Restoran, bar, biblioteka: Arkanovog ubicu čuvaju u ovom luksuznom zatvoru

 ≫ 
  • 0

Dobrosav Gavrić, osuđen za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana, još uvek se bori protiv izručenja Srbiji gde ga čeka sigurni zatvor, a on tvrdi da ga čeka još sigurnija smrt. Trenutno se vodi proces u Južnoafričkoj Republici gde će sud u Kejptaunu odlučiti kada će ga izručiti iz države gde se skrivao godinama.

Prošle nedelje je odloženo pripremno ročište, a novo je zakazano za 19. jul. Odluku o mogućem izručenju čeka u jednoj od lepo uređenih, tipskih, kuća u zatvoru Helderstrom, 120 kilometara od Kejptauna, prenosi Express.

Osim ćelije od 11 kvadrata, Gavrić može da koristi restoran, bar, biblioteku, a na raspolaganju su mu i igraonica i teretana. Budući da se zatvorski kompleks nalazi na jednom brdu, u većinski poljoprivrednom kraju, pa može da uživa u blagoj mediteranskoj klimi i maslinjacima. Podsetimo, Gavriću, koji je u Srbiji osuđen na 35 godina zatvora zbog Arkanovog ubistva, odbijen je zahtev za dobijanje azila u Južnoafričkoj Republici.

zatvor Helderstrom Zatvor Helderstrom, Printskrin: Youtube/Helderstroom Prison Repairs

Ustavni sud u Kejptaunu odlučio je da Gavrić ne može da dobije status izbeglice jer je u Srbiji osuđen za teško ubistvo, koje nije politički motivisano. Gavrić je naime u strahu da će ga po povratku u Srbiju ubiti Arkanovi ljudi i ima još mogućnosti za ostanak u JAR, gde je pre nekoliko meseci ubijen njegov advokat.

Gavrić je najavio da će tražiti reviziju odluke Ustavnog suda, što će mu kupiti još malo vremena u Južnoafričkoj Republici. Prvi put je status izbeglice zatražio 2012. godine.

Dobrosav Gavrić Dobrosav Gavrić, Printskrin: Youtube

Prema pisanju južnoafričkih medija, Gavrić je od 2007. godine živeo u luksuznom stanu na obali mora u Kejptaunu. Navodno je sa suprugom i njihovim dvema ćerkama živeo kod pristaništa za jahte u sklopu projekta V&A Waterfront. Sve do septembra prošle godine je Gavrić tražio azil zbog, prema njegovim rečima, činjenice da je osuđen u politički motivisanom procesu. Sudija ustavnog suda JAR Leona Teron odbila je njegov zahtev za azilom i čini se da je samo pitanje vremena kad će ga napokon poslati na odsluženje 35-godišnje zatvorske kazne u Srbiji.

Južnoafrički Sunday Times objavio je i kako je Gavrić, koristeći lažni identitet, koristeći bosanski pasoš ušao u Ekvador 2006. godine. Odatle je ušao u JAR preko turističke vize, pa je njegova supruga dobila poslovnu vizu i otvorili su restoran u Johanesburgu. Iste godine je pokrenuo firmu za uvoz i izvoz. Gavriću je dodatni problem stvorila i činjenica da je svojevremeno radio za srpsku obaveštajnu službu.

- Bojim se za svoj život jer je Arkan bio zapovednik bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića i ima jaku vojsku sledbenika, koji nisu tolerantni - izjavio je Gavrić jednom prilikom.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA