Srbi karticama najviše kupuju hranu i plaćaju svakodnevne potrepštine, dok Hrvati imaju sasvim drugačiji "sistem"
Bugari, Srbi i Bosanci koriste debitne kartice za kupovinu hrane, a Hrvati za kupovinu odeće, pokazuju najnoviji podaci MasterIndex istraživanja o finansijskim navikama i potrebama aktivnih korisnika kartica.
Ako plaćate karticom, ovo morate da znate: Jedan detalj otkriva da li vam upravo kradu sve!
Širi balkanski region spremno prihvata elektronska plaćanja, navodi se u saopštenju Marekarda i dodaje da su debitne kartice najpopularniji kartičarski proizvod u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Hrvatskoj.
Kako se precizira, čak 86 odsto MasterIndex ispitanika u Hrvatskoj i 68 posto u Bugarskoj poseduje samo debitnu karticu. U Srbiji i BiH taj odgovor je dalo 47, odnosno 46 procenata ispitanika, a još 37 i 35 posto, respektivno, reklo je da koristi i debitne i kreditne kartice.
Pogodnosti elektronskih plaćanja prilikom kupovine kao što su brzina, praktičnost i sigurnost su već poznate korisnicima koji plaćaju karticama makar jednom nedeljno - to je u Bugarskoj izjavilo 69 posto ispitanika, u Srbiji 77, u BiH 88, a u Hrvatskoj čak 91 odsto.
U Bugarskoj i Srbiji po 65 procenata učesnika ankete reklo je da debitnim karticama najčešće kupuje hranu, kao i 46 procenata ispitanika u Bosni i Hercegovini, dok Hrvati debitnim karticama najčešće kupuju odeću (73%).
Odeća je takođe najčešći artikal koji Hrvati kupuju kreditnim karticama (70 posto ispitanika), dok Srbi i Bosanci koriste plaćanje na odloženo i na rate prilikom kupovine nameštaja i kućnih aparata (ovo je izjavilo 45, odnosno 28 odsto ispitanika).
U Bugarskoj korisnici kreditnih kartica njima kupuju hranu (59 procenata), a više od polovine ispitanika ih koristi za internet kupovinu.
- Traženja bankomata i brojanje tačnih iznosa u gotovini postepeno postaje zastarela opcija za korisnike kartica u Srbiji, s obzirom na to da naše MasterIndex istraživanje pokazuje da je 40 procenata ispitanika zainteresovano da plaća u svim državnim institucijama, a petina ispitanika bi koristila plaćanje karticama na pijacama, u malim radnjama i u telekomunikacionim kompanijama - kaže Jelena Ristić, direktor za tržišta Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
MasterIndex istraživanja takođe su ispitivala i omiljenu metodu za plaćanje u zavisnosti od visine iznosa koji se plaća, i dok se manji iznosi najčešće plaćaju u kešu, kartice su omiljena metoda za veće iznose.
Ovo se najbolje vidi na primeru Bosne i Hercegovine gde 75 posto ispitanika koristi novčanice i kovanice za račune do 25 KM (oko 13 evra), dok 79 odsto njih plaća "plastikom“ iznose veće od ove cifre.
U Srbiji se razlika između preferencija ka kešu i karticama za male iznose (do 1.500 dinara tj. oko 13 evra) smanjila na 51 prema 41 posto, a u Hrvatskoj je ova razlika još manja - 50,4 procenata ispitanika koristi keš za iznose do 100 kuna (oko 13 evra) dok 49,3 posto preferira kartice.
MasterIndex istraživanje obuhvatilo je i potrošnju domaćinstava u zemljama regiona, koje je pokazalo da u Srbiji hrana I komunalije odnesu tri četvrtine mesečnog budžeta - 40 odsto prihoda domaćinstva ode na hranu, a 35 posto na račune. Jedna petina budžeta se iskoristi za vraćanje kredita, a 16 procenata čine troškovi povezani sa decom.
Situacija je slična u BiH - najveći troškovi domaćinstva su hrana (56%), računi (44%) i krediti (39%).
U Bugarskoj 65 posto ispitanika najveći deo budžeta troši na hranu, a 16 odsto na račune. Oko 12 procenata mesečnog budžeta bugarske porodice potroše na vraćanje kredita.
Što se tiče navika stanovnika regiona kada su u pitanju putovanja, više od polovine Hrvata (57%) letuje u svojoj zemlji, a hrvatsko primorje je omiljena destinacija i za 40 odsto Bosanaca. Srbi najčešće putuju u Grčku, što je izjavilo 59 posto ispitanika.
Kada putuju u inostranstvo, ispitanici se oslanjaju kako na keš, tako i na kartice, a ove druge uglavnom koriste za plaćanje hrane i pića što je reklo 47 procenata Srba, ili u šopingu kako je reklo 56 posto Bosanaca i 51 posto Hrvata.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Moždana aneurizma: Kada nastupi najstrašnija glavobolja ovaj mali signal vam može spasiti život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Melanija
Tolko nam je penzija mala da nemamo šta da dižemo
Podelite komentar