Poslednje poruke ćerke kineskog diplomate, koja je pronađena mrtva na Tari: Locirali je satelitom

 
 ≫ 
  • 12

Pošto je lokacija bila nepristupačna, na strmini 30 metara ispod puta, izvlačenje tela devojke trajalo je 16 sati. Inače, roditelji su primetili u poslednjim porukama i razgovorima da nešto nije u redu kada im je rekla da ne želi više da živi

Kineska studentkinja Džu Sjinjue (21), koja je 29. juna nestala u Bajinoj Bašti, pronađena je obešena u utorak posle podne u mestu Krtice u Nacionalnom parku "Tara".

Otac nesrećne devojke, inače ugledni istoričar i visoko pozicionirani kineski diplomata, ćerku je pronašao pomoću satelita, a potom je snimke lokacije prosledio lokalnoj službi spasavanja.

Kada su došli na teren, spasioci i vatrogasci su Džu pronašli obešenu za drvo. Telo joj je bilo u potpunosti sasušeno i bez ikakvih tragova nasilja, što ukazuje da je najverovatnije izvršila samoubistvo. Pošto je lokacija bila izuzetno nepristupačna, na strmini 30 metara ispod puta, izvlačenje tela nesrećne devojke trajalo je skoro 16 sati - od 8.30 ujutru do ponoći.

Nacionalni park planina Tara, Perućac Obešena devojka je pronađena desetak kilometara od jezera Perućca; Foto: Wikipedia/Marko.jhb

Lociran signal

Još nisu poznati razlozi zbog kojih je mlada Kineskinja, koja je studirala u Španiji, podigla ruku na sebe, ali se zna da se godinama borila sa depresijom. Da se nešto čudno dešava sa devojkom, roditelji su primetili u poslednjim porukama i razgovorima kada im je rekla da ne želi više da živi. Džu Sjinjue je nestala 29. juna ove godine, kada je poslednji put signal njenog telefona lociran na teritoriji Bajine Bašte, gde je došla sama i prespavala jednu noć u hotelu.

Njen nestanak su nešto kasnije nadležnim organima prijavili njeni roditelji i od 15. jula je počela svakodnevna potraga. Jedan od spasilaca koji je učestvovao i u potrazi i u izvlačenju tela ispričao je za Informer kako se odvijala ova misteriozna tragedija.

Zhu Xinyue Kineskinja je u poslednje vreme bila u depresiji; Foto: MUP Srbije

Prema njegovim rečima, ona je sama došla u Bajinu Baštu i u hotelu je prespavala jednu noć. Roditeljima se poslednji put javila 29. juna i na osnovu tih poziva je preko baznih stanica i locirano da je bila u ovom gradu. Potraga je počela 15. jula kada su roditelji prijavili nestanak jer se nije vratila kući. Svakodnevno je pretraživana teritorija Nacionalnog parka "Tara", ali kako kaže spasilac "to je kao da tražite iglu u plastu sena".

- Ubrzo su se u potragu uključili i njeni roditelji i Ambasada NR Kine. Oni su u dva navrata dolazili ovde i jednom su čak ostali mesec dana. Pošto je njen otac uticajan čovek, istoričar i diplomata, a majka lekar, oni su nezavisno od nas ćerku tražili pomoću satelita - priča naš dobro obavešteni izvor.

U akciji učestvovali rendžeri, policija, spasioci i meštani

U izvlačenju tela Džu Sjinjue učestvovali su specijalno obučeni rendžeri.

Kada su preko satelitskih snimaka i pretrage terena uspeli tačno da lociraju gde se nalazi telo nesrećne devojke, roditelji su obavestili nadležne i na teren su odmah izašli rendžeri, spasioci i vatrogasci.

Policijska traka, Policajac Foto-ilustracija: Milena Đorđević

- Telo smo pronašli u Krticama, mestu koje se nalazi na devet kilometara iznad jezera Perućac, na putu ka Tari. Rendžer, koji je iskusni planinar i alpinista, pomoću kaiševa se spuštao do njenog tela i izneo ga gore. Bio je prisutan veliki broj policajaca, kao i tužilac, a naložena je i obdukcija radi potvrde identifikacije i uzroka smrti.

Ivan Ilić, šef rendžera Nacionalnog parka "Tara", kaže za Informer da su spasilačke službe danonoćno radile dok nisu pronašle nesrećnu devojku.

- Čim nas je policija obavestila o nestanku, krenuli smo u svakodnevne potrage. Neprekidno smo bili na terenu i pretražili smo skoro celu Taru. Ubrzo su došli i roditelji devojke, koji su želeli da pomognu u potrazi, na šta smo pristali. U potrazi su učestvovali i Kinezi koji rade u ovom kraju i imaju prodavnice i oni su bili neka vrsta prevodilaca između nas i roditelja. Ne ulazim u to kako su roditelji vršili dodatne pretrage terena, ali su nam dostavljali snimke lokacija sa satelita i mi smo ih proveravali. Lokacija sa poslednjeg snimka koji su nam dostavili bila je prava, odnosno tu se nalazilo telo devojke - objasnio je Ilić.

(Telegraf.rs/Informer)

Video: Nikolić: "Troje povređenih i dalje u teškom stanju, dvoje trenutno svesni"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • VX

    26. septembar 2019 | 11:02

    Pa kako je ona dospela na to drvo ako su spasioci morali kajiševima da se spuste do nje.

  • ***

    26. septembar 2019 | 11:36

    Jadni li smo kad oni iz Kine preko satelota lociraju telo a mi tri meseca trazimo i nista

  • Kala

    26. septembar 2019 | 10:30

    I koje su zadnje poruke?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA