Skijanje u Srbiji nikad skuplje, a slabo se ulaže u kvalitet ponude: Za iste pare dobijamo kraljevski tretman u inostranstvu (CENOVNIK)
Četvoročlana porodica koja reši da školski raspust iskoristi za skijanje, samo za nedeljni ski pas moraće da izdvoji od 300 do 500 evra, u zavisnosti od ski centra koji odaberu.
Za razliku od prošle godine kada nije bilo korekcije cene ski karata, ove godine cene su povećane za oko 10 odsto.
Kao i svake godine, Kopaonik je najpopularniji ski-centar, što dokazuju i cene usluga, pa je sedmodnevni za ski pas za odrasle potrebno izdvojiti od 16.130 do 18.170 dinara, dok cena desetodnevnog skijanja ide i iznad 22.000 dinara.
Cene su znatno niže na Zlatiboru i Staroj planini, gde je za nedelju dana skijanja dovoljno 8.900 dinara, dok je maksimalna cena za desetodnevni ski pas 11.220 dinara.
Dečje karte nešto su jeftinije od onih za odrasle, a nižu cenu plaćaju i seniori, a i ove godine kopaonička ski karta 10 u sezoni je jedinstvena za sve tarifne periode skijaške sezone, važi u svim ski centrima i košta 25.550 dinara.
Najveća navala je u terminima koji se poklapaju sa školskim raspustima. Tako se tradicionalno najviše aranžmana proda u danima koji prethode dočeku Nove godine, pa sve do posle Božića, kada se deca vraćaju u školske klupe. Među najtraženijim terminima su i prve dve nedelje februara, kada školarci imaju zimski raspust.
Zanimljivo je da Slovenci u Bugari nemaju različite cene ski pas-a tokom sezone, već je uvek ista cena, dok Austrijanci kao i mi, imaju skok cena tokom dejeg raspusta.
Ipak, zanimljivo je da kada se uporedi usluga i ono što dobijemo za isti ili tek nešto više novca, ne može da se poredi u Srbiji i u inostranstvu.
- Naučila sam da skijam na Kopaoniku, tamo išla 25 godina, ali vipe neću. Svake godine dižu cene, a usluga je na istom nivou. Za iste pare za smeštaj, u Bugarskoj dobijem hotel sa polupansionom, saunom i bazenom, a na Kopaoniku za te pare dobijem prenoćište u jedva prihvatljivom smeštaju. Na Kopaoniku su pristojni hoteli koji su u rangu bugarskih papreno skupi. O cenama ski pasa je suvišno govoriti: u Bugarskoj je tek nešto skuplji, a dobiju se i štapovi i skije, o povezanosti staza i njihovoj dužini takođe je suvišno govoriti. Austrija jeste duplo skuplja, ali ko je jednom bio tamo, takođe razume o čemu govorim - ne bih žalila da dam taj novac da sam u mogućnosti - kaže za Telegraf.rs Jelena (33), iskusni rekreativni skijaš koja više ne ide na Kopaonik zbog, kako kaže "bezobraznih cena".
Skijaši kažu da je Kopaonik dosta skup, pa samim tim i cene pića u barovima na stazama dostižu nerealne sume.
Poređenja radi, donosimo vam cene ski pasa za sezonu 2019. za Kranjsku goru, Bad Klajnkirhajm i Bansko. U svakom skijalištu hoteli u istom cenovnom rangu sa Kopaonikom su bolji, svuda postoji i hrana uključena u cenu, spa i velnes centar, bazen i sauna.
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos
Pa vecina individua koji idu na kopaonik idu da budu vidjeni, a i gomila njih neceme van zemlje jer je na nekim poternicama... Krem srpskog drustva ;) Kad bi neki meteor roknuo po kopu u spicu sezone, postali bi generalno kvalitetnija zemlja
Podelite komentar
Ja
Jebiga al znas kad kaze dzudza bio sam na Kopu to nema cenu.
Podelite komentar
Marko
Skijanja je luksuz gde idu oni koji imaju.
Podelite komentar