Šta će još da poskupi u Srbiji zbog više cene goriva?
Poskupljenje goriva do koga je nedavno došlo, najverovatnije neće osetiti samo vozači, pogotovo ako se obistine najave naftnih kompanija, pa litar bezolovnog benzina poraste na 160, a evrodizela na 170 dinara. Naravno, "poslednja" je na trgovcima da li će trošak za skuplji dizel da preliju na povećanje cena hrane i prevoza, ali im cena barela koja je tokom ove godine skočila sa 45,9 na 79,6 dolara nikako ne olakšava da naprave kompromis u korist potrošača.
Dizel od Nove godine poskupeo za četiri dinara: Koliko još može da raste cena goriva?
Prema rečima profesora na Fakultetu za ekonomiju i finansije Gorana Radosavljevića, gotovo je izvesno da, ako se nastavi trend poskupljenja, da u avgustu možemo očekivati više cene struje, osnovnih životnih namirnica i prevoza.
- Trgovci su ti koji će da variraju da li će zbog troškova za dizel da povećaju cene hrane, a to takođe može da utiče na rast inflacije, ali i građevinsku industriju. Porašće cena transporta, a to onda manje-više utiče na troškove u svim granama proizvodnje, najviše prehrambenu i građevinsku - upozorava Radosavljević.
Ovom u prilog ide i to što smo, kako smatra profesor sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić "zemlja tržišne privrede" što praktično znači da je kod naših naftaša "cena elastična na gore, ali ne i na dole".
- Čim najave poskupljenje goriva, u roku od nekoliko dana do njega i dođe. Ali zato kada barel pojeftini, oni se vade na to da im trebaju meseci da bi smanjili cenu. Ovog puta nemaju izgovor za poskupljenje jer je dolar nikad slabiji, a pošto se nafta kupuje u dolarima, to bi trebalo da potire jedno drugo - objašnjava Savić i dodaje da, bez obzira na dosadašnje poskupljenje nafte, ne vidi da će se to odraziti na ostale cene.
- Ako bude dobre ponude voća i povrća, neće poskupeti hrana. Međutim, kartelsko ponašanje u naftnoj industriji, odnosno dogovaranje najvećih proizvođača može da dovede do daljeg rasta cena naftnih derivata. Sve je stvar procene - smatra profesor Savić.
Zakon o akcizama omogućava Vladi da umanji vrednost akciza do 20 odsto kada dođe do poremećaja na tržištu, ali je reakcija izostala iako je u odnosu na početak godine, litar benzina viši za 6, a dizela za preko 8 dinara.
- Država sada može da reaguje tako što će da smanji neke akcize, pogotovo što imamo suficit u budžetu. Kao drugo rešenje, može da poveća plate i penzije, mada sam lično pre za poreske olakšice kad god za to ima prostora - poručuje Radosavljević.
VIDEO Graniče se sa ludilom, Indijci slupali auto pa pozirali pored olupine:
(S.Vasić)
Video: Sve stoji, automobili zgužvani: Snimci sa lica mesta nesreće kod Mosta na Adi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
N N
Dok u svetu cena goriva pada kod nas konstantno raste da bi na racun istog poskupeli i sve ostalo. Imamo najvece cene goriva u regionu u licne dohodke medju najmanjim na planeti, ppstaje pitanje dana dokle ce sve ovo moci da traje.
Podelite komentar
Rr
Pre godinu dana dolar je bio 114 a sad 99 i jel su snizene cene goriva? Nisu naravno. Drzava uzima skoro 90 din po litru dizela, a 70 ode na nabavku, transport, preradu, na zaposlene... Jel to normalno da drzava toliko uzima?
Podelite komentar
Alex
Moramo se suprostaviti štrajkom pa nek smanje akcize. Kada može u RS i Makedoniji zašto ne bi i kod nas moglo.
Podelite komentar