Možete da zaradite 300.000 evra godišnje ako gajite ovo povrće (PRECIZNE INSTRUKCIJE)
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Kokan
Ovo je bajka za poljoprivrednike. Ko ne veruje meni neka proba na vrlo maloj površini. Brzo ce se razočarati. Priznajem samo iskustva iz prakse a ne nerealne bajke.
Nenad
Moj familija je gajila te krastavce(kornisone) tamo osamdesetih godina i zaista smo uzimali dobre pare. Ali da se zna, juli i avgust svaki dan od 4 ujutru pa do popodne na njivi po nenormalnoj temperaturi. To moze malo ko da izdrzi.Nemci i Slovenci su to otkupljivali, i isplacivali tacno po ugovoru cim se zavrsi sezona branja. Kao i sve drugo rat je to prekinuo. Tada se sve rucno radilo, nista masine i plastenici i zalivanje. Radilo se i zaradjivalo kao u Nemackoj a kod svoje kuce.Na par mesta u Banatu se to radilo vrlo uspesno.
doberman
yap, onda ga prodas svabi preko nakupca i drzavnih agenata uz porez 0d 60% i dobar si 1 cent po kg. zivim u srbistanu, ne u diznilendu.