Čeka 180 dana da mu banka vrati pare koje mu je progutao BANKOMAT

  • 6

Kada mu je, krajem septembra, bankomat "pojeo" teško zarađen minimalac, Beograđanin B. T. nije ni sanjao da bi na svoju mesečnu platu mogao da čeka punih - 180 dana.

Dobro jutro, jedan hleb, jogurt, i 2.000 dinara, molim: Srbija uvodi uslugu ''cash back'', i to je vrhunska stvar!

Toliki rok mu je, naime, navela banka kao maksimalan za rešavanje njegove reklamacije, i to kada je, posle 11 dana, zvao da pita - gde su njegove pare.

Međutim, naši zakoni striktno propisuju da je banka dužna da u ovom slučaju reaguje odmah, i u najkraćem roku mu nadomesti novac koji je već "skinula" s njegovog računa, pišu Večernje novosti.

A, greška je bila do bankomata njegove banke, koji mu je prilikom podizanja keša vratio samo karticu, ne isplativši mu ni dinara, istovremeno mu sa računa skinuvši 24.000 dinara. On je odmah ušao u banku, prijavio problem, te otišao kući da - čeka na platu.

Foto: Profimedia

- Pošto mi se niko iz banke od 29. septembra nije javljao, ja sam se, pre tri, četiri dana ponovo obratio banci, na šta su mi oni mejlom odgovorili da je rešavanje reklamacije u toku, kao i da je rok za to 180 dana. Zar ja šest meseci da čekam na svoju platu? - upitao se B. T.

- Pitao sam ih, još istog dana kada sam ostao bez novca, zašto ne mogu da uporede stanje gotovine u bankomatu i utvrde da u njemu ima viška novca. Tada su mi rekli da bankomate puni druga firma, a ne oni, iako bankomat pripada banci - ističe on.

Printskrin: Youtube/KashiKaltia HD

Pomenuti rok od 180 dana ne važi po srpskim propisima, već je znatno kraći.

- Na osnovu Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, banka je dužna da odgovori na prigovor korisnika u roku od 15 dana. Ukazujemo da je uobičajeno da je ugovorom između banke i korisnika regulisan maksimalni dnevni limit gotovine koji je moguće podići na bankomatu - navode u Narodnoj banci Srbije.

Ali, ako je klijent banke oštećen zbog nepravilne isplate, kao što je i ovde slučaj, ovi rokovi su znatno kraći.

- Ukoliko je korisniku zadužen račun za veći iznos u odnosu na iznos koji mu je isplaćen, u ovom slučaju na bankomatu, banka je u skladu sa odredbama Zakona o platnim uslugama dužna da odmah nakon saznanja o nepravilno izvršenoj platnoj transakciji obezbedi povraćaj iznosa - ističu u NBS.

To, praktično, znači da je ovaj klijent trebalo da bude obeštećen još u - septembru, a ne tačno 15. dan od datuma podnošenja reklamacije banci. Da je obrnuto i da je klijent toliki iznos bio u minusu, banci bi sigurno morao da plati još nekoliko stotina dinara kamate.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marija

    16. oktobar 2017 | 12:20

    Pre par godina sam dozivela istu stvar na bankomatu Vojvodjanske banke. Jedva su mi vratili pare i to posle dva meseca i bezbroj intervencija. Od tada vise ne koristim automate.

  • CrNs

    16. oktobar 2017 | 12:38

    Koja banka?

  • Skiner

    16. oktobar 2017 | 16:53

    Koja banka?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA