U Srbiji preko interneta radnici zarade i do 120.000 dinara, ali fali im jedna važna stvar

  • 5

Srbija je krajem 2018. godine bila na 10. mestu u svetu, a na četvrtom u Evropi po obimu radne snage u digitalnom poslovanju.

U Srbiji je ovaj rad najrasprostranjeniji na svetu po broju radnika po glavi stanovnikaNa 1.000 stanovnika digitalnim poslovanjem se bavi 3,53 osobe, u poređenju sa 1,72 radnika u Americi, koja je i kolevka ovakvog poslovanja.

Među digitalnim radnicima u Srbiji najviše ima onih sa diplomama iz ekonomije, dizajna, marketinga, arhitekture, filologije i inženjerstva.

Najnovija studija Centra za istraživanje javnih politika o profilima i socio-ekonomskom statusu onih koji rade na globalnim digitalnim platformama pokazuje da takvi radnici imaju prosečnu bruto zaradu od 120.000 dinara mesečno, ali ne i zadovoljavajuću zaštitu tokom rada.

Srbija je krajem 2018. godine bila na 10. mestu u svetu, a na četvrtom u Evropi po obimu radne snage u digitalnom poslovanju Foto: Pixabay.com

- Jasno je da za našeg digitalnog radnika nema ko da garantuje. On je na vetrometini, država mu ne daje nikakva prava, ali ni on ne traži ništa od nje, iako se zna da smo globalna sila koja izvozi digitalne radnike. Zalažemo se da ti ljudi dobiju radni status, da država postane garant njihovih socijalnih prava.

U našim klasičnim radnim odnosima poslodavac je taj koji doprinosi socijalnim davanjima, isto kao i radnik. U sferi digitalnog rada, međutim, on ni ne postoji, jer je van zemlje, pa zato država na sebe mora da preuzme tu vrstu odgovornosti. Mnoge zemlje EU, poput Belgije, Švedske i Francuske su to već uradile - objašnjava Branka Anđelković, ekspert Centra za istraživanje javnih politika.

Istraživanje Centra pokazuje da su tri glavna motiva za rad u onlajn sferi pristup poslovima koji su bolje plaćeni, izvor dodatnog novca i nemogućnost mladih da pronađu posao.

Među digitalnim radnicima u Srbiji najviše ima onih sa diplomama iz ekonomije, dizajna, marketinga, arhitekture, filologije i inženjerstva Foto: PIxabay

Naš digitalni radnik zarađuje više od svojih kolega u tradicionalnoj ekonomiji, a prosečna bruto zarada iznosi oko 120.000 dinara mesečno, u poređenju sa 68.000 dinara koliko je bila u julu 2018. godine.

Trećina anketiranih, koji su registrovani kao preduzetnici i kojima je ovo glavni izvor prihoda, ubraja se ujedno i u one koji najbolje zarađuju, u proseku 196.000 dinara.

VIDEO: Za zaposlenje u Nemačkoj vam ne treba diploma fakulteta, samo kurs jezika

(Telegraf.rs/Politika)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA