Pokvario vam se televizor i hoćete da ga bacite u kontejner? Kada vidite šta to da radi našoj okolini, razmislićete dva puta

 
  • 3

Kako opasne materije ne bi zagadile životnu sredinu, najbolji način da se "otarasimo" televizora je da se obratimo reciklažnom centru

Velike televizorske kutije zamenili su tanki ekrani, pa se u svakom domaćinstvu, pre ili kasnije, nađe bar jedan stari televizor za kantu za đubre. Ali televizor nije za bacanje u kontejner, šumu, reku, pored puta, niti da se skladišti u podrumu, jer ozbiljno zagađuje životnu sredinu. 

Tokom prošle godine reciklirano je između 8.000 i 9.000 tona televizora i monitora, što je samo zrnce u gomili elektronskog opada koji zvršava na deponijama zagađujući našu životnu sredinu.

Unosan posao svima pred nosom: Dobra zarada krije se iza sakupljanja papira, plastike, stakla i ostalog otpada

U Udruženju reciklera Srbije objašnjavaju da je prosečan telvizor stare generacije sastavljen od lima, aluminijuma, kablova, plastike, štampane ploče, stakla, olovnog stakla, kondenzatora, drveta, elektronskih topova, bakra i fluorescentnog praha.

Televizori koji završavaju na deponiji zagađuju životnu sredinu, Foto: Telegraf

- Opasan otpad iz televizora je fluorescentrni prah, olovno staklo, kondenzatori i elektronski topovi. Po zdravlje ljudi najštetniji je fluorescentni prah. Ukoliko se neadekvatno rukuje otpadnim televizorima i monitorima, odnosno dođe do razbijanja katodne cevi, fluorescentni prah je dosta lagan i razleti se svuda po vazduhu. Fluo prah sadrži mnoštvo kancerogenih materija. Jedan od njih je šestovalentni hrom - objašnjavaju u Udruženju.

Kako ove opasne materije ne bi zagadile životnu sredinu, najbolji način da se "otarasimo" starog televizora je da se obratimo najbližem reciklažnom centru koji će preuzeti stari uređaj.

- Olovno staklo, kondenzatori i elektronski topovi izvoze se u zemlje EU, najčešće u Nemačku. Fluorescentni prah se predaje operateru na tretman u našoj zemlji. Staklo se predaje cementari koja ga umešava sa kamenom u proizvodnji cementa. Drvo se predaje cementarama kao energent. Plastika i štampane ploče se izvoze. Lim i obojeni metali imaju tržišnu vrednost - kažu u ovom Udruženju.

(G.A.)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rajka Bg

    4. jun 2018 | 15:02

    Niko u SRbiji ne razmislja na pravi nacin ! Pre mesec dana videla coveka koji baca televizor u kontejner,i to u Bg naselju Mirijevo! Sve je to neka gospoda ,a osnovno nece da shvate !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA