Vozači konačno mogu da odahnu: Pojeftinilo gorivo u Srbiji, a pad cena nas tek čeka
Protekle sedmice i na našim pupama gorivo je konačno počelo da pojeftinjuje. Cena benzina niža je za dva dinara, pa litar sada košta oko 156 dinara, dok je cena evrodizela pala tek za 50 para, litar je oko 169,40 dinara. Ove sedmice najavljuju se nova sniženja.
Na londonskoj berzi, koja je presudna i za naše tržište, barel nafte tipa "brent" početkom oktobra koštao je 86 dolara, što je bio četvorogodišnji maksimum. Cena barela sada je oko 70 dolara. Zašto se taj pad cena ne reflektuje tako brzo i na našim pumpama?
- I kada je rasla cena sirove nafte, negde 15. avgusta je počela da raste, prve promene, prvi skokovi cena su usledili zapravo mesec dana kasnije – 15. septembra. I uvek je taj neki odloženi period uticaja promena globalnih kotacija nafte na maloprodajne cene takav, ne oseti se odmah istog trenutka. To je uvek tako i kada cene rastu i kada se cene smanjuju - objašnjava Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Šta možemo očekivati u narednom periodu? U "NIS-Gasprom njeftu" koji je glavni snabdevač, jer ima i veleprodaju, obrazlažu da je Srbija deo svetskog naftnog tržišta i da cenu goriva kroje dva faktora – cene sirove nafte na svetskim berzama i kurs dolara.
- Od početka godine cene sirove nafte na svetskom tržištu porasle su za oko šest odsto, dok je u istom periodu došlo i do jačanja kursa dolara prema dinaru za 4,71 odsto, što je veoma važno jer se celokupan promet sirove nafte i derivata na svetskom tržištu obavlja u dolarima. Od sredine oktobra cena sirove nafte pada. Ako se ovakav trend nastavi, u narednom periodu trebalo bi da dođe do značajnog sniženja cena i u maloprodaji - saopštavaju iz kompanije "NIS Gasprom njeft".
Ekonomisti sve teže daju procene kretanja cena crnog zlata, jer analize pokazuju da je svetsko naftno tržite pod pritiskom, nepredvidivo i sve turbulentnije.
- Napetosti i vojnobezbednosna dešavanja u regionu istočnog Mediterana potecijalno može da ugrozi rute snabdevanja, odnosno puteve kojima se nafta trasportuje ka odredištima u celom svetu. Osim transportnih puteva takođe je važan odnos ponude i tražnje - navodi Aleksandar Zavišić, investicioni savetnik "Kapital RS".
Sa rastom cena goriva bore se u čitavoj Evropi. Zbog najave uvođenja poreza na gorivo u Francuskoj neki supermarketi od ovog meseca iz revolta prodaju i derivate po nižim cenama. Dobra ideja – u samoposluge i po gorivo, što da ne, samo neka je jeftinije.
(Telegraf.rs/ RTS)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Olis
Kada pojeftini 70dinara, onda je to vest! Ovako nista. Lazi i obmanjivanja.
Podelite komentar
Goran
Ali pala cena za 50 para hahahaaha, pa mi smo hit.
Podelite komentar
Misko
Jos da smanje akcize za jedno 30 do 40 dindzi Gde ce nam kraj biti
Podelite komentar