Vodič kroz Beogradsku berzu: Sve o kupovini i prodaji akcija, brokerima i načinu kako neki zarade prosečnu platu (DETALJNA PROCEDURA)
Ne postoji obaveza minimalnog uloga, ali ovo su neki od saveta za idealni početak
Uštedeli ste nešto novca i čuli da je prijatelj solidno zaradio ulogom od tek stotinak evra kupujući i prodajući akcije. Još kada ste videli da mesečno od toga zaradi i za jednu prosečnu platu, hoćete i vi, ali ne znate kome da se obratite, gde da odete, postoji li neki minimalni ulog... U nekoliko koraka za dva dana možete da postanete i vi akcionar, ali ne bez akreditovanog brokera.
Besplatna e-knjiga "Kako trgovati cenom kriptovaluta"
Spisak svih članova Beogradske berze - brokersko-dilerskih društava možete naći na internet stranici Beogradske berze (belex.rs) u odeljku članovi Berze i trenutno ih je 32. U vašem je interesu da kontaktirate više brokersko-dilerskih društava i informišete se o uslovima pružanja njihovih usluga pre nego što sa nekom od njih potpišete ugovor o zastupanju.
Naknade za usluge propisane su tarifnicima investicionih društava, ali, kako za "Telegraf" kaže broker Nenad Gujaničić, usluga brokera košta u zavisnosti od količine novčanih sredstava koja se ulažu.
- Standardna provizija je 1%, ali je ona dosta niža za veće iznose sredstava. Pre toga treba da sklopite ugovor sa brokerskom kućom i otvoriti novčane račune u banci za kupovinu i prodaju akcija - objašnjava Gujaničić.
Brokeri su tu da vam objasne sve dodatne detalje i posavetuju vas. Potom kao investitor dajete brokeru nalog za trgovanje u brokerskoj kući, u kome stoji koje hartije od vrednosti želite da kupite (ili prodate) i po kojoj ceni.
KOJA SU DOKUMENTA POTREBNA
Ne postoje nikakvi preduslovi za trgovanje na Berzi, a minimalni ulog takođe nije ni na koji način propisan, već obim vašeg ulaganja zavisi od sredstava koje ste Vi spremni da uložite u izabrane hartije od vrednosti. Ipak, postoji poželjan iznos.
- Poželjna minimalna suma sa kojom bi investitor mogao da diversifikuje svoje ulaganje (kupi nekoliko različitih akcija) je oko 5-10 hiljada evra. Mada u praksi postoje investitori i sa znatno manjim iznosima sredstava - otkriva najpoznatiji srpski broker.
Više različitih akcija nosi i manji rizik od gubitka novčanih sredstava jer teško da je izvesno da će sve akcije u isto vreme izgubiti na vrednosti.
Kad sa brokersko-dilerskim društvom, članom Beogradske berze, potpišete ugovor o zastupanju, otvarate namenski račun u banci koju vi odaberete i na njega deponujete novčana sredstva za kupovinu akcija.
Za to vreme, broker otvara račun u Centralnom registru na kojem će biti evidentirane akcije koje kupite. Broker će na osnovu Ugovora o zastupanju i naloga koji mu date, unosi vaš nalog u sistem za trgovanje Beogradske berze. Zašto dva računa?
- Kao što investitor ima novčani račun u banci gde se registruje iznos novčanih sredstava, u Centralnom registru se vodi njegov vlasnički račun gde se registruju hartije od vrednosti koje investitor poseduje. Centralni registar takođe daje sigurnost investitoru da će u zamenu za svoj novac dobiti akcije koje je kupio - ističe Gujaničić.
CENU FORMIRA ODNOS PONUDE I TRAŽNJE
Kao i na svakom drugom tržištu, i ovde na cenu utiče odnos ponude i tražnje. Međutim, česte su situacije da više kupaca ispunjava uslov za kupovinu, a da akcija nema dovoljno za prodaju tog dana. Na sajtu Beogradske berze postoji najbolji primer za to:
"Osoba NN je dala nalog za prodaju akcija po ceni od 1.000 dinara. Ja želim da ih kupim i dajem nalog za kupovinu na 1.005 dinara. Zanima me po kojoj ceni će biti izvršena transakcija (1.000 ili 1.005 dinara) i u kojoj meri će to uticati na cenu akcija?"
U skladu sa Pravilima poslovanja Beogradske berze, ukoliko dva suprotna naloga za trgovanje sadrže različite cene na osnovu kojih je moguće zaključiti transakciju tokom faze kontinuiranog trgovanja, transakcija će biti zaključena po ceni iz ranije ispostavljenog naloga.
Dakle, ko je prvi poslao nalog za kupovinu, on će akcije i dobiti.
Inače, cene svih hartija od vrednosti kojima se trguje na Beogradskoj berzi možete pogledati na njihovoj internet prezentaciji. Dovoljno je da ukucate naziv ili deo naziva preduzeća u polje "Pretraga HOV, koje se nalazi u zaglavlju internet stranica Beogradske berze.
Isto tako, obaveza vašeg brokera je da vas obaveštava o ceni u roku koji je preciziran ugovorom koji ste prethodno zaključili.
(S.Vasić)
Video: Dušku iz sela Metaljka migranti uništili domaćinstvo, meštani potpuno nemoćni i u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pera
Ja se bavim berzom vec 20-tag godina. Ali u inostranstvu!!! Nerazumem zasto sve ide u Srbiji preko Brokera? Ovde se direkno kupi preko e-Benking. Ok plati se 0.3% po transakciji i to bi bilo to. Preporucujem da se trguje samo sa novcem koji momentalno Netrebas.. Ali treba se dobro upoznali sa privrednom situacijom i politikom u svetu.!!! Dosta se informirati,,,,, Preporucujem uvek kontra raditi!!!! Kad se pise puno o kupovini, prodati!! A kad svi prodaju kupiti. Drvece ne raste do neba netreba biti velikih apetita. 😉. Momentalno ne Preporucujem akcije. Cekam i pijem dobro vino... do sledeceg kresa. Sad ce on!!!!!! Pozdrav i puno srece i strpljenja vam zelim
Podelite komentar
Jole
Ko hoce da propadne neka izadje na berzu,da trguje akcijama,brokeri uvek zaradjuju.Svi moji prijatelji su propali,berza i brokeri se obogatili !
Podelite komentar
Imenjak
E ovo sam cekao umro sam od smeha hahahaha pa gde u komunizmu ima berza i sa cim mi da trgujemo kad nemaju zene da posade pasulj skuce na kucu a vise nam sankcije nad glavom jos malo pa cemo jesti iz kontejnera ko Venecuela i Severna Koreja
Podelite komentar