Cena tovljenika u Banatu vrlo niska: Ako se svinje i goveda budu prodavali ispod minimuma, stočari će ugasiti proizvodnju (FOTO)
Zbog kretanja i korigovanja cena na tržištu Evropske unije, stanje u stočarskoj proizvodnji u Srbiji vrlo je zabrinjavajuće. U Banatu cena tovljenika se od 200 din/kg koliko je iznosila jesenas, spustila na čak 140 din/kg. Ovako niske cene primorale su mnoge stočare da se okrenu nekoj drugoj proizvodnji ili da što pre rasprodaju sve iz obora.
Prošlogodišnja suša najveći je problem stočarima jer nedostatak hrane utiče na smanjenje broja grla i skraćenje vremena tova. Situacija u govedarstvu takođe je dramatična, za kravu se nudi 200 din/kg , nakupci dolaze i nude vrlo niske cene, kaže nam naš sagovornik Bogdan Stipanović, stočar iz Sajana.
- Usled loših ekonomskih mera cena tovljenika je sa 200 dinara/kg koliko se kretala jesenas pala na 140 din/kg. Za cenu žive vage je karakteristično ciklično kretanje, te su januar i februar meseci kada je najniža. Ali i pored toga, nekontrolisan uvoz i nemar države za proizvođače tovljenika veći je problem i stranputica za nas stočare - ističe Stipanović.
Svaka cena žive vage ispod 160 din/kg ni malo nije rentabilna i tako se ne pokrivaju ni osnovni troškovi u proizvodnji. Još je teže što svinje nikom ne trebaju, a otkupa nema, pa su ljudi prinuđeni da produže tov što ih dovodi u direktnu propast.
Porodica Stipanović broji preko 250 grla stoke - na muži se nalaze 22 krave, sedam junica, preko 30 goveda i 150 svinja, ali ukoliko se nastavi ovakvim trendom svinje više nećemo prodavati.
U Sajanu i Bašaidu nalaze se najveći proizvođači mleka u kikindskom regionu. Zabrinuti zbog niskih cena svinja i goveda neka domaćinstva odlučila su da sa stočarske proizvodnje pređu na ratarsku proizvodnju.
Nedavno je u Kikindi održano predavanje u organizaciji Regionalne privredne komore koja je bila domaćin Grupaciji mlekarske industrije prerađivača mleka za Severnobanatski, Severnobački i Južnobački okrug. Poljoprivrednicima su predstavljene novine kao što je izdavanje pasoša za životinje, otklup mleka i higijenski režim.
Stočari su istakli da je prošlogodišnja sušna godina korigovala cenu tovljenika, žitarica , a najviše se odrazilo na proizvodnju mleka koja je smanjena i do 5 litara po jednoj kravi na dnevnom nivou. Ukoliko se ne usklade cene, svinja će biti sve manje jer je ovo direktan udar na stočarsku proizvodnju.
(Dragana Ivanić)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragoslav
Uvoznici profitiraju a za to drzava kriva.
Podelite komentar
Toni
A čvarci nikad skuplji,i do 1000 din za kg. Ko je ovde lud
Podelite komentar
Sremac
Pa palaje icena mesa u mesnici pet dinara
Podelite komentar