VELIKA PREVARA TRGOVACA: U gramažu cene pršute ulazi i ambalaža
Sa namirnicama koje kupujemo "na merenje" trgovci nam često naplate i težinu ambalaže i to po ceni proizvoda koji se u njoj nalazi. Tako uz pršutu koja košta 3.000 dinara, plastičnu kutijicu od 20-ak grama u koju nam je upakuju plaćamo čak 60 dinara.
Ovu prevaru trgovci izvode vrlo jednostavno. Dok ne obraćamo pažnju na vagu stavljaju kutijicu, a pre nego što primetimo da je na vagi već izmereno između 12 i 26 grama, u kutiju nam stavljaju list po list pršute. Pre nego što smo shvatili šta nam se dešava, prevareni smo dva puta - dobili smo 20 grama manje suhomesnatog proizvoda i platili smo 20 grama kutije po ceni pršute.
Ista prevara ima nekoliko pojavnih oblika, pa se dešava da je i u prethodno upakovanim kolačima ili kriškama sira težinu uključena i ambalaža, a Zoran Nikolić, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača kaže da je pravo potrošača da dobije robu koju je tražio i koliko je tražio.
- Niko od nas ne kupuje ambalažu, nego proizvod. Potrošač čak može i da donese sam svoju kesu. Pojedini trgovci uveli su praksu da prvo izmere kutiju, ili masan papir, pa da ga odbiju od ukupne gramaže proizvoda - kaže Nikolić.
Da stvar bude gora, čak su i uputstva koja trgovci daju kupcima za samostalno merenje namirnica pogrešna. Na odeljenjima gde kupci sami mere i pakuju robu, postoji uputstvo u kojem je kao prvi korak navedeno da kupci treba robu da sipaju u ambalažu, pa da je onda stave na vagu. Ustvari bi prvo trebalo staviti praznu ambalažu na vagu, pa zatim pritisnu dugme sa slovom T ili natpisom Tara, tada će vaga pokazati da je težina kutije nula i tek tada treba sipati proizvod. Trgovcima je za lažno merenje zaprećena kazna od 300.000 dinara.
(Gorica Avalić)
Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
čarls bronson
Nije samo to , ima tu mnogo većih krađa i od dobavljača tj. proizvođača . Kao cena , recimo čokolade , ostala ista ali ona nije više od 100g , nego od 80 ili 90 . Pa neki jogurti i mleka nisu više od 1,5 l , nego nađoše kao da bude 1450 ml itd.
Podelite komentar
Zoka
Ljudi ,od trke i brga neobracamo paznju na mnoge stvari a trgovci love u mutnom,to je pljacka!
Podelite komentar
Robin Hud
Ne bi bilo loše saznati koliko se godisnje "proda" ambalaze u srpskim trgovinama. Tek bi se tada nas sedam ipo miliona čudom čudili, a trgovci bi znali i da mi potrošači znamo!
Podelite komentar