Srbija "čelični prijatelj" Kine, možda još jedna aviolinija
Odnosi između Kine i Srbije sada su na istorijski najvišem nivou, izjavio je danas ambasador Kine u Srbiji Li Mančang i dodao da se može reći da retko koja zemlja u Evropi i svetu ima tako bliske odnose sa Kinom.
- Prijateljstvo dve zemlje je čelično - rekao je kineski diplomata na promociji Kinesko-srpskog privrednog udruženja i razgovoru na temu "Budućnost saradnje Kine i Srbije".
On je rekao da naši narodi jedan drugog vole, da bezvizni sistem od januara prošle godine sada naglo povećava broj kineskih turista koji dolaze u Srbiji.
- Koristim priliku da otkrijem tajnu, razgovaramo i o drugoj avionskoj liniji između Beograda i drugog kineskog grada, to je u toku - dodao je Li.
Kako je rekao ambasador, kineski predsednik je nazvao odnos između Kine i Srbije "čelično prijateljstvo" i ocenio da "ništa nije slučajno" i da je to zaista činjenica, kao i da Kina i Srbija imaju sjajne rezultate, a jedan od velikih razloga za to jeste što Srbija ima stabilnu političku situaciju, vlada je stabilna i na vreme je shvatila i prihvatila kinesku inicijativu "Jedan pojas, jedan put".
Odnosi Kine i Srbije su takvi iz nekoliko razloga - prvenstveno, tu je, kaže, političko uverenje, u Srbiju je od 2014. dolazio kineski premijer i to skoro nakon 30 godina, kao i stalni član Politbiroa KP Kine, koji je u isto vreme i vicepremijer, te kineski predsednik i predsednik kineskog parlamenta.
S druge strane, kaže Li, u Kini su u zvaničnoj poseti bili Aleksandar Vučić i kao premijer i kao predsednik, tadašnji predsednik Nikolić, kao i predsednica Skupštine Maja Gojković.
- Znači, sve to pokazuje da su odnosi na zaista istorijski visokom nivou i može se reći da retko koja zemlja u Evropi i svetu ima tako bliske odnose sa Kinom. Drugo, mi imamo velikih i mnogobrojnih saradnji, a i da ne pominje Železaru, elektrane" - kaže Li.
Bezvizni sistem je od januara prošle godine sada naglo povećao broj kineskih turista koji dolaze u Srbiji istakao je Li i otkrio da su u toku razgovari o drugoj avionskoj liniji između Beograda i jednog drugog kineskog grada.
Na međunarodnom planu, kaže Li, Kina i Srbija jednu drugu uvek podržavaju, po bilo kom pitanju, "naši stavovi uvek su opravdani i pravedni", poštujemo se međusobno i poštujemo druge zemlje, te da uvek postoji "lepa osnova" za saradnju.
- Kinesko rukovodstvo srdačno se zahvaljuje Srbiji i srpskom narodu što Srbija aktivno učestvuje u inicijativi "Jedan pojas, jedan put", ne samo podržava, nego aktivno učestvuje. Rekao bih da Srbija prednjači u tom smislu čak u Evropi. Smatram da je ta inicijativa ne samo na korist Srbije i Kine, nego i celog sveta. To je odlična inicijativa koju Kina daje za oporavak ekonomije u celom svetu - smatra Li.
Sve to, prema njegovim rečima, zahteva stabilnu političku situaciju, ne samo u Kini, nego i u Srbiji, a Srbija ima stabilnu političku situaciju.
- Ja kao ambasador želim Srbiji što stabilniju ekonomiju, što razvijeniju, da narod bude što srećniji - zaključio je Li.
Predsednik skupštinskog Odbora za spoljnu politiku Žarko Obradović istakao je da je skup "Budućnost saradnje Kine i Srbije" posvećen unapređenju saradnje između Kine i Srbije u oblasti privrede, koja bi trebalo da prati "onaj visoki nivo" međudržavnih odnosa.
- Mi smo sa Kinom veliki prijatelji i uspostavili smo čelično prijateljstvo, kako oni kažu, a diplomatski nivo sveukupnog strateškog partnerstva i privreda treba da prate taj nivo državne saradnje i mi smo zemlja koja u saradnji sa Kinom u ovom delu sveta prednjači - kaže Obradović.
Dodaje da je Srbija u ovom delu sveta neko u koga Kina najviše investira, što, ocenjuje, može samo da raduje, jer je reč o različitim vrstama projekata, od infrastrukturnih, saradnje u oblasti industrije, privrede, prosvete, nauke...
- Jednostavno, radimo na proširenju saradnje na svim nivoima i ovaj sastanak je dobar, jer ćemo razmeniti iskustva i videti šta je ono što treba učiniti da saradnja bude bolja na dobrobit dveju država i naravno građana - rekao je Obradović.
Predsednik Kinesko-srpskog privrednog udruženja Šu Li kaže da je to udruženje osnovano ovoga meseca, kao evidentna potreba za udruživanjem privrednika i stručnjaka iz NR Kine i Srbije, sa ciljem da promoviše i podržava aktivnosti i kontakte između kineskih i srpskih privrednih subjekata, institucija i asocijacija, radi unapređivanja uzajamne saradnje, razumevanja i prijateljstva.
- Stoga ćemo raditi na promociji poslovnog ambijenta, prednosti ulaganja kineskih privrednika u Srbiju, a zainteresovanim kineskim preduzećima produžićemo podršku ulaska na srpsko tržište - rekao je Šu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
SVAKOM GRADJANINU SRBIJE TREBA DA BUDE CAST STO JOJ KINA UKAZUJE TAKAV VID PRIJATELJSTVA !!! KINA JE EKONOMSKA I VOJNA SILA BROJ 1 U SVETU A PRIJATELJSTVO CELICNO!!!
Podelite komentar
Engi
To bi trebala da bude nasa politika,Kina,Rusija su nasi prijatelji a ne truli zapad.
Podelite komentar