Niču nove zgrade u Novom Pazaru: Stanove kupuju biznismeni iz Turske, s Kosova, a evo koliko ih je prodato do sada
Iako je tokom poslednjih pet godina u Novom Pazaru izgrađeno i prodato više od 2.000 stanova, u toku je izgradnja još dvadesetak višespratnica. Procenjuje se da će u njima biti još oko hiljadu stanova, što je izgleda nedovoljno, pa je najavljeno da će ovog proleća biti započeta gradnja na još nekoliko lokacija.
Novi stanovi, inače, “niču” u samom centru grada, posle rušenja starih kuća i drugih objekata čiji vlasnici od investitora – srazmerno kvadraturi koju su “oslobodili” – dobijaju smeštaj dok zgrada ne bude završena, a onda i po nekoliko stanova u novoizgrađenim soliterima…
Primetno je, međutim, da uprkos povećanoj ponudi, cena stanova i lokala ne opada i kreće se u rasponu od 800 do 1.000 evra po kvadratu. I u prednosti su oni koji mogu da stan uplate još pre početka gradnje, jer je tada cena oko 700 evra. Glavni kupci su Sandžaklije koje rade u inostranstvu i listom žele da posjeduju nekretninu u Novom Pazaru, a ne treba zanemariti ni roditelje studenata koji se školuju na nekom od dva tamošnja univerziteta. Glavni investitori su biznismeni iz Novog Pazara, Turske, sa Kosmeta i iz brojne sandžačke dijaspore…
– Tri decenije živim u Belgiji, deca su mi tamo odrasla i retko dolaze u Novi Pazar. Ali, bez obzira na to što se možda više nikada nećemo vratiti, za svaki slučaj sam kupio stan u centru grada i platio ga 50.000 evra. Nadam se da mu vrednost neće opasti, ali i ako nešto malo izgubim neću žaliti, jer mi je važno da nešto imam u rodnom kraju – kaže Muamer Kurtović koji je rodom sa Pešteri.
Zato vlasnik firme “Ikan” i jedan od poznatijih ovdašnjih investitora Asim Zejnelović – dok mnogi predviđaju da će se tržište uskoro prezasititi, pa tolike stanove neće imati ko da kupi – ističe da je započeo još nekoliko zgrada, da planira nova ulaganja i ne brine za prodaju. Kaže, po njegovim procenama, Novom Pazaru treba bar još 5.000 stanova i lokala…
Pritom, intenzivna gradnja ovom delu Srbije donosi i pozitivne, ali i negativne efekte. Svima smeta sve veći saobraćajni haos. I sve su češća negodovanja zbog tesnih ulica, nedovoljnog broja mesta za parkiranje, zakrčenih trotoara…
(Telegraf.rs/Novosti)
Video: Piroćanka Katarina pliva svake godine za Časni krst sa posebnim razlogom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gradski
Kao prljav je grad, a ovamo pola Srbije, pola Kosova i pola C.Gore ne prestaje da dolazi i da se divi tom istom gradu na svim njegovim pozitivnim stranama. Vecito vri od mladosti, energije i pozitne klime medju ljudima. dok kad odes u druge gradove kao da si dosao u pustinju
Podelite komentar
Стари Рас
Вала прљавији од Београда није смеће на све стране!
Podelite komentar
Ra
Em je najprljaviji, em je za saobraćaj nemoguć jer ne znas ko je gori vozači ili pešači niko ne vodi računa.A ulicu prelaze gde im odgovara.
Podelite komentar