Žena u Novom Sadu htela da se ubije zbog sramote jer ju je komšija seksualno uznemiravao

  • 3
SOS centar Novi Sad, nasilje nad zenama Ilustracija: Nikola Jovanović

Nasilje u porodici, seksualno uznemiravanje od strane komšija, proganjanje na društvenim mrežama, suicidne misli -  ovo su samo neki pd slučajeva koji su se dogodili u Novom Sadu prethodih meseci, a koje je zabeležio SOS Ženski centar u ovom gradu.

Samo tokom meseca juna SOS Ženski centar zabeležio je 43 poziva za podršku u situaciji nasilja što je, prema rečima koordinatorke udruženja Ivane Perić, duplo više nego u istom periodu prošle godine.

Osvrćući se na period od pojave korona virusa u našoj zemlji, govori da u martu nisu imali mnogo poziva i da veći broj kreće od aprila.

- U saradnji sa udruženjem "Irida" iz Novog Sada pokrenuli smo kampanju "Nasilje je uvek izolacija" i to je u junu podiglo pozive. Imali smo duplo više poziva nego u junu prošle godine, a 80-90 odsto poziva bilo je na temu nasilja - priča Perić.

Dodaje da nisu svi pozivi u vezi sa nasiljem u porodici, ali jeste 80 odsto njih.

- Što se tiče nasilja u porodici, jedna devojka prijavila je nasilje nad bakom od strane oca, bilo je poziva zbog nasilja od strane bivšeg partnera. Primetila sam da, što se tiče porodičnog nasilja, postoji istorija nasilja - jedna žena, koja je 40 godina u braku, prijavila je nasilje pre mesec dana. Ona je rekla da je nasilja bilo od 10. godine braka - dodaje naša sagovornica.

Žena, devojka, depresija, tuga, nasilje nad ženama, ženom Foto ilustracija: Shutterstock

Perić dodaje da su u junu imali dva slučaja seksualnog uznemiravanja od strane komšija.

- U jednom od njih, žena je osećala sramotu i grižu savesti i htela da se ubije. Seksualno uznemirivanje naš sistem ne prepoznaje dovoljno kao vid seksualnog nasilja. Imali smo i slučaj seksualnog nasilja očuha nad pastorkom, što mi je uvek najteži slučaj seksualnog nasilja. U ovom slučaju je reagovano po hitnom postupku  - priča Ivana Perić.

S obzirom na činjenicu da su ljudi više "onlajn", Perić dodaje da su primili pozive i zbog nasilja u obliku proganjanja na društvenim mrežama.

- Imali smo 5-6 slučajeva vezanih za proganjanje na društvenim mrežama. Devojke su pričale da su u sat vremena dobijale 20-30 poruka, veliki broj "zahteva", jedna je rekla da je primila poruku od nekoga da ju je negde video - priča Perić.

Poziva je bilo i iz drugih gradova, dodaje naša sagovornica, a devojke su zvale zbog uznemiravanja od strane bivšeg momka ili nepoznate osobe.

- Kada je u pitanju fizičko nasilje, žene više ne zovu da pitaju šta da rade, one se same sete da prijave nasilje i to je velika stvar, sada zovu da pitaju kome dalje da se obrate. Zanima ih šta može da dobije kada on izađe iz pritvora nakon 30 dana, šta će biti ako se vrati u dom. Primetila sam da je ekonomski faktor, odnosno nedostatak sredstava, ono zbog čega se žene najčešće ne odlučuju da izađu iz nasilja- priča Perić.

Dodaje da su imali više zahteva za smeštaj u Sigurnu kuću, koja je otvorena tokom pandemije.

 Telefoni SOS Ženskog centra u Novo Sadu:

069/1936899;  061 6412992 ; 021 422 740 

(M. Brkić)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vosa

    19. jul 2020 | 16:11

    Kad ce doci na red nasilje zena nad muskarcima, majki nad decom i lazno prijavljivanje muskog nasilja zarad koristoljublja. Stop nasilje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA