Oni u Srbiji zgrću desetine hiljada evra prebacujući migrante preko Drine. Zanat ispekli devedesetih
Svakodnevna bitka policije i krijumčara migranata ne prestaje. U ovaj, očigledno unosan posao, uključeni su mnogi mešetari sa leve i desne obale Drine i Save, baš zbog novca koji na taj način može da se zaradi.
Jer, samo za prebacivanje migranata preko Drine i njegov transport do granice sa Hrvatskom, košta oko 500 evra. Ali, ako se radi takozvana kompletna usluga, tačnije dovođenje izbeglica od Beograda do Drine, obezbeđuje njihov prelazak granice i prebacivanje u Hrvatsku, onda je cena oko 1.500 evra. Ovim poslom bave se samo "iskusni", koji svoje mutne poslove nisu prekidali ni dok je trajao rat u BiH i Hrvatskoj.
Na Drini kod Lipničkog Šora, nedaleko od Loznice, niklo je pravo pristanište za trgovinu ljudima, čiji se vlasnik po lokalnim kafićima hvalio da je od ovog posla ućario više od 100.000 evra. Sa druge strane, nijedna inspekcija koja bi trebalo da se bavi nelegalnom gradnjom u pojasu reke, nije ni pipnula ovaj objekat, ni mnoge druge njemu slične.
Pre nekoliko dana lisice su stavljene na ruke šestorici iz Loznice, Ljubovije i Beograda baš zbog šverca migranata. Ova grupa uspela je da prokrijumčari za tri meseca više od 200 migranata. Ali su na kraju ipak dolijali. Mešetari su upali u "mrežu" inspektora BIA iz ovog kraja.
I pripadnici Granične policije BiH izveli su na četiri lokacije akciju kodnog naziva "Gejm" i uhapsili trojicu državljana Bosne i Hercegovine zbog sumnje da su iz Srbije ka Evropskoj uniji krijumčarili migrante afro-azijskog porekla.
- Članovi ove organizovane kriminalne grupe prokrijumčarili su više desetina ilegalnih migranata. Prema prikupljenim podacima, pripadnici grupe su naplaćivali šverc svakog migranta, čime su pribavili veliku protivpravnu imovinsku korist - kaže Zoran Galić, direktor Granične policije BiH.
Prilikom pretresa pronađeni su i oduzeti predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku, kao i jedna automatska puška, pet okvira za puškomitraljez i 449 metaka kalibra 7,62 milimetara i 97 metaka kalibra 7,9 milimetara. Kod Odžaka je, dodaje Galić, sprečeno krijumčarenje osam migranata, a slične akcije biće nastavljene punim gasom.
Uz trgovinu ljudima, u poslednje vreme sve je unosniji i šverc lekova, koji su znatno skuplji u BiH nego u Srbiji. Policija i u ovom segmentu borbe protiv kriminala postiže dobre rezultate, pa su zaplene medikamenata gotovo svakodnevne.
U Srbiji, posebno u lozničkom kraju, sve je više migranata, koji svakodnevno stižu sa jednom namerom - da što pre pređu Drinu. Tu čekaju "sigurnu vezu" za nastavak puta, ali iz MUP tvrde da je bezbednosna situacija, bez obzira na broj migranata stabilna. Bilo je slučajeva da su upadali u tuđe kuće, u Gornjoj Koviljači, ali takvih primera u poslednje vreme nema.
(Telegraf.rs/Novosti)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ffm
Dobro jutro, u svakom mestu se zna ko to radi a verovatno i u policiji znaju ali procenat je cudo!!!
Podelite komentar
U haps
Tako I treba kada ne placaju poreze I doprinose.
Podelite komentar