IMATE ZEMLJU U SRBIJI? Evo za koliko ćete vaše njive moći da izdate ili prodate

  • 19

Stara srpska poslovica kaže da se zemlja nikad ne prodaje, međutim, izgleda da je došlo vreme kad je ona prilično na ceni. Da li je bolje da sada kupujete zemljište ili će njegova vrednost još više rasti, raspitali smo se kod stručnjaka.

Obustavlja se prodaja zemlje strancima: Izmene Zakona usvajaju se do 1. septembra

Pitali smo Milana Prostrana, agroekonomskog analitičara da li je sad vreme da se zemljište kupuje ili prodaje.

- Ko ima novca zemlju uvek treba da kupuje, a ne da prodaje, jer zemlja će u ne tako dalekoj budućnosti biti sve skuplja kao i hrana, s obzirom da dolazi vreme kad će toga biti sve manje, jer se velike površine poljoprivredne zemlje pretvaraju u građevinsku, a još ako dozvolimo da je stranci pokupuju, biće je sve manje.

- Ja bih poljoprivredno zemljište ljubomorno čuvao kao nacionalno dobro za potrebe svog naroda - rekao je Milan Prostran, agroekonomski analitičar za Telegraf.rs.

Foto: Promo

Zanimalo nas je da li će vrednost zemlje rasti u skorije vreme.

- Cena zemljišta u Vojvodini je u poslednjih deset godina veoma porasla. Ranije je hektar zemlje koštao između dve i tri hiljade evra, a sada vrednost ide i do 20-25.000 evra. S obzirom na to, mislim da je cena zemlje za sada dostigla svoj vrhunac. Poljoprivredno zemljište u Šumadiji je povoljnije u odnosu na Vojvodinu, ali ono se veoma retko prodaje, jer su Šumadinci veoma vezani za svoje korene, tradiciju i retko se odlučuju da svoju zemlju prodaju. Vojvođani prodaju svoju zemlju, jer nemaju tradiciju vezivanja za istu, ali je cena veća nego u Šumadiji - izjavio je Prostran.

- Isti slučaj kao sa Šumadijom je u stvari u celoj centralnoj Srbiji, tu se zemljište slabo prodaje, jer ljude vezuje tradicija, cena je tu niža nego u Vojvodini, ali teško da može da se kupi, jer nema ponude - dodao je Milan Prostran.

Ko je zainteresovan za kupovinu poljoprivrednog zemljišta, trebao bi istu da traži u Vojvodini, s obzirom na to da tu postoji ponuda, ali cene su veće nego u drugim delovima Srbije, a tamo gde su niže, poljoprivredno zemljište se veoma slabo nudi na prodaju.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • cccc

    23. avgust 2017 | 08:19

    U srbiju Sve prodase, i Nis je vec Pola i vise prodat albancima , nista nismo naucili Sta nam se dasilo na kosovo. Pod hitno zakon da se nemoze nista njima prodat

  • Kicos

    23. avgust 2017 | 08:07

    U Turskoj zemlju ne mozes da kupis na vecito. Stranci mogu da je zakupe na 99 godina od drzave ili od vlasnika parcele koji je Turcin. Znaci sto je Tursko to ostaje u Tursku.

  • NELE

    23. avgust 2017 | 08:43

    Nesmemo dozvoliti prodaju zemljista samo treba dati na zakup i maksimalno na deset godina

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA