Ove godine će startovati nova platforma e-inspektora: Brnabić o uspešnoj borbi protiv sive ekonomije

  • 0

Premijerka Ana Brnabić rekla je danas da će, ako se budu videli pozitivni efekti u borbi protiv sive ekonomije, biti još većih mera poreskog rasterećenja.

Brnabićeva je, posle otvaranja skupa "Izlaz iz sive ekonomije", rekla da postoji mnogo podsticajnih mera koje nisu samo finansijske, već je mnogo urađeno na unapređenju poslovnog okruženja.

Bićemo kao Švedska: Ministar finansija spreman da smanji upotrebu keša, jer hrani sivu ekonomiju

- Do sada u Srbiji nije došlo do prelaska iz sive u belu ekonomiju u većoj meri tako što imate samo poresko rasterećenje i da odmah svi reaguju. Nije izlazak iz sive zone bio potpuno paralelan sa poreskim rasterećenjma. Ako vidimo da to daje rezultate, imaćemo veće mere poreskog rasterećenja - rekla je Brnabićeva.

Foto: pixabay.com

Ukazala je da je jako puno urađeno u borbi protiv sive ekomomije, koja mora sistematski da se vodi, i da postoje rezultati.

Podsetila je da je od 2012. siva ekonomija smanjena za šest procenata, sa 21,2 odsto, na 15,4 odsto BDP-a u prošloj godini.

- Sistemski radimo od 2015 - navela je Brnabićeva, poručujući onima koji su kritikovali da nagradnom igrom nije moguće boriti se protiv sive ekonomije, da je to bio samo jedan od nekoliko stubova.

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Premijerka je ukazala na značaj reforme Poreske upravne, navodeći da je programom transformacije predviđeno da se ona gradualno menja do 2023, kada bi trebalo da dobijemo efikasnu, modernu upravu, iz čijeg rada će biti odvojene ključne stvari od onih koje nisu.

Brnabićeva kaže da se vlada trudi da suzbija sivu ekonomiju i da što manje kažnjava privredu, a prelazak u legalnu zonu podstiče kroz pravljanje dobrog poslovnog okvira.

Nagradna igra, prema njenim rečima, doprinela je da više od 90 odsto građana Srbije razume šta je siva ekonomija i kako im šteti u svakodnevnom životu, te da podržavaju napore vlade u toj borbu.

- Ovo je primer kada se sistematski bavite jednim ogromnim problemom, to daje rezultate - konstatovala je ona.

Foto: Tanjug/Tanja Valic

Nemački ambasador Aksel Ditman ponovio je da njegova zemlja podržava Srbiju na putu u EU, a da je na tom putu važno ispunjavanje kriterijuma.

- U rukama je Srbije kojom brzinom će se kretati tim putem - poručio je ambasador, ukazujući da je Nemačka od 2000. više od 1,8 milijardi evra opredelila za saradnju u sprovodenju reformi u Srbiji.

Do juna startuje nova platforma e-inspektor

Premijerka je najavila i da će ove godine startovati jedinstvena informaciona platforma e-inspektora, koja će do juna umrežiti prve četiri inspekcije. Brnabić je istakla da će ta platforma još bolje povezati i koordinisati rad inspekcija u Srbiji.

Foto: Pixabay, euprava.gov.rs

Ona je rekla da će do sredine 2019. biti umrežene sve 42 inspekcije, što će uvesti potpunu transparetnost u rad inspekcija.

- To će dozvoliti i privrednicima da kontrolišu rad inspekcija i da vidite kada je inspektor bio u kom preduzeću i koliko su često išli u jedno preduzeće, a nisu u neko drugo, da li su nešto našli ili ne, pa i vi možete da reagujete ako znate da postoje neke nepravilnosti".

Brnabić je rekla da će u narednih šest meseci biti usklađeno više od 70 sektorskih propisa sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru.

- U naredne tri godine ulazimo u zapošljavanje novih inspektora i ojačavamo inspekcije sa nabavkom nove opreme za IT - naglasila je Brnabić.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA