Konobarisanje na primorju, moleraj u Mađarskoj, branje voća u Srbiji: Leto je stiglo, a sa njim i sezonski poslovi - zaradite i do 2.000 evra
Branje voća, rad u plastenicima, građevinski radovi, konobarisanje, održavanje soba i rad u buticima na primorju samo su deo široke palete poslova koje se svakog leta nude sezoncima.
Proleće je polako iza nas, ali i narednih nekoliko letnjih meseci pruža dobru priliku za zaradu. U zavisnosti od vrste posla i zemlje u kojoj se nadniči, zarade mogu da idu od 300 do 2.000 evra mesečno.
POSLOVI U BEOGRADU
Kao i svake godine i ove se u Beogradu najviše traže konobari, pomoćno osoblje u kuhinjama i sobarice. U zavisnosti od pozicije, za ugostiteljske poslove plaća se između 160 i 200 dinara po satu.
U prestonici vlada i velika potreba za poslovima čišćenja na kojima se zarađuje između 150 i 300 dinara po satu. Kako svi restorani imaju dostavu, oni koji žele da provedu leto donoseći porudžbine za sat vremena rada mogu da zarade 160 dinara, dok su poslovi obezbeđenja nešto plaćeniji i kreću se oko 200 dinara po satu.
Kao i uvek, i ove godine je najisplativije baviti se građevinskim poslovima, jer se, u zavisnosti od težine posla, zarada kreće od 300 do 500 dinara po satu.
POLJOPRIVREDA U OSTATKU SRBIJI
Za sezonce u Srbiji uvek ima posla u poljoprivredi, ali upravo od tih poslova mladi najčešće beže. Potreba branja kasnih sorti jagoda, malina, borovnica, bresaka, jagoda, jabuka, šljiva i ostalog voća otvara mogućnost zarade od 1.500 do 2.500 dinara dnevno, odnosno oko 300 evra mesečno.
Najviše se plaća branje borovnica, pošto je i najteže, pa za dan branja crnih plodova sa bodljikavog žbuna može da se stavi u džep i do 4.000 dinara. Berači se traže širom Srbije, a najviše u okolini Ivanjice, Arilja, Guče i Kosjerića.
KONOBARISANJE NA PRIMORJU
Bilo da je Hrvatsko, Crnogorsko ili Grčko, na odlazak na primorje odlučuju se mahom konobari i kuvari. Nekada je najviše naših ljudi odlazilo u Crnu Goru, ali otkako Hrvatska kuburi sa radnicima, sve više građana Srbije odlučuje se da leto provede radeći u njihovim ugostiteljskim objektima.
Plata koja ih očekuje kreće se od 800 do 1.000 evra za konobare, plus bakšiš koji u letnjim mesecima nije zanemarljiv. Kuvari zarađuju znatno više, od 800 do 2.000 evra.
Na crnogorskom delu Jadrana, u Budvi, Tivtu, Baru, Kotoru, plate su malo manje, od 400 do 600 evra za konobare, ali bakšiš na mnogim mestima zna da bude i bolji nego u Hrvatskoj.
Spasioci i čuvari plaža zarađuju oko 600 evra, dok najmanje novca dobijaju sobarice koje mesečno inkasiraju do 500 evra. Za sve ove poslove smeštaj je obezbeđen, a često i bar jedan obrok.
MOLERAJ U MAĐARSKOJ
Veliki broj Vojvođana ima mađarski pasoš, pa su im lako dustupni i sezonski poslovi u Mađarskoj. Zbog manjka radnika, Mađarka je pojednostavila uslove za dobijanje dozvole za rad i za one koji nemaju njihov ili EU pasoš.
U ovoj zemlji posla ima za molere, zidare, električare, keramičare i sve druge zanatlije, a prosečna plata ide do 1.000 evra mesečno.
VIDEO: Evo kako FIFA uzima velike pare na sitno
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nina
Od 300-450e je plata za konobare na cg primorju...nemate slobodan dan,radis druga-prva-druga-prva...treba vam pocetno 200e za papire...i cekanje za radnu dozvolu 2 nedelje,jos nedelju dana za radnu knjizicu..i svaki dobar dan kosta 5e
Podelite komentar
dusan
a, vi ste probali to pa znate.da, da.....sigurno je tako.da ste probali drugacije bi ste sada pisali.....ovako.....
Podelite komentar
Zoran
Koja je poenta da radis kada je to vreme za odmor, i aj da radis dva meseca i posle opet gledanje u plafon
Podelite komentar