Makedonci su papirni novac zamenili plastikom: Pitali smo Narodnu banku da li ista sudbina čeka srpski dinar
Plastične novčanice zamenile su papirne u Makedoniji, a Telegraf.rs je istraživao da li se na ovakav korak priprema i Narodna banka Srbije i da li ćemo možda i mi uskoro u novčaniku nositi samo plastiku.
Makedonci su zamenu započeli postepeno, uvođenjem novih novčanica od 10 i 50 denara, koje se najviše i koriste za gotovinsko plaćanje. Makedonija se tako pridružila Australiji koja, kao prva u svetu, plastične novčanice ima od 1988. godine. Takve banknote danas imaju i Kanada, Velika Britanija, Novi Zeland, Maldivi, Brunej, Rumunija...
Zašto je samo jedna žena na srpskim novčanicama? (PREDLOZI ZA 300, 3000 I 4000 DINARA I ANKETA)
U Narodnoj banci Srbije kažu za Telegraf.rs da kontinuirano prate svetske standarde koji se tiču primene novih materijala i tehnika za izradu novčanica u cilju unapređenja njihovog kvaliteta.
- Većina novčanica na globalnom nivou pravi se od tradicionalnog pamučnog papira. Centralne banke su se decenijama oslanjale na njihov izgled, specifičan taktilni osećaj i "zvuk" novih novčanica. U novije vreme kao alternativa novčanicama od papira pojavile su se novčanice od polimera, kao i hibridne novčanice koje su mešavina polimera i pamučnog papira - kažu za Telegraf.rs u Narodnoj banci Srbije.
U NBS ističu da i dalje mali broj zemalja ima u opticaju novčanice od polimera, a još je manji broj zemalja koje imaju sve apoene novčanica izrađene od polimera.
- Imajući u vidu navedeno, NBS za sada ne planira uvođenje novčanica od polimera, odnosno hibridnih novčanica, ali intenzivno prati kretanja u industriji proizvodnje novčanica. NBS raspolaže optimalnom količinom novčanica u rezervi za potrebe zamene oštećenih novčanica, kao i usvojene planove izrade novčanica u narednom periodu - kažu u NBS.
Oni objašnjavaju da su plastične novčanice pokazale neke prednosti u odnosu na papirne, ali i mane.
PREDNOSTI PLASTIČNIH NOVČANICA
- Traju nekoliko puta duže od papirnih novčanica, što za posledicu ima smanjenje troškove obrade i zamene novčanica, a samim tim bolji uticaj na životnu sredinu
- Mogu se reciklirati kada više nisu podobne za opticaj
- Ne apsorbuju vlagu, pa se teže prljaju i duže zadržavaju krutost od papirnih novčanica
- Znatno ih je teže pocepati u odnosu na papirne novčanice
- Teže ih je oštetiti pranjem u veš mašini u poređenju sa papirnim novčanicama
- Zabeležen je manji broj falsifikata novčanica od polimera
NEDOSTACI PLASTIČNIH NOVČANICA
- Troškovi proizvodnje novčanica od polimera su viši od troškova proizvodnje papirnih novčanica
- Rukovanje novčanicama od polimera je teže, jer se teško savijaju i "klizaju" jedna preko druge kada su u kontaktu sa vlagom
- Boja na novčanicama bledi kada su izložene suncu
- Nije u potpunosti potvrđena kompatibilnost sa postojećim mašinama za uplatu i isplatu novca
(Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)
Video: Rodić: U prošloj nedelji prikupljeno je svega 1003 jedinice krvi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sizif
U Srbiji su u opticaju novčanice od pamuka, a ne papirne novčanice od celuloze koje bi se raspale prilikom prvog kvašenja. Naše novčanice sasvim normalno mogu da se pokvase, osuše, pamuk podnosi to bez ikakvog problema i u principu su vrlo trajne.
Podelite komentar
Lucifer 1.
Najmanje je bitno od čega je novčanica napravljena, bitno je šta mogu njom da kupim i koliko mi vremena treba za nju da radim.Dalije ovo prvenac da se rade od plastike, zapad ne koristi tu mogućnost, sigurno ima slabosti i nepraktičnosti.
Podelite komentar
Jeretik
Novcanice su zamenjene praznim obecanjima .
Podelite komentar