Kako će izgledati državna kasa u 2019. godini? Ko će dobiti najviše novca, koliko ide na povećanje plata, a koliko za izgradnju
Poslanici Skupštine Srbije će na sednici, koja počinje sutra, raspravljati o predlogu budžeta za 2019. godinu i setu poreskih zakona, a kako će izgledati državna kasa u narednoj godini obrazlagaće ministar finansija Siniša Mali.
Kako će izgledati budžet u narednoj godini, sa koliko novca će raspolagati ministarstva i lokalne samouprave i kakve su projekcije ekonomskog rasta, poslanicima bi nakon utvrđivanja dnevnog reda trebalo da predstavi resorni ministar.
Budžetom za narednu godinu opredeljeno je 19 milijardi dinara više za plate zaposlenih u javnom sektoru, a obezbeđen je novac za povišicu od devet odsto za zaposlene u službama bezbednosti, obrazovanju, ustanovama socijalne zaštite, dok su povećanje od sedam procenta predviđena za administrativne službe, Narodnu skupštinu i zaposlene u povezanim službama, ustanovama kulture i nauke, sudovima i tužilaštvu.
Ključna karakteristika budžetske politike u 2019. godini biće ravnomerna raspodela fiskalnog prostora na povećanje životnog standarda (povećanje plata i penzija za oko 1,3 odsto BDP), podsticaj rastu kroz povećanje javnih investicija i smanjivanje doprinosa za nezaposlenost na teret poslodavca.
Predlogom budžeta je planiran deficit od 23 milijarde, pet milijardi manji od ovogodišnjeg. Ukupni prihodi i primanja za narednu godinu u iznosiće 1.246,2 milijardi dinara, dok su rashodi i izdaci 1.269 milijardi dinara. Učešće zarada u BDP-u ostaće nepromenjeno i pored povećanja zarada zaposlenih u celom javnom sektoru, kreće se na nivou od 9,2 odsto BDP-a.
Među onima koji ovim budžetom dobijaju više, sa 51 milijardom je Ministarstvo poljoprivrede, za potrebe socijalne zaštite opredeljeno je 113 milijardi dinara, lokalne samouprave dobijaju približno isto a za otplatu kredita, zbog pada kamata, izdvoja se manje novca, 116 milijardi dinara.
Kapitalne investicije iznose 3,6 odsto budžeta, a plan za narednu je da pokriju četiri odsto. Za zaposlene u zdravstvu, medicinske tehničare, predviđeno je povećanje zarada od 12 procenata, a za doktore 10, dodaju nadležni.
Najveći deo fisklanog prostora usmeren je na javne investicije i odnose se na železnicu i saobraćaj (36 procenta ukupnih investicija), kao i za investicije u bezbednosni i odbrambeni sistem.
U budžetu za 2019. godinu povećaće se deo subvencija namenjen razvoju poljoprivredne delatnosti i to u delu koji ostvaruje najveću dodatu vrednost (planom je predviđeno značajno korišćenje IPARD fondova).
Što se tiče kapitalih izdataka u budžetu sa indirektnim korisnicima za 2019. godinu, za Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture biće opredeljeno 35,9 odsto od ukupnog iznosa, tačnije 59,4 milijardi dinara i to za projekte izgradnje autoputa Obrenovac-Ljig, mađarsko srpske - železnice, železničku infrastrukturu i nabavku vozova.
Takođe, ta sredstva predviđena su i za deonicu Surčin-Obrenovac, most kod Ostružnice, autoput Kelebija-Subotica jug, Pojate-Preljina, Preljina-Požega, za rehabilitaciju puteva i državni put Novi Pazar-Tutin.
Ministarstvo odbrane iduće godine "uzima" 21,2 odsto u budžetu, odnosno 35,1 milijardi dinara. Budžet Ministarstva finansija (11,7 odsto) je 19,4 milijardi, a sredstva će biti namenjena za eksproprijaciju zemljišta i ostale troškove. Ministarstvo unutrašnjih poslova (6,6 odsto) dobiće 11 milijardi.
Ministarstvo rudarstva i energetike (2,1 odsto) imaće 3,6 milijardi na raspolaganju i to za obavezne rezerve nafte, tunel/kolektor Kriveljska reka, a Ministarstvo privrede (1,1 odsto budžera) raspolagaće sa 1,8 milijardi dinara naredne godine.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja (3,3 odsto ukupnog budžeta) raspolagaće sa 5,5 miliijardi, dok će Ministarstvu pravde (3,2 odsto budžeta) pripasti 5,3 milijardi.
Budžet Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (1,8 odsto) biće tri milijardi dinara, a Ministarstva zdravlja (0,7 odsto) 1,1 milijardu.
Podaci Ministarstva finansija pokazuju da će Vlada Srbije (pet odsto) raspolagati sa 8,2 milijardi i to pretežno za izgradnju i obnovu objekata javne namene, ali i softver i ostalo...
Budžet Republičke direkcije za robne rezerve je 2,9 milijardi u 2019., a predviđeno je da ostali korisnici u budžetu dobiju 9,3 milijarde dinara (5,6 odsto).
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Milinković: Za nedelju dana registrovano 10.405 slučajeva oboljenja sličnih gripu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
iva
Srbija se polako vadi iz duznickog ropstva demokrata
Podelite komentar
bizzimark
Bice za sve,najzad je budzet pun.
Podelite komentar
Ina
Svako povecanje ce mnogo znaciti gradjanima Srbije.
Podelite komentar