6 stvari koje morate da znate ako koristite kartice u inostranstvu kako ne biste izgubili silne pare

 
  • 1

Banke u inostranstvu naplaćuju znatno veće provizije, zato je važno koristiti ih oprezno

Ukoliko na letovanje nosite keš, rizikujete da u slučaju krađe ostanete bez novca, a ako odlučite da plaćate karticama "pokrašće" vas banke koje za podizanje novca naplaćuju ogromne provizije uz papren kurs.

Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva" upozorava da nam banke u inostranstvu naplaćuju znatno veće provizije nego u Srbiji.

- Naknade su veće i za plaćanje karticama i za podizanje novca sa bankomata. Zato je moj savet da se nosi keš i da se što manje koriste usluge banaka, posebno na bankomatima - kaže Gavrilović.

ČUVAJTE PIN KOD

Ako ga ne znate napamet, vodite računa gde čuvate PIN kod. On nikako ne sme biti u istom novčaniku gde je i kartica, jer tako u slučaju krađe lopov ne može da je zloupotrebi.

NAĐITE VAŠU BANKU

Banke svojim klijentima najčešće ne naplaćuju provizije za podizanje novca ni u zemlji, ni u inostranstvu. Ipak, Narodna banka Srbije savetuje građanima da pre polaska na odmor provere sa bankom u kojoj imaju račun kakva je njihova politika po ovom pitanju.

Provizije na bankomatima tuđih banaka su ogromne, Foto: Profimedia

DEBITNA, NE KREDITNA

Ako vam je u inostranstvu potrebna gotovina, podignite je koristeći debitnu karticu, nikako kreditnu, jer su provizije i duplo veće. Tako se provizija za obične platne kartice kreće oko dva odsto, odnosno minimum dva evra, dok za kreditne ide i do 3,5 odsto, odnosno pet evra.

IZBEGAVAJTE BANKOMATE

Ako ste osuđeni da na letovanju plaćate karticom, povoljnije vam je da njome plaćate robu i usluge u prodavnicama i restoranima, nego da podižete novac sa bankomata, jer provizija na POS terminalima u marketima iznosi oko jedan odsto, dok na bankomatima ide i do tri.

I plaćanje u prodavnicama košta, Foto: Profimedia

PODIGNITE VEĆI IZNOS

Da ne biste plaćali provizije posle svakog podizanja novca na bankomatima, gledajte da odjednom podignete veći iznos, a ne svakog dana po malo, jer ćete u tom slučaju banci za svako podizanje novca minimum dati od dva do pet evra.

IZABERITE DINARE

Ukoliko kod nekih trgovaca u inostranstvu na displeju POS terminala bude ponuđeno da vam iznos iskaču u dinarima ili u lokalnoj valuti, izaberite dinare, jer će kurs biti povoljniji.

Provizije u procentima:

1 odsto - plaćanje u prodavnici

1-3,5 odsto - podizanje novca na bankomatu druge banke

3-5 odsto - podizanje novca na šalteru

(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)

Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • crni

    4. jun 2018 | 15:17

    samo poneti paradajza i konzervi od kuće pa se dobro provesti na morkanu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA