Pala odluka o švajcarcima: Vrhovni kasacioni sud izneo 5 ključnih stavova, evo šta to znači za dužnike

 ≫ 
  • 24

Vrhovni kasacioni sud  usvojio je na danas održanoj sednici odluku o zaduženima u švajcarskim francima i konverzija.

Odluka se sastoji iz pet tačaka koje prenosimo u celosti:

1. Valutna klauzula se može pravno valjano ugovoriti u cilju očuvanja jednakosti uzajamnih davanja – tržišne vrednosti dinarskog iznosa plasiranih i vraćenih kreditnih sredstava koja se utvrđuje indeksiranjem kursa evra.

2. Ništava je odredba ugovora o kreditu o indeksiranju dinarskog duga primenom kursa CHF koja nije utemeljena u pouzdanom pisanom dokazu da je banka plasirana dinarska sredstva pribavila posredstvom sopstvenog zaduženja u toj valuti i da je pre zaključenja ugovora korisniku kredita dostavila potpunu pisanu informaciju o svim poslovnim rizicima i ekonomsko-finansijskim posledicama koje će nastati primenom takve klauzule.

3. Ugovor o kreditu proizvodi pravno dejstvo i nakon utvrđenja ništavosti klauzule o indeksaciji duga primenom kursa CHF.

U tom slučaju, ugovor će se izvršiti konverzijom uz očuvanje jednakosti uzajamnih davanja - tržišne vrednosti datog kredita utvrđene na osnovu kursa evra na dan zaključenja ugovora i isplatu kamate u visini određenoj ugovorima o kreditu iste vrste i trajanja, zaključenim sa valutnom klauzulom u evrima između istog davaoca kredita i drugih korisnika kredita čije se dugovanje utvrđuje primenom kursa evra.

Odluka utiče na dužnike u švajcarskim francima, Foto: Promo

4. U parničnom postupku u kome se odlučuje o pravnoj valjanosti ugovora o kreditu, odnosno ugovorne klauzule o indeksaciji duga u CHF, sud će na predlog tužioca odrediti privremenu meru kojom se davaocu kredita zabranjuje realizacija sredstava obezbeđenja i izvršenje ugovorne obaveze korisnika kredita, ukoliko već nije pokrenuto izvršenje radi realizacije sredstava obezbeđenja.

To znači da će na predlog zaduženog građana sud izdati privremenu meru kojom se banci zabranjuje aktiviranje hipoteke.

5. U slučaju kada je postupak izvršenja radi realizacije sredstava obezbeđenja duga iz kredita već pokrenut, sud odnosno javni izvršitelj će na zahtev izvršnog dužnika odložiti izvršenje bez polaganja jemstva.

Dejan Gavrilović, predsenik Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva", objašanjava za Telegraf da je ova odluka klasična amnestija banaka.

- To praktično znači da će svim klijentima koji dokažu da se njihova banka nije stvarno zadužila u francima i da im nije predstavila sve rizike uzimanja kredita u ovoj valuti, biti omogućena konverzija duga u evre, po paritetu koji je važio na dan isplate - kaže Gavrilović.

On smatra da je ova odluka došla kasno i da je to trebalo da se uradi davno.

- Pošto je ovoliko vremena prošlo, mi smo išli na noštavost ugovora ili na raskid, ali u ovoj odluci toga nema. Po mišljenju, ova odluka je skandalozna - kaže Gavrilović.

Ovo je deo rešenja za dužnike, smatra predsednik, Foto: PREDSEDNISTVO SRBIJE

Odluka Vrhovnog suda o kreditima u švajcarskim francima je deo rešenja koje su štediše tražile, rekao je za TV Prva predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

- Dakle, za one u postpuku izvršenja postupak se prekida, bilo bi dobro da se izjednači sudska praksa. Ovo je dobra prilika da razgovore nastavimo i tražimo rešenje - rekao je on.

- Građani koji su uzeli te kredite su naivni i dobri, pošteni građani ove zemlje, bili su na neki način prevareni jer im je rečeno da im je u tom trenutku to najbolje - rekao je Vučić i dodao da je odluka države da pomogne zaduženima u CHF bila veoma teška.

(G. Avalić)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • cokan

    2. april 2019 | 14:56

    Prvo,najpravičnija odluka je da svako vraća svoj dug.Drugo,ugovorena strana koja ne poštuje odluke ugovora treba da snosi posledice.Treće, Da je švajcarski franak eventualno doživeo krah, posledice bi trpile banke, a dužnici sugurno ne bi korigovali iznos.Treće, nije pošteno,i niko nema pravo da iz budžeta isplaćuje kredit.Četvrto, ukoliko država eventualno snosi teret, razlike u kreditu,onda država treba da bude i vlasnik određene kvadrature stana za koji država uplaćuje,i da tako stečene kvadrate podeli najugroženijim,ili nazaslužninim kategorijama društva.

  • Срећко

    2. april 2019 | 14:33

    Пре десет година узео сам стамбени кредит индексиран у еврима јер ми је тако саветовао агент банке. Тада је и гувернер НБС Јелашић саветовао на опрез са швајцарцима јер ко не плати на мосту платиће на ћуприји. Поред свог дуга не слажем се да преко буџета плаћам и туђе кредите.

  • bane

    2. april 2019 | 15:31

    Dok sam ja otplacivao moj stan u dinarskom kreditu prijatelji sa Svajcarskim kreditima su i kamatu i rate imali manje nego ja .Ja sm moj stan otplatio sa mnogim odricanjima i smatram da i oni treba da otplate svoje kredite ,jer da je kurs sada drukciji odnosno manji da li bi se oni bunili sto banke gube ,svi su znali rizik u zaduzenjima u stranoj valuti.Nije u redu da sad mi koji smo dug posteno vratili vracamo i njihove dugove ,jer da ispsdnu pametniji od bankara nisu uspeli.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA