U samo dva dana 5 žena žrtve nasilja, dve izgubile život: Ove godine 26 ubijeno od strane partnera
Od početka ove godine do sad, 26 žena je ubijeno od strane svojih muževa ili partnera. Od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici razmatrano je više od 166.000 slučajeva nasilja u porodici, doneto je više od 60.000 hitnih mera zabrane prilaska i udaljenja nasilnika iz porodice i izrađeno skoro 52.000 individualnih planova zaštite žrtava, ali da to nije dovoljno, ako se svi ne uključimo u borbu protiv nasilja.
Na ove podatke je podsetila potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović.
Napomenula je i danas da su poražavajuće informacije da se u dva prethodna dana desilo nekoliko slučajeva porodičnog nasilja u kojem su ubijene dve žene, jednu je muž pokušao da ubije, dok su jedna žena i njena ćerka fizički napadnute od strane muža i oca.
- U samo dva dana, a da znamo, pet žena je bilo žrtva nasilja, od toga su dve izgubile život. To nije normalno i to je za svaku osudu. Svaka kriza, pa i ova izazvana korona virusom, otvara brojne probleme i stvara pukotine koje se odražavaju na celo društvo. Kolika god da je potreba za izbegavanjem socijalnih kontakata, nagomilanog besa i frustracija, straha za egzistenciju, nijedan razlog ne opravdava podizanje ruke na ženu! - rekla je ona.
U ovoj godini, do sada, brojimo 26 ubijenih žena žrtava nasilja, istakla je ona.
- Ako mislimo da se izborimo sa nasiljem i da sumornu statistiku zamenimo društvom bez nasilja, zarad bolje budućnosti naše dece, onda ne možemo da se oslonimo samo na zakone. Žene zbog straha ili sramote ne prijavljuju nasilje. Mi, kao komšije, prijatelji i rođaci, mislimo da je nasilje privatna stvar, zašto da se mešamo, i onda imamo ovako crne ishode. Hajde da to zajedno menjamo - zaključila je ona.
UN Women poziva na unapređenje rada institucija u oblasti nasilja nad ženama
Najnovije UN Women istraživanje o nasilju nad ženama u Srbiji pokazalo je da Srbija ima dobar pravni i institucionalni okvir ali je neophodno ojačati kapacitete stručnjaka/inja, kao i obezbediti odgovarajuća finansijska sredstva za adekvatan odgovor na slučajeve nasilja nad ženama.
Istraživanje pod nazivom "Da li pravda mimoilazi žene sa iskustvom nasilja: akcione preporuke za delotvornu prevenciju, zaštitu i krivično gonjenje na Zapadnom Balkanu i u Turskoj", sprovedeno u periodu od jula 2018. godine do novembra 2019. godine, analizira propuste i neuspehe u pružanju odgovora na nasilje nad ženama u regionu, uključujući i Srbiju, posmatrano iz perspektive stvarnih slučajeva i na osnovu toga pruža konkretne preporuke za delovanje ka poboljšanju sistema zaštite.
Prema nalazima istraživanja, u Srbiji postoji pravni i institucionalni okvir za efikasnu zaštitu i krivično gonjenje slučajeva nasilja u porodici, ali sprovođenje zakonskih mera nije uvek adekvatno.
U tom kontekstu, preporuke ovog istraživanja ukazuju na neophodnost unapređenja rada institucija u Srbiji, i to ona koja bi doprinela povećanoj motivaciji među stručnjacima/kinjama i poboljšanja njihovih kapaciteta, ali i obezbedila neophodne finansijske i ljudske resurse za adekvatan odgovor na slučajeve nasilja nad ženama.
Neprekidno usavršavanje je neophodno za sve institucije i stručnjake/kinje, uključujući i unapređenje znanja u određenim oblastima, ali i obuke na temu promene stavova, iskorenjivanja uvreženih predrasuda i stereotipa, te sprečavanja diskriminatornih ponašanja, posebno prema Romkinjama, ženama sa invaliditetom itd.
Samo 2019. godine su 15.933 žene bile evidentirane kao žrtve nasilja u Srbiji. Činjenica je da je nasilje nad ženama značajan problem našeg društva koji ne jenjava a veliki broj slučajeva ostaju neprijavljeni i samim tim nevidljivi.
Kako bi što bolje predstavili analizirane slučajeve u Srbiji, kao i preporuke, u okviru istraživanja su napravljena i dva animirana videa koja su objavljena na Facebook stranici UN Women u Srbiji ovde i ovde.
Istraživanje je sprovedeno u okviru regionalnog projekta "Zaustavljanje nasilja nad ženama u zemljama Zapadnog Balkana i u Turskoj: primena normi, promena svesti" , koji sprovodi Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women), u saradnji sa Evropskom komisijom i Delegacijom Evropske unije (EU) i ženskim nevladinim organizacijama, uz finansijsku podršku EU.
Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36.
Video: Od početka godine u partnerskom nasilju život izgubile 22 žene
(Telegraf.rs)
Video: Prvi ozbiljniji sneg u prestonici: Snimci beogradske vejavice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
No coment
Pamet u glavu zene.
Podelite komentar
Ccc
Prvi put podigne ruku na vas, odmah se okrenuti i otići. A mi žene glupe, ostanes misliš biće bolje, a ono samo gore...
Podelite komentar
Komsinica Cica
Izolacija i korona su mnogo doprinele u uticu na psihu ljudi.Kod nekih je to samo dodatno pojacalo vec postojece probleme, pa se nazalost ovi uzasi sve cesce desavaju. Treba mnogo borbe ostati smiren sa samim sobom..Teska vremena dosla. 😞😣
Podelite komentar