Ako ste uzeli kredit, banka će morati da vam vrati na hiljade evra, ali samo pod jednim uslovom

 ≫ 
  • 18

Prošle su tri nedelje od kako su provizije za obradu kredita "pale" na Vrhovnom kasacionom sudu, ali od tada nijedna banka nije izbacila ovaj trošak iz svoje ponude.

Udruženja potrošača obećavaju onima koji su već uzeli kredite povraćaj novca datog na ime ove naknade, ali su klijenti banaka zbunjeni, jer ne znaju da li novac dobijaju automatski, da li ga traže u filijali banke ili će morati da unajme advokata i da ga potražuju na sudu.

Izgubljena višegodišnja bitka: Naplata troškova obrade kredita bankama nije dozvoljena

Najnovijim rešenjem, donetim povodom zahteva jedne banke za revizijom, Vrhovni kasacioni sud potvrdio je svoj stav od 22. maja ove godine da naplata troškova obrade kredita nije dozvoljena.

- Ovim Rešenjem banke su konačno izgubile višegodišnju bitku u dokazivanju osnovanosti naplate troškova obrade kredita, jer je Vrhovni sud potvrdio svoj stav da banka ovaj trošak može da naplati samo ako je on realan i samo ako je korisnik o njemu prethodno jasno i nedvosmisleno informisan - kaže za Telegraf Dejan Gavrilović, predsednik "Efektive".

Foto-ilustracija: Profimedia

On objašnjava da korisnici kredita neće automatski dobiti novac od banke nazad.

- Svi koji hoće da povrate ovaj novac mogu da tuže banku i taj spor sigurno dobijaju. Do sada imamo 30-ak pravosnažnih presuda - tvrdi Gavrilović.

On ističe da je Vrhovni kasacioni sud najviša sudska instanca i da su, bar u teoriji, niži sudovi obavezni da poštuju njegove odluke.

- Ako ne presude u korist klijenta taj slučaj opet može da završi na VKS i onda će sigurno da odluče kao u najnovijem slučaju i da vrate klijentu novac. Mislim da će banke uskoro početi da ukidaju ovaj namet - smatra Gavrilović.

Sa druge strane, Dušan Uzelac sa portala Kamatica kaže da nije sporno da klijent mora da zna šta plaća kroz procenat koji banka odredi za obradu kredita, ali da ne veruje da će banke tek tako odustati od jednog izvora prihoda.

- Ako svi plaćamo iste stvari - papir, struju, toner...onda bi iznos trebalo da bude fiksni, a ne da zavisi od visine traženog kredita. Ali, pitanje je da li će banke, ukoliko odluče da odustanu od naplate ove provizije, nju samo da prebace na povećanje kamate, da uvećaju održavanje kredita ili da uvedu neku potpuno novu proviziju - kaže Uzelac.

VIDEO: Kako izbeći stres pri kupovini stana?

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • BASA

    10. oktobar 2018 | 15:12

    A sto da ih tuzimo , drzava neka podnese zahtev da se svim gradjanima vrati koji su uzimali kredite ! Uvezli su " Strane banke sa visokim kamatama , a u njihovim zemljama je najvisa oko 5% "! Zato onaj koji ih je doveo neka podeli odgovornost ! Pa neka se tuzaka u nase ime !

  • Alex

    10. oktobar 2018 | 13:46

    Naći dobrog advokata i tražiti da ti vrate sa kamatom istom onolikom koliku oni od nas uzimaju.

  • maki

    10. oktobar 2018 | 15:00

    E pa vidite ja sam jos pre par godina dobila nazad novac koji su meni dve banke naplatile.Za jedan kredit nazalost vise nisam posedovala dokumentaciju .Inace bih i to dobila.Nemacka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA