Smanjuje se broj nezaposlenih u Srbiji: Mladi čine 22,5 odsto ljudi bez posla

  • 3

Mladi čine 22,5 odsto od ukupnog broja nezaposlenih u Srbiji, što je za 14,5 odsto manje u odnosu na prošlu godinu, rekao je danas ministar za rad Zoran Ðorđević i dodao da najveći broj nezaposlenih (57,9 odsto) ima srednje stručno obrazovanje koje ne odgovara potrebama tržišta rada.

Država ulaže u budućnost: Od sledeće godine roditeljski dodatak za prvo dete 100.000 dinara

Više od 20 odsto mladih nezaposlenih pripada kategoriji  nestručnih, nekvalifikovanih radnika sa osnovnom školom ili bez ikakve škole, poručio je Đorđević na konferenciji "Nacionalni dijalog za zapošljavanje mladih: novi pristupi - novi izazovi".

Ministar je rekao da su, prema Nacionalnoj strategiji zapošljavanja za period 2011- 2020, mladi kategorija teže zapošljivih lica, ali da je stopa zaposlenosti za mlade između 15 i 24 godine porasla u odnosu na 2016. godinu.

- Najranjivija grupa mladih su oni koji nisu zaposleni i ne nalaze se ni u jednom programu obuke ili obrazovanja, u ukupnom broju mladih oni imaju udeo od 15,3 odsto, što je manje nego pre, ali je više od proseka EU gde je njihov udeo 11,5 odsto - rekao je Ðorđević.

On je dodao da je zapošljavanje mladih fokus Vlade Srbije, kao i da je Nacionalnim akcionim planom zapošljavanja za te svrhe iz budžeta ove godine opredeljeno 2,8 milijardi dinara i dodatnih 550 miliona dinara za uključivanje osoba sa invaliditetom u mere aktivne politike zapošljavanja.

Vlada Srbije će i dalje, kako dodaje, biti usmerena na osnaživanje mladih, kreiranje programa stručne prakse, podsticanje samopreduzetništva, prekvalifikacija i drugih aktivnosti koje će doprineti boljem pozicioniranju mladih na tržištu rada.

- Ove godine će vlada imati pilot projekat za 100 mladih koji će se prekvalifikovati u IT, a planirano je da još njih 900 bude prekvalifikovano za ovu industriju. Procene su da će do 2020. biti 50.000 mladih koji će raditi u IT oblasti, ima prostora za mlade i treba raditi na strategijama koje će povezivati obrazovanje mladih sa profesijama budućnosti", rekao je Ðorđević.

Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović rekao je da su inovacije velika šansa za zapošljavanje mladih koji treba da razvijaju preduzetnički duh jos od osnovne škole.

- Oni treba da vide značaj i mogućnost poslovne primene ideja, da se fokusiraju na razvijanje ideja koje pomažu ljudima, a istovremeno imaju ekonomsku dimenziju. Želimo da što više mladih učestvuje u programima radnog staža u preduzećima, jer je veoma teško za mlade studente da započnu kontakt sa industrijom - rekao je Popović.

On je istakao da naročito treba promovisati žensko inovaciono preduzetništvo, koje je Institut evropske unije za inovacije i tehnologije postavio kao jedan od prioriteta.

- Mi smo sa njima dogovorili apsolutnu saradnju i već ćemo sledeće nedelje imati prve projekte u toj oblasti. Želimo da podržimo ženske preduzetnice kroz konkretne akcije i fokusom na to polje - rekao je Popović.

Jedan od prioriteta, kaže Popović, je i povećanje tehničko-tehnološkog unapređenja poljoprivrede.

- Znamo da mnogi mladi IT kadrovi učestvuju u razviju tehnoloških rešenja za primenu u svetskoj industriji. Uložićemo napor da se razvijaju mogućnosti za novu reindustrijalizaciju i novu platformu digitalne industrije u Srbiji - rekao je Popović.

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman rekao je da je Srbija u procesu važnih reformi za povećanje standarda i poslovanja u cilju da postane deo EU i da unapredi život građana.

- Ovo je tema na kojoj možemo da radimo zajedno i drago mi je da smo iz vlade videli da su mladi fokus. Moramo da sarađujemo, a posebno su osetljive grupe mladih koji se još obrazuju i mladi iz ugroženih grupa, takođe, moramo da obrazovanje mladih uskladimo sa potrebama tržišta - rekao je Ditman.

Dodaje, da mladi treba više da se edukuju u oblasti preduzetništva, kako bi sami postali poslodavci.

- Mi ćemo kroz kratkoročne mere podrške pomoći mladima, dok sa vladom radimo i na dugoročnim merama. Podržavamo i sistem dualnog obrazovanja i drago mi je da je zakon došao do skupštine. Takođe, podržavamo start-up kompanije u Srbiji i važno nam je da sarađujemo, kako sa vlašću tako i sa običnim mladim ljudima koji traže svoj put - rekao je Ditman.

"Nacionalni dijalog za zapošljavanje mladih" pokrenut je pre dve godine sa ciljem da se unapredi praksa zapošljavanja mladih kroz nove modele i da se analizira njihova uspešnost.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Koncert Marije Šerifović uvodi Beograđane u Novu godinu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Punk is not dead

    1. novembar 2017 | 20:46

    Smanjuje se jer odlaze preko da rade u normalnijim uslovima i gde cene pamet

  • dejzi

    5. novembar 2017 | 12:58

    Vise se pise o mladima. U redu je. Ali sta je sa onima koji imaju cetrdeset i vise godina. Kako ce se oni zaposliti. Kako ce zaraditi penziju. Pa bice socijala. Kopace po kontejnerima. Da li neko razmislja o njima jer oni imaju porodicu, decu koju treba odhraniti i odskolovati. Oni su zaboravljeni.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA