Vlada usvojila leks specijalis za švajcarce: Otpis 38 odsto glavnice samo je jedan deo rešenja za dužnike
Vlada Srbije jutros je usvojila predlog leks specijalisa kojim bi trebalo da se reši kriza građana zaduženih u švajcarskim francima.
Ministar finansija Siniša Mali istakao je da se ovim leks specijalisom rešava problem koji postoji više od jedne decenije, kao i da su mu prethodili teški pregovori, ali da je pronađeno kompromisno rešenje.
- Ovaj leks specijalis je kompromisno rešenje između nekoliko zainteresovanih strana - građana, odnosno udruženja koja ih predstavaju, banaka, i države sa treće strane. Razgovori nisu bili nimalo laki, ali smo uspeli da nađemo kompromis i najbolje moguće rešenje za sve tri strane. Nacrtom ovog zakona obuhvaćeni su svi korisnici kredita koji su i dalje zaduženi u švajcarskim francima, bez obzira na visinu duga. Predviđeno je da se preostali deo duga konvertuje u evre, kao i da iznos dobijen konverzijom bude umanjen za 38 odsto. Dodatno olakšanje predstavlja i činjenica da se obračun konverzije vrši na iznos bez zateznih kamata - istakao je Siniša Mali i zahvalio svim učesnicima pregovora.
Nacrtom zakona je predviđeno da kamatna stopa ne može biti veća od 3,4 plus tromesečni ili šestomesečni EURIBOR, odnosno fiksna kamatna stopa ne može biti veća od 4 odsto.
U roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, banka je dužna da dostavi korisničku ponudu za zaključenje ugovora. Ukoliko prihvata da se konverzija stambenog kredita izvrši u skladu sa ovim zakonom, korisnik je dužan da u roku od 30 dana od dana prijema dokumenata o tome obavesti banku i sa bankom zaključi ugovor o konverziji.
Nacrtom zakona biće omogućeno da se reši problem oko 16.800 ljudi koji su zaduženi u švajcarskim francima.
ZAKON OTIŠAO HITNO U SKUPŠTINU
Nedugo po usvajanju u Vladi, predlog Zakona o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima ušao je danas, po hitnom postupku, u proceduru Skupštine Srbije.
U predlogu zakona, koji je objavljen na sajtu skupštine, finansijska sredstva potrebna za sprovođenje zakona obezbediće se u budžetu emitovanjem obveznica.
Za sprovođenje ovog zakona u 2019. godini nije potrebno obezbediti sredstva u budžetu Republike Srbije. Ukupan efekat ovog zakona na budžet Republike Srbije iznosi do 11,68 milijardi dinara.
Za sprovođenje ovog zakona u periodu od 2020. do 2023. godine planiraće se do 389,5 miliona dinara po godinama za troškove kamate.
Kako je navedneo, u 2024. godini planiraće se iznos do 10,1 milijarda dinara radi izmirenja troškova kamate i otplate glavnice.
VIDEO: Vučić iznenadio demonstrante zadužene u švajcarcima, sam i bez policije
(Telegraf.rs)
Video: EKSKLUZIVNO Pogledajte šta je Donald Tramp uradio kada je sa Melanijom stigao na inauguracioni bal
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cica
VELIKA NEPRAVDA STALNO SE OD NASEG BUDJETA DAJE BOSNI SAD LJUDIMA SA KOJIMA NEMAMO VEZE JER SU KUPOVALI STANOVE ZA IZDAVANJE. A PENZIONERI STO SE TU NEUVEDE LEX SPECIALIS ZA MALE PENZIJE JER GAZDE NISU PLACALE ILI PKACALE MINIMALCE SA SREDNJOM.JA KAO LEKAR IMAM 18800 JER SAM RADULA KOD PRIVATNIKA U PRODAJI LEKOVA.TAD NITI SE MOGLO ZAPOSLITU.STO KAZE SESELJ STICI CE KAZNA.SAMO ZA NAS NEMA PARA.ZA PENZIONERE IZ DRUGIH REPUBLIKA PLACA SRBIJA VOJNE SVE SRBIJA A ZA SVOJE GRADJANE NEMA. NEMORATE IBJAVITI NEMOJTE MISLITI DA SMO SVI GLUPI.SVE SE VRACA
Podelite komentar
Мачак без чизама
Пензионери и ви којима су умањене плате гласајте и даље за ову власт. Вашим парама враћају дугове онима који су станове куповали ради рентирања. Изађите и ви на улицу, лепо је време, проверите мало мозак, а и добро је за здравље. Лепо вам је тако вам и треба.
Podelite komentar
Sale
A oni koji su izgubili imovinu zbog švajcaraca?
Podelite komentar