Ovo su najskuplje valute sveta: Prvi je juan, druge su precenjene, a iznenadićete se kada vidite gde je dinar (GRAFIKON)
Kineski juan trenutno se smatra najcenjenijom valutom prema modelu koji je kreirala Dojče banka. Prednjači i novozelandski dolar koji je najskuplji, dok je švedska kruna najjeftinija, a srpskog dinara na grafikonu među 28 valuta, nema.
Samo jedna valuta je ojačala, sve ostale su u minusu
Sajt Biznisinsajder odlučio je da grafikon Dojče banke ponudi kao dobru smernicu svima koji bi da trguju valutama ili bi da ulažu negde u inostranstvu.
Radi se o modelu valutnog vrednovanja na osnovu trenutnih trgovinskih tokova i kapitala. Kombinovali su paritet kupovne moći - odnos opštih indeksa cena među državama sa faktorima koji utiču na važnost kapitalnih i trgovinskih tokova za svaku valutu.
Veruje se da model može da predvidi kretanje tržišta deviza, čak i iz dugoročne perspektive.
Valute na grafikonu koje su dalje od centra crne linije, smatraju se jeftinijim i obratno.
Na osnovu poslednjeg vrednovanja u maju, kineski juan se smatra najskupljom valutom od svih koje je pratio Dojče, pa slede tajlandski baht, južnokorejski von i češka kruna.
Na drugom kraju spektra su turska lira, meksički pezos i kolumbijski pezos koji se smatraju jeftinijim valutama prošlog meseca.
Od većih, novozelandski dolar , je kako piše Biznisinsajder, trenutno precenjen. Američki dolar, evro i Singapurski dolar takođe se nalaze na skupljoj strani.
Za razliku od toga, švedska kruna, kanadski dolar, britanska funta, norveška kruna, švajcarski franak i australijski dolar su, prema trenutnom redosledu, jeftiniji.
Prema rečima profesora sa Beogardske bankarske akademije Zorana Grubišića, ovaj grafikon samo pokazuje da se sa 100 kineskih juana više robe može kupiti u Kini, nego sa 100 dolara u prodavnici u Americi. Međutim, to, kako kaže, ne govori o stabilnosti jedne valute, te ga ne bi trebalo uzimati u obzir kod investiranja.
- Ovaj grafikon investiciono ništa ne govori, investitorima treba da budu važnije kamatne stope i stepen inflacije u jednoj zemlji u odnosu na druge. To je ono što govori o daljem kretanju valute - ističe Grubišić.
Na naše pitanje - zašto se Srbija uopšte nije našla na listi, kratko je rekao:
- Pa, šta možete da kupite za 100 dinara u Srbiji?!
(S.Vasić)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dača
Kupim lebac za 40, kafu iz kafomata za 30 i za 30 din odigram tiket u kladzi. I gle čuda nekada taj tiket i prođe pa od 30 i 100 din naplatim par hiljada din. Naravno ovo nije pravilo ali prođe ponekada.
Podelite komentar
Johnny Repp
Mogu da uplatim solidan tiket na kvotu 50 pa to može da bude 5.000,oo RSD, e pa sa tim novcem mogu sa ženom da odem na solidnu večeru u neki solidan restoran. Sve solidno, ništa preterano.
Podelite komentar