Dokle ide mašta krijumčara kad stignu na granicu: Skrivaju novac u sendvičima, decu u točkovima...
Pokušaj krijumčarenja devojčice (9) koja je pronađena u prostoru za rezervni točak automobila sprečen je pre nekoliko dana na punktu Merdare. Vozač automobila je, nakon što je devojčica pronađena, rekao da se dete igralo i slučajno sakrilo tu. To nije jedini primer, jer se carinici često suočavaju sa takvim situacijama.
Carinici su pronašli cipele pune novca kod putnika koji nije hteo da ga prijavi. Dovitljivost krijumčara tu se ne završava. Oružje, plemeniti metali, tehnika, tekstilna roba, egzotične životinje, narkotici – sve to carinici svakodnevno pronalaze među stvarima putnika i to često uz izgovore koji ih zasmeju, ali i začude.
Svetozar Nakarada iz Uprave carina istakao je jedan pokušaj krijumčarenja kojem je prisustvovao na niškom aerodromu.
- Ona je bila u kolicima, nosila je veliku količinu garderobe poznatih robnih marki velike vrednosti. Na to treba da se plate dažbine. Prvo treba da se prijavi, a ono što se ne prijavi računamo da je htela da prokrijumčari. Кada je videla da će carinik da pogleda njene stvari, skočila je iz kolica i počela da pravi dramu - ispričao je Nakarada.
Ono što ovu sezonu razlikuje od prethodnih jeste to da uglavnom pronalaze narkotike za ličnu upotrebu, odnosno od dva grama do 20 grama i to pretežno kod turskih državljana.
- U sendvičima smo nalazili i novac, narkotike, tablete, ekstazi. Izgovor je da on ne zna odakle je to, kupio je sendvič na pumpi i stvarno ne zna ko mu je to stavio u sendvič - rekao je Nakarada.
Carinici se ne oslanjaju samo na intuiciju. Sada im pomažu skeneri za pregled robe, uređaji za kontrolu tečnosti, pejdžeri za merenje radioaktivnosti, kao i najsavremeniji Rigaku uređaji koji mogu da analiziraju bilo koju materiju u koju se uperi njihov laserski zrak. A u otkrivanju švercovane robe od velike pomoći su im i službeni psi.
- U sklopu carine imamo i analizu rizika koja nam sistematski daje podatke koje putnike bi mi trebalo da pogledamo, ali i dugogodišnje iskustvo na samom graničnom prelazu nam daje neke indikacije koga da pogledamo, koga da odvojimo, koga detaljno da pogledamo, koga da samo pitamo gde putuje - izjavio je Nakarada.
Od 2018. do sada zaplenjeno je oko 4,7 miliona neprijavljenih evra, 1,7 miliona cigareta, više od 273 tone nafte, 22 kilograma zlata i otkriveno je 1.750 ilegalnih migranata. Samo od početka ove godine zaplenjeno je oko 2 tone različitih narkotika, najviše marihuane.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
da izneses mozes sve
jel pisalo nekad da su nekog uhapsili kad je nesto IZNOSIO iz zemlje ili samo kod unošenja ?
Podelite komentar
djole
Lesinari u normalnim zemljama mozes da nosis sta hoces (normalno legalne stvari)
Podelite komentar
Dija
Znam osobe sa kojima sam putovala,na povratku iz Turske,gutaju prstenje ko bombone,šokantno,ali tvrde da će to sve napolje... E,bunde i krzno već horoh! Ali uspevaju...
Podelite komentar