Evro ili dinar - da li Srbija treba da uvede evropsku valutu?

  • 7

Srbija je počela pripreme za uvođenje evra kroz pregovore o Poglavlju 17 koje se odnosi na ekonomsku i monetarnu politiku. U Narodnoj banci kažu da imamo većinu potrebnih propisa iz tog poglavlja, prosledili su dokumentaciju Evropskoj komisiji i očekuju što skorije otvaranje pregovora kako bi poglavlje zatvorili 2023. godine. Ipak na uvođenje evra moraćemo duže da čekamo. To se teorijski neće dogoditi pre 2027. godine, odnosno najmanje dve godine po ulasku u članstvo EU.

Evo koliki će biti kurs evra posle prvomajskih praznika

Dugogodišnji kurs dinara prema evru je stabilan. To može biti rezultat ponude i tražnje, trenutnih međunarodnih okolnosti ili privrede koja se, od potrošačke, preorijentisala na izvoz, investicije i smanjenje potrošnje.

To je i uslov da, po ulasku u članstvo u Evropskoj uniji, Srbija može da bira da li će zadržati dinar kao devet članica svoju valutu ili preći na evro poput ostalih 18.

- Zemlja mora da učestvuje u Mehanizmu deviznih kurseva najmanje dve godine, što znači da zemlja mora da veže svoju valutu u te dve godine za evro i da ne sme da je devalvira ili depresira kako bi poboljšala svoju konkurentnost, eksternu poziciju, dala podršku izvozu, ili nešto slično, bez saglasnosti zemalja EU -  objašnjava viši savetnik NBS i šef za pregovaračko poglavlje 17 sa Evropskom unijom Branislav Zoroja.

Po ulasku u članstvo u Evropskoj uniji, Srbija može da bira da li će zadržati dinar Foto: Tanjug/Sava Radovanović, Pixabay

Građani zastupaju patriotski stav o prelasku na evro.

- Ako budu svi išli na evro, neka idemo i mi, ali ako svoju valutu imaju Švajcarci, Englezi, onda da i mi imamo svoj dinar - kaže jedan Kraljevčanin.

Ne bi im, navodi njegov sugrađanin, bilo ništa lakše kada bi radili za evro.

- Navikli smo na dinare - kaže on.

Kod privrednika ugao gledanja na kurs zavisi od toga da li su više uvoznici ili izvoznici. Osim kursnih oscilacija, ni provizije pri zameni valute nisu zanemarljive.

- Na 100.000 dinara danas, ako zamenite u evre, imate gubitak od 350 evra. Ako imate 15 miliona evra izvoz, i to menjate, onda vidite koliki je to gubitak na godišnjem nivou - naveo je direktor "Radijator inžinjeringa" Kraljevo Rade Jaljić za RTS.

Građani zastupaju patriotski stav o prelasku na evro Foto: Telegraf, Images_of_Money / Foter / CC BY, Flickr/401(K) 2013

Stabilna valuta ne odgovara špekulantima

Srbija već nekoliko godina ima stabilnu valutu, što je osnovni preduslov za ulazak u evrozonu. Špekulantima, poput onih koji su se bogatili u doba hiperinflacije, to već sada ne odgovara, kažu ekonomisti.

- Na našem području uvek imate bitku da lobističke grupe izdejstvuju mehanizme poput fiksnog deviznog kursa ili kursa koji je lažno plivajući, da bi određene privilegovane strukture, pre svega mislim na velike uvoznike, ostvarivale enormne profite, a da pritom stradaju devizne rezerve zemlje - ukazuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.

Nekoliko zemalja Evropske unije koje još nisu uvele evro, poput naših suseda, smatraju da su njihove ekonomije tako konkurentnije.

Ne žure pogotovo posle svetske ekonomske krize kada su zemlje s nacionalnim valutama bolje prošle i nisu morale da otpuštaju radnike i prave oštre rezove kao one u evrozoni.

(Telegraf.rs)

Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jugoslav

    9. maj 2018 | 09:52

    Ako se Srbija odrekne dinara i prihvati evro to će pokopati ne samo našu i onako slabu ekonomiju već i sam položaj običnog čoveka! Svaka zemlja koja je uvela evro je doživela da cene naspram zarada skaču daleko više! Jedan primer je porodica koja živi u nemačkoj, plaćali su 900 maraka stan a po uvodjenju evra 750 evra taj isti stan! Zarade nisu toliko skočile! To je primer nemačke koja je daleko ispred nas a i ne samo to u zemljama koje su slabije, te razlike su bile i drastičnije! RECIMO NE EVRU KAO DOMAĆOJ VALUTI! Kad imamo svoju valutu možemo da manipulišemo a kad imamo valutu koja je evro onda mogu samo 3 ili 4 zemlje EU članice da manipulišu a mi možemo samo da patimo!

  • Nikola

    9. maj 2018 | 09:42

    NE!

  • ...

    9. maj 2018 | 10:17

    Da, da, koji će kurs da bude statistika kaže prosečna plata 450€ a realnost 25000RDS...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA