Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova su, postupajući po nalogu Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, uhapsili D. E. (40) i istog priveli nadležnom sudu na dalje postupanje i nadležnost. Kako Republika prenosi, u pitanju je Darko Elez, koji je osuđen i osumnjičen da je podstrekivao, učestovao i izvršavao najteža krivična dela.
Nakon intezivnog rada bezbednosnih službi on je lociran i uhapšen na osnovu brojnih materijalnih dokaza i predat je nadležnom tužilaštvu na dalje postupanje. U akciji su učestvovali i pripadnici MUP-a Republike Srpske, a razmatra se opcija izručenja u BiH.
Podsetimo, apelacioni sud u Beogradu je u septembru 2011. potvrdio presudu Specijalnog suda u kojoj se konstatuje da je Elez 2009. u Beogradu i Bosni organizovao kriminalnu grupu čiji su članovi bili petorica osuđenih sa njim, kao i više osoba za koje se postupak vodi u BiH. Konstatuje se i da je grupa „u dužem vremenskom periodu imala za cilj vršenje teških krivičnih dela, šverc i prodaju droge i iznude“.
U Beogradu traje i postupak protiv Eleza zbog pokušaja ubistva Đorđa Ždrala, koji mu je bio blizak saradnik.
U Višem sudu, 23. decembra 2015, Elez je po drugi put oslobođen optužbe da je naredio ubistvo Ždrala u Istočnom Sarajevu 6. oktobra 2006. ispred kafića „Sport“. Ždrale je uzvratio hicima i ranio Strahinju Rašetu, koji je po optužnici dobio zadatak da ga likvidira. Rašeta je dve godine kasnije nastradao kad je pokušao da postavi eksploziv ispod vozila.
Osim Eleza, oslobađajuća presuda izrečena je i Andriji Gavriloviću, Daliboru Ristiću i Zoranu Mitroviću, koji su bili optuženi za saizvršilaštvo. Zbog nedostatka dokaza oslobođeni su i Nebojša Joksović (svedok saradnik u postupku protiv Darka Šarića), Saša Cvetinović, Vojislav Lalatović i Zineta Ilinčić.
Elez je bio optužen da je početkom 2006. podstrekao Andriju Gavrilovića da nađe i angažuje osobe koje će ubiti Ždrala, za šta je bio spreman da plati 150.000 evra. Ove tvrdnje, prema stavu suda, nisu dokazane.
Postupak protiv 31 pripadnika Elezovog klana vodi se i u BiH od 2014, gde se terete da su počinili više teških dela, od ubistava Vladimira Mačara, Borisa Govedarice i Zorana Goluba, pokušaja ubistva Ždrala, kao i nekoliko oružanih pljački. Terete se da su u Nedžariću presreli vozilo u kojem se nalazilo oko 4,4 miliona konvertibilnih maraka.
Prema optužnici, grupa je odgovorna i za pljačku novca Pavlović banke iz Bijeljine u avgustu 2005, kada je ukradeno oko 1,8 miliona KM, kao i pokušaj pljačke novca iz Nove banke Bijeljina u Istočnom Sarajevu 2005. u iznosu od oko 2,2 miliona KM. Elez i njegova grupa se terete i za pljačku oko 670.000 KM iz Pošte u Sarajevu u junu 2009.
- Hapšenje jednog od najzloglasnijih kriminalaca čije žrtve su građani i Srbije i Srpske D.E. je dokaz da će u obračunu sa mafijom najpre pasti najveći mafijaši. Hapšenje D. E. je dokaz da nema zaštićenih i da niko nije iznad zakona i države. Juče su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova postupajući po nalogu Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, lišili slobode D. E. (1980) i priveli ga nadležnom sudu na dalje postupanje i nadležnost. Osumnjičeni je višestruki povratnik u izvršenju najtežih krivičnih dela - rekao je ministar unutrašnjih poslova, Aleksandar Vulin.
- Ovo lice, 2011. godine Viši sud u Beogradu, po optužnici specijalnog Tužilaštva za organizovani kriminal, osudio je na devet godina zatvora zbog vršenja ukupno pet krivičnih dela među kojima su i krivična dela iznuda i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga - dodao je Vulin.
Naime, imenovani je organizovao kriminalnu grupu od još pet lica koja je tokom 2009. godine iz Crne Gore prokrijumčarila 44 kilograma opojne droge skank, radi preprodaje na ilegalnom tržištu. Za ovo lice se vezuju ubistva, šverc droge, reket. Njegovim hapšenjem građani Srbije, ali i građani BiH mogu da budu mirniji.
- Rat sa mafijom se vodi uvek i svuda i zato Vas podsećam da su pripadnici MUP Republike Srbije juče u akciji, koja je takođe izvedena u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, lišili slobode i četiri lica zbog postojanja osnova sumnje da su kao organizovana kriminalna grupa izvršili više krivičnih dela razbojništva i prikrivanja - rekao je Vulin.
Pretresom su policijski službenici pronašli i privremeno oduzeli 41 ručni sat i jednu narukvicu marke „Breguet“, za koje se sumnja da su predmet krivičnog dela izvršenog na teritoriji Evropske unije.
- Takođe, ozbiljno shvatamo i pitanje ilegalnog krijumčarenja migranata. U saradnji sa BIA, a u koordinaciji sa TOK, uhapšeno je 12 osoba osumnjičenih da su kao članovi organizovane kriminalne grupe krijumčarili ljude. Sumnja se da su u periodu od maja do oktobra ove godine preko 310 iregularnih migranata ilegalno prevezli. Pretresima je pronađena i oduzeta znatna količina gotovog novca i oduzeta su vozila koja su koristili osumnjičeni - naglasio je Vulin.
Video: Deda Mraz i vilenjaci umesto dostavljanja poklona stavljaju lisice okorelim kriminalcima
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar.ns.66
Mene brine kako je dotični došao u Beograd?
Podelite komentar
Inspektooree
Ne kazu jesu li i njemu nasli znacku mup-a i diplomacki pasapotr !
Podelite komentar
kiza
Ako ga isporucite BiH, eto njega na slobodi za 24 časa
Podelite komentar