijednu ličnu informaciju.
Transakcije koje se koriste za nelegalne poslove
Stručnjak za ovu oblast, koji nije želeo da mu se objavi ime, objasnio je da se kriptovalute kupuju preko posebnih berzi na internetu.
- Prilikom kupovine bitkoina, otvorite poseban virtuelni novčanik, kome pristupate pomoću šifre koja je poznata samo vama. Ako poželite kasnije da prodate bitkoin, opet ga ponudite na tržište preko internet berze i zamenite ga za novac. Ovde je važno napomenuti da je ipak moguće ući u trag ovim transakcijama, preko IP adrese kompjutera, ali samo ukoliko to radite iz države koja sarađuje sa međunarodnim istražnim institucijama. Medutim, postoje brojne države u svetu koje ne odaju te podatke stranim službama, pa oni koji žele da sakriju kupoprodaju kriptovaluta obično to rade iz tih zemalja - kazao je sagovornik.
Upravo zbog mogućnosti da se sakrije identitet kupaca i prodavaca kriptovaluta, ovakve transakcije se često koriste za razne nelegalne poslove.
- Neki ljudi jednostavno ne žele da njihove finansije budu praćene, dok drugi koriste kriptovalute kad ucenjuju nekog, ali i da bi, na primer, finansirali terorističke aktivnosti ili da bi kupili drogu i oružje - objasnio je sagovornik.
Prema njegovim rečima, najveći problem sa kriptovalutama jeste to što im je vrednost veoma nestabilna.
- Jedan bitkoin je 2017. vredeo oko 1.000 dolara, a sada je dostigao cenu od čak 55.000 dolara. Medutim, kako je cena ove kriptovalute vrtoglavo porasla, isto tako lako može da se desi da ona drastično padne, i to u roku od samo nekoliko dana ili meseci - rekao je sagovornik.
Milosavljević: Nemoguća provera porekla para
Advokat Aleksandar Milosavljević, bivši zamenik u Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, objasnio je da je primarni interes kupovine kriptovaluta "nemogućnost praćenja porekla novca".
- Drugi ne manje važan motiv jeste mogućnost plaćanja kriptovalutama bez provere porekla. Činjenica da vrednost ovih kriptovaluta vrtoglavo raste samo je bonus na sve to - rekao je Milosavljević.
Podsetimo, policija je u saradnji sa BIA, posle višemesečnog praćenja, 4. februara uhapsila Veljka Belivuka, vođu Partizanove navijačke grupe "Principi", kao i Marka Miljkovića Mareta (29) i još 20 njihovih najbližih saradnika. Belivuk i njegova banda terete se za više ubistava, iznude, reketiranje i preprodaju droge.
(Telegraf.rs)
Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
jasna
Nisu sigurno za sebe kupovali bitkoine.
Podelite komentar
Hiko
"Lepa" priča za naivu.
Podelite komentar
Darinka
Ma ionako će u ćuzu nadajmo se dok je živ i šta će mu onda novac
Podelite komentar