Besplatan vodič za uspešno vođenje kućnog budžeta
Istraživanja sprovedena među klijentima jedne velike banke u Srbiji, pokazuju da čak 91% ispitanika nikada nije imalo nikakvu obuku iz upravljanja ličnim finansijama.
Postanite „ finansijski guru” i smanjite stres
#ErsteZnali da je 70% stresa prouzrokovano finansijskim brigama? Da bismo ga smanjili, treba da znamo kako da upravljamo novcem, a to je veština o kojoj malo učimo, iako nam je potrebna skoro svaki dan. Borba upravljanja ličnim finansijama vodi se na dva fronta - jednom zvanom „troškovi u domaćinstvu“ i drugom pod imenom „moje želje i potrebe“. Dobre vesti su da, kao pravi generali, pobedu možemo ostvariti taktiziranjem i strateškim ponašanjem.
Da li ste spremni da postanete „finansijski guru“? Na ovoj zabavnoj platformi naoružajte se tabelama, ciljevima i analizama, ali i disciplinom i strpljenjem! Ova oružja su zaista ubitačna - ali isključivo po minus u vašem novčaniku i stres u svakoj drugoj polovini meseca.
5 jednostavnih koraka do uštede
Svaki početak je težak, pa tako i početak štednje. Da bismo vas ohrabrili u tom poduhvatu hvale vrednom, dajemo vam pet jednostavnih saveta kako da stavite kućni budžet pod kontrolu.
Prvi korak do uštede je da shvatite koliko zapravo trošite. Beležite svaki trošak u svesku koju ćete nositi sa sobom – svaku kafu, žvake na kiosku, sladoled, prodavnici, garderobu, sve! Jednom, kada budete imali sve brojke, organizujte ih po kategorijama, kao što su gorivo, namirnice, krediti, računi i za svaku kolonu napišite ukupan trošak. Verujte da ćete biti iznenađeni! PRIMER TABELE
Jednom kada budete imali ideju koliko novca trošite mesečno, moći ćete da se organizujete tako da vam rashodi ne prelaze prihode. Tako ćete znati i za koliko možete da prekoračite budžet, ukoliko bude neophodno, odnosno koliko ćete novca moći mesečno da štedite. Takođe, razmišljajte o tome i da predvidite troškove na godišnjem nivou, kao što su registracija vozila ili porez na imovinu.
Sada kada ste napravili kućni budžet, napravite i plan štednje. Preporuke su da odvajate 10% – 15% od svojih prihoda. Štednja je svakako izazovna i za one sa velikim primanjima, a ako vam je plata mala i ne možete da odvojite za štednju, smanjite nepotrebne troškove, kao što su česti izlasci, obroci van kuće. Naš savet je i da pronađete neke dodatne prihode, kako biste zaradili više od onoga što trošite.
Kada znate za šta štedite, odnosno koliko novca vam treba, odredite i vremenski period u kome treba da se realizuje vaš cilj.
Jedan od najboljih načina da uštedite novac jeste da odredite sebi cilj štednje, na primer kupovina nove veš mašine ili neko lepše putovanje. Kada odredite cilj, lakše ćete se odreći i nekih nepotrebnih troškova.
Evo i nekih primera kratkoročnih i dugoročnih ciljeva:
Nemojte štednji dati najniži prioritet, odnosno štedeti samo ono što pretekne, jer će retko nešto preteći. Kada odredite iznos koji ćete mesečno štedeti, odvojite ga na stranu sa ostalim obavezama, a onda raspolažite ostatkom sredstava. Držite se pravila „plati prvo sebi“. Otkrijte magični svet finansija jednim klikom!
(Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
BASA
Izuzetan , zanimljiv i odlican nacin , kako u danasnje vreme stedeti ! Vazi za sve generacije od 4-104 ! Hvala vam !
Podelite komentar
xxx
Izmislili sad toplu vodu.Lako je pricati,sprovedite vi to u stvarnost gde je plata vecini 300€ plafon ! Nema ni za hranu a ne sta drugo
Podelite komentar