Potvrđeno: Posle 16 godina pravosnažna presuda za dve doktorke zbog smrti Ljiljane Arambašević
Apelacioni sud u Beogradu je nakon 16 godina od tragedije, pravosnažno osudio na po dve godine zatvora dve doktorke Insituta za ginekologiju i akušerstvo zbog nesavesnog i neadekvatnog lečenja Ljiljane Arambašić, koja je 2002. godine preminula od poslednica upale slepog creva.
Dve doktorke osuđene zbog smrti pacijentkinje (18) koja je umrla posle upale slepog creva!
Osuđenim specijalistima ginekologije i akušerstva Veri Milenković i Gordani Miletić pored zatvorske kazne pravosnažno je izrečena i zabrana obavljanja delatnosti od dve godine, koja će se primeniti nakon izvršenja kazne zatvora.
Ovom odlukom, koja je danas objavljena na sajtu suda, odbijene su sve žalbe i potvrđena je presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu, a njom su lekari Miloš Radović, Srboljub Miličević i Aleksandar Jovanović pravosnažno oslobođeni od optužbe da su izvršili krivično delo teško delo protiv zdravlja ljudi.
Oštećeni su za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahteva upućeni na parnični postupak.
Prema presudi, Miletić i Milenković su osuđene jer su od 18. do 20. februara u Institutu za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu, kao lekari specijalisti nesavesno postupale pri pružanju lekarske pomoći sada pokojnoj Ljiljani i time prouzrokovale pogoršanje njenog zdravstvenog stanja, usled čega je 21. februara 2002. godine kod nje nastupila smrt.
U obrazloženju presude Apelacionog suda se, između ostalog navodi da je, prihvatajući iskaz sudskog veštaka, prvostepeni sud pravilno utvrdio da “standard pažnje” znači da lekar treba da odvoji potrebno vreme da se posveti pacijentu, da razgovara sa njim, pregleda ga, analizira laboratorijske i ostale analize i na osnovu toga donese određeni zaključak.
- Ukoliko nešto od ovoga izostane onda tome nije posvećena dovoljna pažnja i tada kažemo da je standard pažnje nizak, te da etika zdravstvenog osoblja mora da nude na najvišem nivou i da je to nepisano pravilo. Zbog toga je pravilan zaključak prvostepenog suda da je Gordana Miletić kritičnom prilikom uopšte nesavesno postupala pri pružanju lekarske pomoći Arambašićevoj - navodi Apelacioni sud.
Takođe, u odnosu na Veru Milenković, Apelacioni sud nalazi da, imajući u vidu celokupno lečenje Ljiljane Arambašić na klinici Instituta za ginekologiju i akušerstvo, nije postupljeno sa potrebnim standardom pažnje, te da je Milenković uopšte nesavesno postupala pri pružanju lekarske pomoći.
U odnosu na Aleksandra Jovanovića, Srboljuba Milićevića i Miloša Radovića Apelacioni sud je našao da je pravilno prvostepeni sud utvrdio da nije dokazano da su ovi okrivljeni postupali na način kako im se to optužnim aktom punomoćnika oštećenih kao tužilaca stavlja na teret zbog čega ih je pravilno oslobodio od optužbe, navodi se u obrazloženju presude.
Ovaj slučaj godinama je izazivao pažnju javnosti, a 2012. godine bila je ukinuta prva prvostepena presuda i predmet je bio vraćen na novo suđenje.
Prema pisanju medija, Ljiljana Arambašić se 15. februara 2002. godine zbog jakih bolova u stomaku javila u beogradski Urgentni centar, a dežurni hirurg je procenio da su njene zdravstvene tegobe ginekološke prirode pa je primljena na Ginekološko akušersku kliniku.
Iz GAK-a su Ljiljanu, pošto je gotovo neprestano vrištala, uputili u Institut za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević", gde su lekari odmah zaključili da nije pacijent za njih i uputili je ponovo u Urgentni centar, preneli su ranije mediji.
Zbog visoke temperature nije hospitalizovana u Urgentnom centru, već je upućena u Institut za infektivne i tropske bolesti gde je primljena 21. februara.
Po prijemu u bolnicu već je bila u komi i iste noći je preminula.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Natalia
Samo dve godine zatvora!!!!????
Podelite komentar
Dušan
Sramota za drzavu. Ne znam kako sudije nije sramota. Pitao bi ih danje njihovo dete kako bi osudili.
Podelite komentar
Aha
U Podgorici se prije mjesec dana desio slican slucaj ali sa srecnim ishodom. Dr. Nebojsa Jokmanovic, ginekolog, tvrdim da ju je on spasio, bio je misljenja da je slijepo crijevo, dok su drugi ljekari smatrali da je hematom.Jokmanovic je bio u pravu, a ja sam sve to slusala iz susjedne sobe.
Podelite komentar